USA: krytyka niektórych form komunii św. w czasie pandemii

Olbrzymie kontrowersje wzbudził film opublikowany w mediach społecznościowych przez jedną z parafii na terenie archidiecezji Saint Paul i Minneapolis w USA, w którym zawarto instrukcję dla wiernych, jak po liturgii mają zabierać ze sobą konsekrowane hostie umieszone w plastikowych woreczkach w tyle kościoła, a następnie spożywać je w zaparkowanych samochodach.

REKLAMA


Wielu obserwatorów uważa, że obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne związane z pandemią w niektórych miejscach kultu nabierają form karykaturalnych i niebezpiecznie ocierają się o profanację.

Film instruktażowy zrealizowała parafia Pax Christi w Eden Prairie w stanie Minneapolis. Po nagłośnieniu sprawy na blogu amerykańskiego księdza Johna Zuhlsdorfa, wideo zostało zdjęte ze stron parafii, jednak wciąż można je zobaczyć w Internecie.

W filmie po tym, jak przypomniano o obowiązku rejestracji online przed udaniem się na Mszę do kościoła, przestrzegając, że nikt bez potwierdzenia elektronicznego rezerwacji nie zostanie wpuszczony do świątyni, zaakcentowano, jak ważne jest zminimalizowanie sytuacji, w których dochodzi do kontaktu fizycznego. Dlatego wierni, opuszczając kościół, mogą odbierać konsekrowane przez kapłana podczas Mszy św. komunikanty, które mają formę „indywidualnych pakietów”. Można je wziąć ze stołu na tyłach kościoła. „Weź tylko jedną paczkę na osobę” – przypomina narrator w filmie, prosząc, by pospiesznie, zachowując odpowiednią odległość, udać się następnie do samochodu i tam spożyć hostię.

Przy okazji tej sprawy portal LifeSiteNew.com przypomniał, że w kwietniu br. parafia Stans w Szwajcarii zaoferował w swoich kościołach „komunię na wynos”. Hostie te umieszczono w specjalnie wykonanych pudełeczkach. Wiernych zachęcano, by w związku zakazem sprawowania publicznych Mszy św. hostie spożywać w domu.

W obu przypadkach zaniepokojeni wierni wskazywali na poważne ryzyko, że cząstki Najświętszego Sakramentu pozostaną na opakowaniach, które później trafią do śmieci. Wskazano również, że ułatwia się w ten sposób działanie tym osobom, które chcą zbezcześcić Eucharystię.


Źródło: https://ekai.pl/usa-krytyka-niektorych-form-komunii-sw-w-czasie-pandemii/
Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *