Główne uroczystości w Piaśnickim Lesie w niedzielę

W niedzielę (4.10) w Lesie Piaśnickim odbędzie się doroczna uroczystość ku czci Męczenników Lasów Piaśnickich przez wstawiennictwo bł. Alicji Kotowskiej i Towarzyszy.

REKLAMA


 Już o godz. 10.30 obrzęd poświęcenia grobu nr 2, który znajduje się około 1400 metrów przed kaplicą a następnie o godz. 11 w kaplicy leśnej msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

W Wejherowa do Piaśnicy można dostać się autobusami komunikacji miejskiej, początek specjalnej linii z napisem Piaśnica przy ul. B. Prusa –Szkoła nr 1. Przejazd jest bezpłatny. Koszty przejazdu pokrywa prezydent miasta.

W Piaśnicy, odległej od Wejherowa o 10 km, na przełomie października i listopada 1939 r., odbywały się masowe egzekucje ludności cywilnej. Trwały do początków 1940 r. Tu zginęło ok. 12 tysięcy Polaków, Żydów, osób chorych psychicznie przetransportowanych z ziem niemieckich. Odnaleziono 35 masowych grobów. Pod koniec wojny Niemcy usiłowali usunąć ślady popełnionych zbrodni, paląc zwłoki wydobywane z odkrywanych grobów.

Posłuchaj TUTAJ:
– O eksterminacji na Pomorzu i Piaśnicy


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8041-glowne-uroczystosci-w-piasnickim-lesie-w-niedziele-4-pazdziernika

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *