Zmarł ksiądz prałat Kazimierz Myszkowski

W środę, 15 lipca 2020 r.,  w godzinach popołudniowych odszedł do Domu Ojca ksiądz prałat Kazimierz Myszkowski, wieloletni kustosz Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie.

REKLAMA


Był organizatorem koronacji słynącej łaskami figury Matki Bożej Piaseckiej, której w 1968 r. dokonał kard. Karol Wojtyła, św. Jan Paweł II. 

Zmarły kapłan cieszył się niezwykłym autorytetem nie tylko w Piasecznie, ale również w całej diecezji chełmińskiej (obecnie pelplińskiej) oraz na Pomorzu. Jego charyzmatyczna postawa gorliwego duszpasterza, doskonałego organizatora życia religijnego w najstarszym na Pomorzu Sanktuarium Maryjnym sprawiła, że z każdym rokiem jego pracy rosła ilość wiernych modlących się na tym miejscu a także przyczyniła się do renowacji świątyni oraz Studzienki – miejsca cudu, który dał początek kultowi Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności.

Zmarły ks. prałat dr Kazimierz Myszkowski był długoletnim współpracownikiem biskupów chełmińskich, Kurii Diecezjalnej oraz wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie w zakresie prawa kościelnego i państwowego. Mimo, że objął Piaseczno w trudnym okresie rządów komunistycznych potrafił przygotować papieską koronację Figury Matki Bożej Piaseckiej i gościć metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę. Tylko raz w historii pozwolił, aby Figura Matki Bożej opuściła Piaseczno. Było to w roku 1999. Wraz z parafianami przywiózł Figurę, aby na ołtarzu w Pelplinie towarzyszyła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który 6 czerwca tego roku celebrował Mszę św. na Górze Biskupiej.

Od pierwszych chwil działalności Radia Głos był jego wiernym słuchaczem. Dbał, aby Radio Głos było obecne na wszystkich ważnych uroczystościach w Piasecznie, a przede wszystkim na dorocznym odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we wrześniu.

Wiara w Boga, wielka cześć dla Matki Chrystusa oraz oddana służba Kościołowi uczyniła z śp. Księdza Prałata Kazimierza Myszkowskiego wzór kapłana, który stał się dla swoich współpracowników, wychowanków i tysięcy wiernych przybywających do Piaseczna trwałym autorytetem. Kapłaństwo w wydaniu śp. ks. Myszkowskiego to  pasja, która często była poddawana konfrontacji z niełatwą rzeczywistością czasów, w których wypadło mu służyć Ludowi Bożemu.

Mimo podeszłego wieku był młody duchem, zawsze pogodny, inspirujący innych kapłanów do pracy duszpasterskiej. Przykładem tego było jego osobiste zaangażowanie w oprawę muzyczną życia parafii. Sam pozyskał instrumenty muzyczne z zagranicy, aby stworzyć parafialną orkiestrę, która pomyślnie działa do dzisiaj. Młodych motywował do aktywności w parafii. Jego zaś plebania w jednej chwili stawała się gościnnym domem dla wszystkich tam przybywających.

Do niezliczonych zasług Zmarłego należy zaliczyć ogromne zaangażowanie w promocję kultury regionu. Pod jego opieką wspaniale rozwijały się zespoły kociewskie, czego sztandarowym przykładem są sierpniowe Przeglądy Twórczości Zespołów Folklorystycznych. A w pamięci miłośników historii pozostaną konferencje historyczne organizowane razem z śp. Janem Ejankowskim. 

Zmarły 15 lipca 2020 roku śp. Ksiądz Prałat Dr Kazimierz Myszkowski od lat należy do najwybitniejszych postaci polskiego duchowieństwa po II wojnie światowej na Pomorzu.

Można powiedzieć, że stworzył swoistą szkołę bycia duszpasterzem, która w najmniejszym stopniu się nie przedawniła.

Niech Jezus Chrystus Dobry Pasterz i Jego Najświętsza Matka przytulą teraz swojego wiernego sługę a On niech usłyszy: “Sługo wierny i dobry, wejdź do radości Pana swego” (Mt 25, 21).

W imieniu Radia Głos
ks. Ireneusz Smagliński


Uroczystości pogrzebowe:

Czwartek godz. 19.15 – Różaniec w kościele parafialnym.

Piątek, godz. 20.00 – Eksporta ciała do kościoła parafialnego.

Sobota, godz.10.15 – Nabożeństwo  przedpogrzebowe, 

godz. 11.00 Msza Święta.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7767-zmarl-ks-pral-k-myszkowski-wieloletni-kustosz-w-piasecznie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *