Lato 2020 – małżeńskie wakacje w duchu katolickim

“Czas to miłość” – mawiał kard. Stefan Wyszyński. Czerpiąc z nauki Prymasa Tysiąclecia można wykorzystać dni wakacyjnego urlopu, na budowanie relacji małżeńskiej. Liczne domy rekolekcyjne, wspólnoty i stowarzyszenia przygotowały bogatą ofertę rekolekcji i spotkań wakacyjnych, zarówno dla młodych małżeństw, jak i dla tych z dłuższym stażem.

REKLAMA


Niektórzy organizatorzy zapewniają nawet opiekę dla małych dzieci i wartościowe zajęcia dla starszych. To również świetna okazja do odwiedzenia malowniczych zakątków Polski, takich jak Tyniec, Święta Lipka, Gdynia, Szczawnica, Dębki i wiele innych.

Ruch katolicki “Spotkania Małżeńskie” każdego roku zaprasza wiernych na warsztatowe rekolekcje dla małżeństw “Spotkania we dwoje”. – Podczas tych rekolekcji mąż i żona we dwoje, i jak podkreślamy, tylko we dwoje, mają okazję porozmawiać ze sobą o tym, o czym na co dzień nie rozmawiają, albo ich rozmowa jest źródłem napięć i konfliktów. Na “Spotkaniach Małżeńskich” mogą popatrzeć na swoje życie w zupełnie innym świetle niż dotychczas. Niezależnie od skali uczuć łączących ich lub dzielących, mogą zrobić krok w kierunku pogłębienia miłości i odnowienia swojego związku. Proponujemy oderwanie się na 44 godziny od wszystkich codziennych spraw i zajęć po to, by być tylko dla siebie – zachęcają organizatorzy.

Program rekolekcji podstawowych polega na podejmowaniu dialogów na różne tematy – spraw codziennego życia, jak i szerszych problemów pojawiających się w związku. Dzięki temu małżeństwo może zadbać o świeżość wzajemnych uczuć, odnowić lub odkryć na nowo swoją jedność. Program oparty jest na nowoczesnej wiedzy z zakresu psychologii komunikacji i teologii. Osobny program przygotowano również dla powtórnych związków po rozwodzie.

W tym roku rekolekcje podstawowe odbędą się m.in. w Gnieźnie, Świętej Lipce, Bolesławcu, Gdyni i Sulejówku. Zaplanowano również rekolekcje „pogłębiające”, wśród nich: “Ku lepszemu zrozumieniu ze szczególnym uwzględnieniem temperamentów”, “Ku lepszemu zrozumieniu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb” a także “Nie unikajcie siebie nawzajem. Miłość-erotyka-dialog”. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: https://spotkaniamalzenskie.pl/

Na rekolekcje dla małżeństw można wybrać się również do Domu Gości Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Są one przeznaczone dla wszystkich małżeństw, które chcą zainwestować w związek, odświeżyć swoją miłość lub odbudować nadszarpnięte czy zbyt zakurzone relacje.

Rekolekcje są rodzajem opowieści, połączonej z praktycznymi ćwiczeniami o tym, co robić, aby w małżeńskiej codzienności doświadczyć przedsmaku nieba. Poruszają następujące tematy: jak zaakceptować swoją różnorodność, jak się kłócić, aby mniej ranić, jak przeszłość wpływa na małżeńską relację, jak świadomie budować małżeńską jedność.

Prowadzą je Joanna i Norbert Dawidczykowie (małżeństwo z wieloletnim stażem, związane z Katolicką Odnową w Duchu Świętym) oraz Konrad Małys OSB (przeor, archiwista klasztoru i rekolekcjonista). Zapisy na stronie: http://domgosci.benedyktyni.com/

Diakonia małżeńska „Odnowa Rodzinom”, działająca przy Katolickiej Odnowie w Duchu Świętym, organizuje w tym roku cztery wakacyjne turnusy. Można zapisać się jeszcze na dwa z nich, w terminie: 28 lipca-3 sierpnia (góry–Szczawnica) 17-23 sierpnia (morze–Dębki).

Rekolekcje w Szczawnicy odbędą się pod hasłem: „Bigos małżeński, czyli jak się dogadać w małżeństwie?”. – To turnus oparty na treściach zawartych w książce prowadzących – „Bigos małżeński”, polecany dla tych, którzy przeżyli wcześniej turnus podstawowy lub inne rekolekcje ewangelizacyjne, a są dopiero na początku drogi inwestowania w małżeństwo lub zwyczajnie szwankuje im trochę komunikacja małżeńska. W trakcie rekolekcji wydłużamy blok warsztatowy i proponujemy też krótkie 15 – minutowe rozmowy z animatorem, aby podzielić się z nim swoimi refleksjami – czytamy na stronie internetowej wydarzenia. Turnus poprowadzą ks. dr Michał Cherubin oraz Joanna i Norbert Dawidczykowie.

Rekolekcjom w Dębkach przyświecać będzie motto: „Wisienka na torcie, czyli o seksualności w małżeństwie”. To również turnus pogłębiający, polecany tym małżonkom, którzy przeżyli jakąś formę ewangelizacji, warsztaty bądź rekolekcje o dialogu w małżeństwie i w miarę regularnie prowadzą życie modlitewne. – Jeśli wybierzecie ten turnus, a nie spełniacie powyższych warunków, może być Wam trudno przyswoić pewne treści i będziecie czuć zagubienie duchowe. Zaprosimy Was w trakcie rekolekcji do wypłynięcia na głębsze wody modlitewne w kontemplacji i snucia indywidualnej refleksji nad sobą w trakcie rozmów z animatorami. Temat seksualności wymaga też znajomości zasad komunikacji, bo inaczej małżonkom będzie trudno go podjąć – podkreślają organizatorzy. Turnus poprowadzą: J.N. Dawidczykowie i o. dr Andrzej Bielat OP.

– Małżeństwo jest naszą pasją, dlatego lubimy jeździć w nowe miejsca i opowiadać o tym, co Pan nam uczynił. Z chęcią więc przyjmujemy zaproszenia na weekendowe, jednodniowe czy kilkugodzinne spotkania. Podejmowaliśmy już takie tematy, jak: potrzeba rozmowy w małżeństwie, różnice płci, relacja z teściami, potrzebie pojednania i przebaczenia w małżeństwie, budowaniu jedności, konfliktach i sposobach radzenia sobie z nimi, o relacjach intymnych i dotyczących dzieci – wyjaśniają prowadzący.

W trakcie zajęć dla małżonków dzieciom powyżej 3 roku życia zapewniono fachową opiekę pod okiem kreatywnych animatorów. W zajęciach dla dzieci opiekunowie odwołają się do wartości chrześcijańskich. Informacje i zapisy: http://dawidczykowie.pl/rekolekcje/

Z organizacji rekolekcji wyjazdowych nie zrezygnowała wspólnota o charakterze ekumenicznym “Chemin Neuf”, zrzeszająca wiernych z Kościoła katolickiego, prawosławnego, reformowanego i ewangelickiego.

Małżeństwa skorzystać mogą z rekolekcji „Kana” tygodniowych lub weekendowych. – To okazja, by się zatrzymać w biegu życia i przyjrzeć się Waszej relacji. Czas w małżeństwie na rozmowy, modlitwę, odpoczynek i świętowanie. Udane życie małżeńskie jest tak cenne, że warto się nad nim zatrzymać – czytamy na stronie wspólnoty. Zajęcia w czasie tygodnia “Kana” obejmują: konferencje, warsztaty grupowe, ćwiczenia w komunikacji małżeńskiej, aktywny wypoczynek.

Małżeństwa są zaproszone razem z dziećmi, dla których jest przygotowany osobny program, dostosowany do ich potrzeb i wieku. Podczas zajęć dla małżonków dzieci pozostają pod opieką animatorów. Sesja “Kana” to przede wszystkim czas dla małżonków aby zająć się kluczowymi kwestiami: dialogu, pojednania i budowania bliskości, aby odkrywać jak Bóg działa w ich związku, by dzielić się doświadczeniem z innymi małżeństwami i wreszcie wspólnie odpoczywać i świętować. Wszystkie proponowane zajęcia: nauczania, warsztaty, świadectwa, czas spędzany z małżonkiem, udział w liturgii i czas osobistej modlitwy, a także zabawy i sporty (również razem z dziećmi) – mają pomóc odkryć na nowo radość z małżeństwa.

Więcej szczegółowych informacji na temat wszystkich wyjazdów organizowanych przez “Chemin Neuf” można znaleźć na stronie: www.chemin-neuf.pl.

“Ruch Focolari” organizuje wakacyjne rekolekcje dla rodzin w Zembrzycach od 2 do 9 sierpnia oraz rekolekcje Mariapoli w Trzciance od 18-20 września.

W Zembrzycach rodziny będą uczestniczyć w codziennej Eucharystii z krótkim rozważaniem i możliwością podzielenia się własnym świadectwem. Oprócz tego zaplanowano górskie wycieczki oraz zwiedzanie popularnych miejsc pielgrzymkowych – Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowa Podhalańskiego oraz Wadowic. – Jak będziemy przeżywać ten tydzień zależeć będzie od naszej inicjatywy i pomysłów, zachęcamy wszystkich uczestników do podzielenia się swoimi talentami na przykład w ramach warsztatów – zachęcają organizatorzy. – Jeśli każdy z nas włoży w to wakacyjne spotkanie szczyptę Bożego optymizmu, a naszym wzajemnym kontaktom będzie towarzyszyć otwartość na drugiego, to przeżyjemy niezapomniane lato – dodają. Zakwaterowanie odbywać się będzie zgodnie z możliwościami lokalowymi i zaleceniami sanitarnymi.

Oprócz tego “Ruch Focolari” tradycyjnie zaprasza do rekolekcyjnego odpoczynku w Trzciance, gdzie znajduje się Mariapoli Fiore. Jest to jeden z 23 rozsianych po świecie ośrodków Ruchu Focolari – Dzieła Maryi zwanych miasteczkami, powołany do istnienia przez założycielkę inicjatywy Chiarę Lubich. Mieszkańcy Mariapoli Fiore, tak jak innych miasteczek, starają się pokazać światu, że można budować społeczeństwo w oparciu o Nowe Przykazanie Jezusa, wzajemną i trwałą miłość, która przynosi obecność Jezusa we wspólnocie. – Tej obecności doświadczają sami mieszkańcy jak i przyjeżdżające tu osoby. Mariapoli to znaczy Miasto Maryi. To od Niej, Bożej Rodzicielki, uczymy się, jak podarować światu Jezusa. Pragniemy być jak Ona, przedłużać Jej obecność na ziemi. Wszyscy przyjeżdżają po to właśnie, by przeżyć doświadczenie budowania wspólnoty z Jezusem obecnym pośród nich – czytamy na stronie Focolarii.

Jak podkreślają organizatorzy, będzie to czas na wspólne rozważanie, Mszę Świętą, adorację Najświętszego Sakramentu, rozmowy małżeńskie, budowanie relacji. Znajdzie się też chwila na spacery, wycieczki, gry sportowe i towarzyskie, a nawet wspólny taniec.

Rekolekcje rekreacyjno-formacyjne dla rodzin odbędą się również w Wisełce (archidiecezja szczecińsko-kamieńska). Jak podkreślają organizatorzy – Ogniska Świętej Rodziny, są one zorganizowane z uwzględnieniem aspektów wychowawczych życia rodzinnego, tak by każdy mógł wynieść coś dla siebie – małżonkowie, młodzież, dzieci.

Program rekolekcji obejmuje Mszę Świętą, adorację Najświętszego Sakramentu, posługę Sakramentu Pokuty i Pojednania, konferencje i wspólne spotkania. W programie przewidziany jest także czas na rekreacje. Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na stronie:  http://www.ogniska.isr.org.pl/

Duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej, ks. Robert Wielądek zaprasza na turnusy rekolekcji małżeńskich. W ramach poszczególnych rekolekcji poruszane będą m.in. zagadnienia dotyczące teologii ciała według Jana Pawła II, przeżywania Eucharystii, znaczenia cnót teologalnych w życiu chrześcijańskim. Dniach 2-9 sierpnia w Kluczborku, zaplanowano rekolekcje na temat: „Mężczyźni i kobiety są z raju” – o realizowaniu małżeńskiego powołania – na podstawie teologii ciała wg Jana Pawła II. Poprowadzą je ks. Zbigniew Rajski i odpowiedzialni Marzena i Tomasz Kaczorowscy. Rejestracja: https://duszpasterstwo-rodzin.pl/rekolekcje/kluczbork-2020/. Natomiast od 20 do 23 sierpnia w Białobrzegach, zaplanowano turnus na temat: „Wiara, nadzieja i miłość jako fundament życia małżeńskiego i rodzinnego”. Pod przewodnictwem ks. Michała Dziedzica oraz Agnieszki i Piotra Różańskich. Rejestracja: https://duszpasterstwo-rodzin.pl/rekolekcje/bialobrzegi-2020/

Dla sympatyków o. Ksawerego Knotza (duszpasterza małżeństw i rodzin, autora książek, redaktora naczelny portalu internetowego www.szansaspotkania.net.) przygotowano rekolekcje dla małżeństw i rodzin “Męskość i kobiecość – od różnic do jedności” w Kęszycy Leśnej. Obędą się one w terminie 15-22 sierpnia. Głównym elementem nauczania będzie dialog małżeński. Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: https://komuniamalzenstw.pl/wydarzenia/rekolekcje-dla-malzenstw-i-rodzin-meskosc-i-kobiecosc-od-roznic-do-jednosci-8-15-08-2020-keszyca-lesna-2/

Dodatkowo, rodziny wielodzietne mogą wziąć udział w Plenerowym VIII Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin (od 31 lipca do 2 sierpnia w Warszawie). Jak zapowiadają organizatorzy – będzie on zorganizowany tak, by możliwe było przestrzeganie obowiązujących rozporządzeń epidemiologicznych. Podczas Zjazdu będzie też okazja uczestniczenia w obchodach 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Hasłem trzydniowego spotkania są słowa “Warszawskie Powstanie wśród nas pozostanie”. Ogólnopolskie Zjazdy Dużych Rodzin to wielkie, trzydniowe święta radości, koncertów i spotkań, budowania relacji małżeńskich i rodzinnych, w których co roku uczestniczy ponad tysiąc osób, od kilku lat nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

– Nadchodzący Zjazd będzie miał inny charakter niż do tej pory, ale elastyczność w naszych rodzinach to przecież chleb powszedni. Spędzimy te dni w mniejszych grupach i w większym rozproszeniu, ale wierzymy, że będzie nam towarzyszyło poczucie wspólnotowości. Niezapomnianą lekcją historii będzie obecność w Warszawie w symbolicznym dniu 1 sierpnia i przekazanie dzieciom pamięci o Powstaniu 1944 – zachęcają organizatorzy ze Związku Dużych Rodzin “Trzy Plus”. Na zjazd będzie się można zapisać poprzez stronę www.3plus.pl.


Źródło: https://ekai.pl/lato-2020-malzenskie-wakacje-w-duchu-katolickim/
Fot. freelyphotos.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *