Trwa akcja „Podaruj znicz na Kresy”

To piękna lekcja patriotyzmu i historii, dla tych, którzy tutaj w kraju do tej akcji się dołączą i dla tych, którzy tam na Kresach staną przy polskich grobach – mówi dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, ks. Leszek Kryża TChr, zachęcając do wsparcia projektu “Podaruj znicz na Kresy”.

REKLAMA


Akcja „Podaruj Znicz na Kresy” prowadzona jest od 14 lat. Jej celem jest troska o to, by na polskich mogiłach na Wschodzie zapłonęły znicze w czasie listopadowych obchodów uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Obejmuje ona polskie groby na cmentarzach w obwodzie lwowskim: w Samborze Drohobyczu, Stryju, Łanowicach, Chmielnickim, Żytomierzu, oraz we Lwowie na Cmentarzu Janowskim, którym od 4 lat opiekuje się lwowskie Stowarzyszenie „Zabytek”.

Ta mało znana polska nekropolia we Lwowie przez lata pozostawała w cieniu większego i sławniejszego Cmentarza Łyczakowskiego, a wiele cennych nagrobków zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Dziś Cmentarz Janowski powoli odzyskuje dawny blask, choć jeszcze wiele zabytków wymaga gruntownej renowacji. Większość pochowanych tam osób, to ubodzy, z tego powodu ich mogiły są skromne i nie zachowało się tam aż tak wiele przykładów sztuki sepulkralnej jak na Cmentarzu Łyczakowskim. Niemniej jednak miejsce wiecznego spoczynku znalazło tam wiele osób zasłużonych dla historii kraju i regionu. Ponadto, Stowarzyszenie „Zabytek” zajmuje się wyszukiwaniem zaniedbanych mogił oraz w ramach możliwości ich ocalaniem od zapomnienia, co wiąże się z nakładami finansowymi.

W ramach akcji “Podaruj znicz na Kresy” znicze zbierają w Polsce uczniowie szkół, przedszkolaki, przedsiębiorcy, parafie, różne wspólnoty oraz osoby indywidualne, a rozpalają je na kresowych grobach działacze organizacji polonijnych, harcerze oraz uczniowie polskich szkół.

„Jest to piękna lekcja patriotyzmu i historii, dla tych, którzy tutaj w kraju do tej akcji się dołączą i dla tych, którzy tam na Kresach staną przy polskich grobach. Pomysłodawcą akcji jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska w Katowicach a my, jako Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie będziemy w tym współuczestniczyć. Akacja trwa do 20 października” – powiedział ks. Leszek Kryża TChr dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Włączyć się można, wysyłając zebrane znicze na adres: Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska 40-019 Katowice ul. Krasińskiego 8, lub finansowo, wpłacając na konto Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie z dopiskiem „Znicz na Kresy”.


Źródło: https://ekai.pl/trwa-akcja-podaruj-znicz-na-kresy/
Fot. CHIRAG K / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *