Msza święta z okazji Święta Wojska Polskiego

Bądźmy zawsze gotowi do obrony Ojczyzny, a także fundamentalnych wartości, za które nasi przodkowie przelewali krew i oddawali życie – mówił biskup polowy Józef Guzdek, który w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji Ojczyzny inaugurującej obchody Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

REKLAMA


Przed rozpoczęciem Eucharystii prezydent Andrzej Duda przekazał proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – symbol zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Obok figury Matki Bożej umieszczono wota od wiernych: buławę hetmańską i różę.

Odczytany został akt przekazania prezydenckiego proporca: „Wybrany ponownie prezydentem RP jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, doceniając znaczenie i rolę Ordynariatu Polowego, w setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, uroczyście przekazuję Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Matce wszystkich Kościołów Wojskowych proporzec Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej”.

Msza św. została odprawiona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali kombatanci i żołnierze Wojska Polskiego oraz artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Podczas liturgii eucharystycznej bp Guzdek używał kielicha, który ks. Ignacy Skorupka otrzymał od rodziców z okazji święceń kapłańskich. Przy figurze Matki Bożej umieszczone zostały wota od wiernych: hetmańska buława z bursztynu i metali szlachetnych oraz róża ze złota i bursztynu.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w stulecie Cudu nad Wisłą „serca wiernych wypełnia pamięć i wdzięczność wobec Zwycięskiej, Wniebowziętej Matki Jezusa”. – Hetmanka Żołnierza Polskiego była z nami, kiedy odnosiliśmy największe zwycięstwa. W pierwszych dniach sierpnia 1920 roku, kiedy bolszewicy zbliżali się do Warszawy, Polacy szturmowali niebo. Przed Jej świętym obrazem na Jasnej Górze, w Warszawie i w wielu świątyniach nasi rodacy modlili się w intencji ocalenia Ojczyzny. I zostali wysłuchani! – powiedział.

Ordynariusz wojskowy przypomniał, że świadkiem tego zwycięstwa był ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, Achille Ratti, który jako późniejszy papież Pius XI nie zapomniał o tych wydarzeniach i upamiętnił „cud nad Wisłą” w kaplicy papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo. – Doskonale rozumiał wagę tego zwycięstwa nie tylko dla Rzeczpospolitej, ale dla całej ówczesnej Europy – powiedział bp Guzdek.

Zdaniem ordynariusza wojskowego, Bitwa Warszawska nie miała jedynie charakteru militarnego, ale Polacy w 1920 roku „powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję, która miała z korzeniami wyrwać drzewo europejskiej cywilizacji, zbudowanej na fundamencie chrześcijańskich wartości”. – W tamtym czasie Polacy zdawali sobie sprawę z wielkiego zagrożenia dla narodu, dla jego wolności, wiary i kultury, dlatego licznie zgłaszali się jako ochotnicy do Wojska Polskiego – powiedział. Przypomniał, że przez wiele lat komunistycznej dominacji prawda o tym wielkim zwycięstwie była wymazywana.

Biskup polowy przypomniał wizytę św. Jana Pawła II na cmentarzu w Radzyminie w 1999 r. i jego słowa: „Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem”. – My także jesteśmy pokoleniem dłużników – podkreślił bp Guzdek. Jego zdaniem, przekazany przez Prezydenta RP proporzec „będzie przynaglał do modlitwy za Ojczyznę, za Wojsko Polskie i jego Zwierzchnika”. – Będzie przypominał, że wolność jest dana, ale jeszcze bardziej zadana. Nadal trzeba strzec niepodległości naszej Ojczyzny przed zakusami wroga. Potrzebna jest troska o rozwój i wyposażenie polskiej armii oraz sojusze gwarantujące bezpieczeństwo naszych granic. Nade wszystko jednak należy tak kształtować ducha polskiego narodu, aby w sytuacji zagrożenia nie wahał się bronić wolności naszej Ojczyzny, nawet za cenę przelanej krwi i ofiarowanego życia – powiedział bp Guzdek.

Wyrażając wdzięczność za przekazane wota ordynariusz wojskowy powiedział, że „są one spontaniczną inicjatywą wiernych” i „gestem, który będzie przypominał wielkie zwycięstwo polskiego oręża w Bitwie Warszawskiej oraz podkreślał rolę Maryi w dziejach naszego narodu”.

Na koniec bp Guzdek podkreślił, że dziękując za obrońców Ojczyzny z 1920 roku, musimy pamiętać, abyśmy nie zmarnowali owoców tamtego zwycięstwa w wymiarze militarnym i duchowym. – Bądźmy zawsze gotowi do obrony Ojczyzny, a także fundamentalnych wartości, za które nasi przodkowie przelewali krew i oddawali swoje życie. Z ufnością powierzajmy nasze sprawy Maryi Wniebowziętej. Niech Bóg ma w swojej opiece naszą Ojczyznę! Niech nam błogosławi! – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecni byli także wicepremier Piotr Gliński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, generałowie WP, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe.

Przed zakończeniem Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia ziół przyniesionych przez wiernych do katedry. Życzenia złożyli także abp Jerzy Pańkowski, prawosławny biskup polowy oraz bp Mirosław Wola, ewangelicki biskup polowy.

Przekazany do katedry polowej proporzec Prezydenta RP jest koloru czerwonego z białym wizerunkiem orła w koronie pośrodku oraz białym wężykiem generalskim w obramowaniu. Wzorowany jest na Chorągwi Rzeczypospolitej ustanowionej rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 27 grudnia 1927 r. Chorągiew RP, którą posługiwał się tylko prezydent, w 1939 r. została wywieziona do Londynu, gdzie używana była przez prezydentów na Uchodźstwie.

22 grudnia 1990 r. została przekazana Prezydentowi Lechowi Wałęsie przez ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Obecnie Chorągiew RP znajduje się w Zamku Królewskim.

W 2005 ponownie prawnie wprowadzono proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jako znak używany w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy raz proporzec został użyty 3 maja 2005 w trakcie uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Proporzec używany jest podczas najważniejszych uroczystości wojskowych z udziałem Zwierzchnika Sił Zbrojnych, m.in. podczas nominacji generalskich i obchodów narodowych świąt. Proporcem Prezydenta RP okryte były prezydenckie trumny podczas pogrzebów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

Wota ufundowały osoby prywatne. Buławę hetmańską z bursztynu i szlachetnych metali ofiarowała Małgorzata Żółcińska a bursztynową różę Jacek Krzyżanowski. Ponadto do katedry zostały przekazane najważniejsze odznaczenia zmarłego niedawno światowej sławy śpiewaka operowego, Bernarda Ładysza: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medale Stulecia Niepodległości oraz „Milito pro Christo”.


Źródło: https://ekai.pl/msza-sw-z-okazji-swieta-wojska-polskiego-w-katedrze-polowej/
Fot. Krzysztof Stępkowski (Ordynariat Polowy)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *