Zakończył się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki

W zeszłe sobotę i niedzielę odbył się Weekend Cudów, podczas którego Szlachetne Paczki przygotowane przez ludzi dobrej woli trafiły do potrzebujących z całej Polski. W tym roku łączna wartość pomocy w ramach akcji przekroczyła 51 mln zł.

REKLAMA


Oznacza to, że była wyższa o ponad 5 mln złotych od poprzedniego roku. – Zliczaliśmy te wyniki kilka razy, bo wydawało nam się to niemożliwe. To dużo więcej niż w zeszłym roku i to jest niesamowite, gdyż przecież trwa rok, w którym większość osób oszczędza – opisuje Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

W tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki zaangażowanych było ponad 330 tysięcy darczyńców. Nie było wśród nich tak wielu przedstawicieli instytucji, jak w zeszłych latach, gdyż odnotowano spadek z 44% wszystkich darczyńców na 34%. Na potrzeby jednej rodziny zgłoszonej do akcji odpowiedziały średnio 24 osoby. Rekordowa Szlachetna Paczka z Ostródy zajmowała w tym roku aż 103 pudła.

– Wartość „pojedynczej” Szlachetnej Paczki wzrosła aż o 491 zł w stosunku do ubiegłego roku i wyniosła 3 640 zł. To najwyższa średnia wartość pomocy przekazanej jednej rodzinie w 20-letniej historii działania programu – informuje Sadzik.

Paczka, mimo że w tym roku wyjątkowo hojna, to nie tylko pomoc materialna. – Dzięki niej potrzebujący znów czują się zauważeni i ważni. Odzyskują nadzieję nie tylko dlatego, że otrzymali pomoc materialną, ale przede wszystkim dlatego, że ktoś ich dostrzegł i dał wsparcie. Tak jak samotna pani Ela, której na co dzień brakuje właściwie wszystkiego, a największą radość i tak sprawiła jej kartka z życzeniami od darczyńców i laurka od ich dzieci – opowiada Sadzik.

W ramach tegorocznej akcji w wolontariat zaangażowanych było ponad 11 tysięcy osób. Udało się odwiedzić ponad 21 tysięcy rodzin, z czego obdarowanych zostało łącznie 36 686 osób. Łącznie w tym roku mądra pomoc połączyła 421 390 osób z całej Polski.

– Szlachetna Paczka dostosowała się do nowej rzeczywistości i choć w trosce o bezpieczeństwo kontaktów bezpośrednich jest mniej, to program nadal zbliża i jest pretekstem do mądrego spotkania, rozmowy i refleksji – nie tyko twarzą w twarz. Setki tysięcy Polaków udowodniło, że mimo fizycznego dystansu, wciąż możemy być razem – podsumowuje Sadzik.

W tym roku Szlachetna Paczka objęła pomocą nie tylko samotne osoby starsze, chorych, niepełnosprawnych czy rodziny wielodzietne, ale także osoby szczególnie dotknięte skutkami pandemii. Blisko 20% wszystkich obdarowanych walczyło lub nadal walczy z konsekwencjami trwającej pandemii.

Szlachetna Paczka działa przez cały rok i każdy może pomóc bliźniemu, któremu zabrakło szczęścia. Twoim wpłatom akcja dociera do nowych potrzebujących rodzin, często w rejony, do których nie dociera nikt inny. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie szlachetnapaczka.pl.


Źródło: https://ekai.pl/zakonczyl-sie-weekend-cudow-szlachetnej-paczki/
Fot. szlachetnapaczka.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *