Patrzymy na ręce mrożącym projekt „Zatrzymaj aborcje”

Chcemy pokazać sędziom, że patrzymy im na ręce, tak samo patrzymy na ręce politykom, którzy drugą kadencję z rzędu mrożą projekt „Zatrzymaj aborcje” i nie robią w tej sprawie nic – podkreśla Kaja Godek, zapraszając do wspólnej modlitwy w intencji zgodnego z Konstytucją wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji eugenicznej.

REKLAMA


Fundacja Życie i Rodzina i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję, od trzech tygodni organizują publiczny różaniec pod siedzibą TK. Modlitwa odbywa się w każdy poniedziałek o godzinie 18:00. W tym tygodniu proliferzy zapraszają również na dodatkową modlitwę w Dzień Dziecka Utraconego, który przypada w czwartek 15 października.

– Los dzieci zależy obecnie od decyzji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Od tego, w jaki sposób zachowają się sędziowie, zależy nie zapis na papierze, ale przede wszystkim życie konkretnych osób – tłumaczy Kaja Godek w rozmowie z KAI.

Fundacja Życie i Rodzina i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję, oprócz cotygodniowej poniedziałkowej modlitwy, zapraszają również na wspólny różaniec 15 października w Dzień Dziecka Utraconego. – Będziemy przypominać o wszystkich dzieciach, którym nie dane było się urodzić, a zwłaszcza o tych, którym w brutalny sposób odebrano życie, ponieważ ktoś stwierdził, że są gorsze – wyjaśnia proliferka. Podkreśla, że dziecko z zespołem Downa, bądź inną niepełnosprawnością nie jest gorsze, będzie miało inne możliwości i życie, jednak otoczone miłością będzie żyć szczęśliwie.

Jak dodała, spotkania pod Trybunałem Konstytucyjnym, oprócz wspólnej modlitwy, maja również na celu uświadomienie sędziom, że ich decyzja nie będzie niezauważona. – Na każdym zdrowym człowieku ciąży zobowiązanie by ująć się za chorymi i słabszymi. Chcemy pokazać sędziom, że patrzymy im na ręce, tak samo patrzymy na ręce politykom, którzy drugą kadencję z rzędu mrożą projekt „Zatrzymaj aborcje” i nie robią w tej sprawie nic. Sprawą dawno powinna się zająć komisja poseł Urszuli Ruseckiej i posła Tomasza Latosa – przypomniała.

Kaja Godek zapewniła również, że jeśli Trybunał Konstytucyjny nie wyda wyroku zgodnego z Konstytucją, rozpocznie się akcja informacyjna wobec posłów, którzy nie zajmowali się projektem #ZatrzymajAborcję, tłumacząc swoją bierność oczekiwaniem na decyzję Trybunału.

– To bardzo prosta sprawa – albo Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom prawo do życia, tak jak jest to napisane w artykule 38. Ustawy Zasadniczej, albo nie zapewnia. Dziś mamy do czynienia ze stanem, który jest głęboko sprzeczny z Konstytucją – zauważyła pełnomocnik Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję, podkreślając, że od 2011 roku było już pięć inicjatyw, w których obywatele masowo i jasno zadeklarowali, że chcą zwiększenia prawnej ochrony życia.

– Selekcja ludzi na lepszych i gorszych i zabijanie tych uznanych za gorszych to hańba dla Polski – podsumowała proliferka.

22 października (w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II) Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek posłów dotyczący stwierdzenia niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej części zapisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. dopuszczających aborcję eugeniczną (zabijanie nienarodzonych ze względu na podejrzenie choroby).

Polskie prawo chroni życie z trzema wyjątkami, składającymi się na tzw. kompromis aborcyjny. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie ludzkiego płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, uchwalona w 1993 r., zezwala na aborcję w przypadku podejrzenia u dziecka kalectwa lub ciężkiej choroby, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu.

W 2019 r. grupa 119 posłów z różnych opcji politycznych skierowała do Trybunału Konstytucyjnego sprawę o zbadanie zgodności tzw. przesłanki eugenicznej z polską konstytucją. 15 sędziów sprawdzi więc, czy aborcja chorych dzieci narusza obecnie obowiązującą konstytucję, uchwaloną w 1997 r.. Ten najwyższy akt prawny zapewnia ochronę życia człowieka (art. 38), poszanowanie i ochronę godności osoby ludzkiej (art. 30) oraz ochronę przed dyskryminacją (art. 32). – Trybunał będzie analizował tylko aspekty prawne.

Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2019r. w Polsce w majestacie prawa zabito 1116 dzieci nienarodzonych. Aż 1074 aborcje wykonano z powodu podejrzenia u dziecka ciężkiej choroby lub kalectwa, czyli właśnie z powodu przesłanki eugenicznej.


Źródło: https://ekai.pl/kaja-godek-patrzymy-na-rece-mrozacym-projekt-zatrzymaj-aborcje/
Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *