Bp Galbas: Świętość polega na naśladowaniu Chrystusa

Świętość polega na naśladowaniu Chrystusa ubogiego, pokornego i dźwigającego krzyż – powiedział bp Adrian Galbas SAC. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej na antenie TVP 3 prowadzi rozważania rekolekcji adwentowych. Ich tematyką są trzy pandemie. Pierwsza konferencja dotyczyła „Pandemii Świętości”.

REKLAMA


Na wstępie duchowny podkreślił, że sensem rekolekcji jest refleksja nad własnym podejściem do wiary i osobistej relacji z Bogiem. Następnie powzięcie kroków by naprawić to „co nam się sypnęło”, z czego nie jesteśmy zadowoleni.

– Tym co nas zbiera w całość, co nas scala jest zawsze Słowo Boże. Dlatego rekolekcje polegają na tym, by słuchać, przyjąć, a potem daj Boże starać się wypełnić usłyszane Słowo Boże w naszym życiu – wyjaśnił duchowny.

Biskup Galbas wytłumaczył, że temat rekolekcji będzie związany z pandemią, ponieważ nie ma właściwie osób, które nie doświadczyłyby jej skutków – jedni stracili kogoś bliskiego, inni ciężko przeszli chorobę, ktoś inny stracił pracę. Pandemia, w opinii kapłana, jest również czasem trudnym dla Kościoła, który jest wspólnotowym zgromadzeniem wokół Jezusa.

– To wszystko nas jakoś przygnębia, a niektórych doprowadza wręcz na granicę rozpaczy. Dlatego pomyślałem, że w rekolekcjach też powinniśmy powiedzieć coś o pandemii, czy raczej o pandemiach. Ale nie o koronawirusie, bo na tej się nie znam. Ale o trzech innych: o pandemii świętości, radości i tej trzeciej na „m”. Te trzy powinny dotknąć nas wszystkich – zaznaczył.

Wyjaśnił, że dzisiejszy odcinek rekolekcji będzie poświęcony „pierwsze pandemii” czyli świętości, która jest pierwszym powołaniem każdego wiernego. Biskup na przykładzie „Kazania na Górze” wskazał, że błogosławieni są wszyscy ci, którzy w swoim ziemskim życiu „podłączają się do Jezusa i chcą być jak On”. – Świętość polega na naśladowaniu Chrystusa ubogiego, pokornego i dźwigającego krzyż – dodał.

Duchowny przypomniał zalecenie papieża Franciszka, by każdy zrobił sobie litanię prywatnych wszystkich świętych – świętych z sąsiedztwa, a więc ludzi, którzy żyją obok i dają przykład naśladowania Chrystusa i dźwigania własnego krzyża. Opowiedział też kilka własnych historii spotkania z osobami dającymi niezwykłe świadectwo wiary i miłości. m.in. mężem który nigdy nie opuścił żony alkoholiczki i o młodym chłopaku cierpiącym na raka.

– Pomyślmy, czy my znaleźlibyśmy się dzisiaj w czyjejś litanii do jego prywatnych świętych. Czy nasze życie, czy moje chrześcijaństwo jest właśnie takie. Jest naśladowaniem Chrystusa ubogiego, pokornego i dźwigającego krzyż. A jeśli nie, to dlaczego – zaproponował.

Bp Galbas za papieżem Franciszkiem wyjaśnił, że Bóg nie chce by ludzie prowadzili życie przeciętne i puste. A także, że najpiękniejszym dniem życia jest ten, gdy staniemy twarzą w twarz z Jezusem, który jest absolutnie święty. – Takiego przeżycia Wam i sobie najserdeczniej życzę. Amen – zakończył.

Bp Adrian Galbas SAC od środy 9 grudnia o 20:30 na antenie TVP 3 przez trzy dni będzie głosić rozważania rekolekcji adwentowych.

Pełny tekst pierwszej części rekolekcji dostępny jest TUTAJ.


Źródło: https://ekai.pl/bp-galbas-swietosc-polega-na-nasladowaniu-chrystusa/
Fot. biskupgalbas.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *