Bp Kasyna do Kaszubów: niech Bóg błogosławi wasz Boży upór

W niedzielę 19 lipca tysiące wiernych zgromadziło się w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie koło Kartuz na dorocznym odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. W homilii biskup pelpliński Ryszard Kasyna mówił do Kaszubów: „Niech Bóg błogosławi wasz upór, Boży upór”.

REKLAMA


W pierwszej części homilii bp Kasyna nawiązał do celu modlitwy w jednym z największych sanktuariów Maryjnych na Pomorzu: „Spotykamy się tu bo to miejsce jest nam drogie i jest miejscem wzrastania osobistego i wspólnotowego” i dodał, że „przychodzimy, aby Pani Sianowska okryła nas szkaplerzem jak tarczą”.

Nawiązując do ostatnich miesięcy epidemii i utrudnień w praktykach religijnych hierarcha podkreślił, że „przychodzimy do Stołu Pańskiego, bo dzisiaj tylko on nas jednoczy, jednoczy a nie dzieli”.

Kaznodzieja przywołał również podziały wśród Polaków i tło społeczne bieżącego czasu. Mówił: „Żyjemy w czasie, który stawia nam wiele pytań, o nas, o ten świat wystraszony a jednocześnie agresywny”. Dodał, że „żyjemy w czasach, w których brakuje nam jedności i nie chodzi tu o jednomyślność, ale o jedność, o wspólne dobro”.

„W Maryi znajdujemy Matkę, która pomaga nam podtrzymać żywą wiarę i nadzieję w trudnych i skomplikowanych chwilach tego świata”, powiedział biskup pelpliński dopowiadając, że „jesteśmy tu, aby utożsamić się z trudnymi chwilami życia Maryi i mówić Jej o trudnych realiach naszego życia, bo Ona nas rozumie”.

Powracając do postawy Matki Chrystusa bp Kasyna zauważył, że „Maryja była kobietą uważną, potrafiła dostrzec potrzeby ludzi, co widać w Kanie Galilejskiej czy podczas wizyty u Elżbiety”.

Końcowa część homilii uwypukliła rolę miejsca uroczystości: „Sanktuarium w Sianowie przechowuje skarb pamięci ludu kaszubskiego, który wie, że Maryja jest Matką obecną u boku swych dzieci”.

Zwracając się bezpośrednio do Kaszubów bp Kasyna podkreślił „wiarę i męstwo ludu tej ziemi, który w czasie wojen i zaborów a także w czasie komunistycznym dbał o przekazanie wiary”.

Kończą homilię hierarcha wołał: „Niech Bóg błogosławi wasz upór, Boży upór i ożywia waszą wiarę”, dodając: „Niech domy wasze będą przepełnione miłością i służbą bliźniemu”.

Do Sianowa przybyły rzesze wiernych. Ze względu na koronawirusa stawiły się tylko nieliczne grupy pieszych pielgrzymów, ale większa część pątników dotarła samochodami i rowerami.

Galeria zdjęć TUTAJ:
– część I
– część II


Zobacz TUTAJ:


 

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny
– Eugeniusz Pryczkowski,
– Państwo Labuda,
– Poseł Małgorzata Zwiercan,
– Dorota Arciszewska-Mielewczyk


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7780-wielki-odpust-w-sianowie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *