Sytuacja jest dramatyczna, potrzebne pilne wsparcie!

Kraje misyjne zmagają się z problemami gospodarczymi, dostępem do ochrony zdrowia i edukacji, ale pandemia koronawirusa znacząco pogorszyła sytuację mieszkańców państw w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Dorośli i dzieci pozbawieni są dostępu do środków dezynfekujących, maseczek, testów, lekarstw i podstawowej żywności – podkreślają polscy misjonarze i proszą o finansową pomoc dla ofiar Covid-19.

REKLAMA


„Poprzez waszą pomoc, możemy pomóc naszym pacjentom i tym, którzy do nas przychodzą w czasie pandemii koronawirusa. Dzięki wam możemy zakupić m.in. podstawowe produkty i przekazywać potrzebującym. Rozdajemy m.in. mąkę z kukurydzy i soi, mleko dla dzieci. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i prosimy o dalszą pomoc” – mówi s. Kornelia Olechno, misjonarka pracująca w szpitalu w Biankouri na północy Togo, przy granicy z Burkina Faso i Ghaną, w którym leczeni są pacjenci z tych trzech afrykańskich państw.

Pandemia pogorszyła i tak już trudną sytuację w wielu krajach misyjnych. Brakuje lekarstw, środków dezynfekujących, maseczek, testów oraz żwyności, także dla dzieci. Możesz pomóc! SMS 72032 o treści „MISJE” (2,46 zł z VAT) Więcej: https://t.co/S6ZZDaICwl #AdGentes pic.twitter.com/VrjO1lf6nx

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 15, 2020

O wsparcie dla swoich podopiecznych prosi także Katarzyna Jawor, misjonarka świecka w Peru. „Mieszkańcy slumsów i ubogich dzielnic na południu Limy bardzo potrzebują pomocy. System opieki medycznej zawalił się już w pierwszych tygodniach pandemii. Szpitale stolicy  – od samego początku przepełnione – nie posiadają respiratorów ani tlenu. Chorzy szukają go na „własną rękę”, a koszt butli jest zawyżany kilkanaście razy. Ciągle przerażająco rośnie liczba ofiar wśród medyków i służby zdrowia oraz zamykanych całych szpitali zakażonych wirusem. Ludzie umierają więc w domach i na ulicach stolicy, a ubodzy zostali pozbawieni jakiejkolwiek pomocy” – podkreśla.

Misjonarze: sytuacja ofiar koronawirusa jest dramatyczna, potrzebne pilne wsparcie. Pomóżmy! SMS 72032 o treści „Misje” (2,46 zł z VAT) Więcej: https://t.co/bgd8FHXsfv pic.twitter.com/xVUKIXegua

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 15, 2020

„Czuć śmierć w powietrzu, widać ją na ulicach. W ubogich dzielnicach zakażone są całe domy, gdyż tam duże rodziny mieszkają razem, nierzadko w jednym pomieszczeniu, jakie posiadają. Ale zdecydowanie największym wrogiem mieszkańców stolicy jest głód. Ludzie są zdesperowani” – dodaje misjonarka.

Polskie misjonarki pomagają ofiarom Covid-19 w Boliwii

Dorośli i dzieci pozbawieni są dostępu do środków dezynfekujących, maseczek, testów, lekarstw i żywności – misjonarze proszą o pomoc dla ofiar Covid-19 w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. SMS 72032 o treści „Misje” (2,46 zł z VAT). Więcej: https://bit.ly/3h1jn7H #AdGentes

Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Środa, 15 lipca 2020

Pandemia koronawirusa doprowadziła też do dramatycznej sytuacji na Madagaskarze. Pracujący tam misjonarz o. Zdzisław Grad relacjonuje, że skrajna bieda zaczyna zaglądać w oczy setkom rodzin. „Zdaję sobie sprawę, że w krótkim czasie ludzie nie będą mieli wyboru, to znaczy, że zignorują totalnie obostrzenia sanitarne, aby tylko znaleźć środki do przeżycia. Już teraz otrzymuję dziesiątki próśb o pomoc rodzinom wielodzietnym i na skraju nędzy. To zatroskanie o biednych to nasz chleb codzienny. Teraz będzie coraz gorzej. Dzielę się tym, co mam, na miarę możliwości. Nasze możliwości się kończą” – mówi o. Grad, prosząc o środki na „kubek ryżu dla głodnych”.

Podobne potrzeby i prośby o wsparcie finansowe zgłaszają misjonarki i misjonarze z innych państw. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur utworzył specjalny fundusz pomocowy. Polscy misjonarze pracujący w Afryce, Ameryce Południowej i Azji mogą otrzymać z Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jednorazową pomoc na zakup żywności, lekarstw oraz środków higieny osobistej i ochronnych (maseczki) w wysokości 2000 euro. Dotrze ona za pośrednictwem misjonarzy do najbardziej potrzebujących.

Pandemia pogorszyła i tak już trudną sytuację ekonomiczną w wielu krajach misyjnych. Złe warunki higieniczne, brak lekarstw, środków dezynfekujących, maseczek oraz testów na koronawirusa; brak możliwości izolacji społecznej i konieczność podjęcia dorywczej pracy sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród najuboższej ludności.

Można wesprzeć ofiary koronawirusa w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, przekazując datki na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes” Bank Pekao S.A. I O. w Warszawie 66 1240 1037 1111 0010 1498 4506 – z dopiskiem „Pomoc ofiarom koronawirusa” lub wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje” (2,46 zł z VAT).

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/misjonarze-sytuacja-ofiar-koronawirusa-jest-dramatyczna-potrzebne-pilne-wsparcie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *