Apostolstwo Chorych z modlitwą

Doroczna, już 55. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych, odbyła się na Jasnej Górze w poniedziałek, 6 lipca. W tym roku z powodu sytuacji epidemicznej miała ona inną niż zwykle formę. Wszystkich chorych, niepełnosprawnych i starszych zaproszono do duchowej łączności z częstochowskim sanktuarium za pośrednictwem transmisji telewizyjnej.

REKLAMA


Taka forma pielgrzymki, jak podkreśla ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, nie sprawia, że modlitwa jest mniej intensywna: „Szczególnie dzisiaj, bo dzisiaj obchodzimy święto patronalne chorych, Apostolstwa Chorych, wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, prosimy Matkę Najświętszą o wstawiennictwo u Jej Syna, Chrystusa, o łaskę zdrowia dla wszystkich chorych w Polsce, także tych, którzy są chorzy na Covid-19. A zwłaszcza, aby to doświadczenie samotności zostało zmniejszone, aby ten pokój w sercu płynący z obecności Chrystusa, Matki Najświętszej, w sposób duchowy, a także i osób, które pomagają chorym zagościł w sercu chorych”.

„Apostolstwo Chorych to droga chorych, którzy apostołują – wyjaśnia ks. Bartoszek – W jaki sposób? Przez ofiarę cierpienia w jedności z Chrystusem za Kościół Święty. Szczególną intencją jest modlitwa za Kościół, o powołania do służby Bożej, do kapłaństwa i o uświęcenie duchowieństwa”.

„Chorzy mają misję do spełnienia i mogą być apostołami, jeśli przyjmą to swoje cierpienie jako szczególne wezwanie, jako zadnia, jeśli się łączą z Chrystusem cierpiącym i ukrzyżowanym – powiedział w rozmowie dla jasnogórskich mediów abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski – Jak potraktują swoją chorobę, cierpienie, samotność jako pewnego rodzaju materię, którą można wesprzeć, razem z Chrystusem, Kościół, intencje Kościoła, to tworzy się wspólnota ludzi, którzy tak przyjmując cierpienie są zaangażowani w Apostolstwo Chorych. Będziemy prosili, żeby jak najwięcej ludzi chorych się w to Apostolstwo Chorych włączyło”.

„Cierpienie, choroba, to jest zawsze trudne doświadczenie do uniesienia, dlatego potrzeba cierpiącego Chrystusa obok, który podźwignie, poprowadzi. Oczywiście zawsze patrzymy na te trudne doświadczenia, cierpienia, choroby w perspektywie zmartwychwstania, że ostatecznie Chrystus nas weźmie za rękę i podniesie nas i wprowadzi do tej rzeczywistości, do której już weszła nasza Matka” – dodał ks. arcybiskup.

„Jesteśmy tutaj z małą grupą chorych, większość jest przed telewizorami i łączy się z nami duchowo. Wszyscy ci, którzy łączą się w cierpieniu z Panem Jezusem i ofiarują je w rożnych intencjach, są tutaj dzisiaj z nami – mówi Katarzyna Cogiel z miesięcznika ‘Apostolstwo Chorych’ – W tej małej grupie przedstawicieli jest tak naprawdę wielki tłum chorych. Myślę, że epidemia jest takim momentem zatrzymania się, żeby zobaczyć też innych chorych, którzy przez wiele miesięcy czy lat są w izolacji i odosobnieniu. Dziś jubileuszowa, 55. pielgrzymka, doroczna, natomiast przez cały rok Apostolstwo Chorych powadzi działania duszpasterskie i redakcyjne. Skupiamy się na tym, aby przez cały rok tym chorym towarzyszyć, a właśnie co rok następuje czas, w którym możemy się wszyscy spotkać”.

„Jest to już moja 4. pielgrzymka z Apostolstwem Chorych – powiedziała Ania z Imielina – Jest to dla mnie wyjątkowy czas, w którym z moim bólem czuje się blisko z Maryją, oraz czas umocnienia dla mnie, i myślę również pozostałych uczestników. Można tu znaleźć spokój i ukojenie, a to jest w cierpieniu najważniejsze. Jestem na wózku już prawie 21 lat, dlatego największym dla mnie ukojeniem jest duchowość, wiara i jedność z Panem Bogiem. Na tym też przede wszystkim polega bycie w Apostolstwie, czyli ofiarowanie swojego cierpienia w intencji drugich”.

Msza św., która została odprawiona o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, była transmitowana przez TVP 3 tak, aby wszyscy chorzy, niepełnosprawni i osłabieni wiekiem mogli w niej uczestniczyć. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc. Wśród pielgrzymów obecna była Magda Buczek, niepełnosprawna dziewczyna, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych przy Radiu Maryja.

„W dniu patronalnym Apostolstwa Chorych witam was wszystkich, drodzy bracia i siostry tutaj, u Matki Bożej na Jasnej Górze. Przychodzimy do Niej jako do Tej, która jest szczególnym uzdrowieniem chorych – mówił w powitaniu o. Dariusz Nowicki, paulin – Szczególnie polecamy wszystkich chorych na Covid-19 członków Apostolstwa Chorych, a także wszystkich pracowników Służby Zdrowia i kapelanów szpitalnych. Prosimy o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie”.

W homilii abp Wiktor Skworc zachęcił wszystkich członków Apostolstwa Chorych „do modlitwy i cichej posługi”, zwłaszcza w obecnym trudnym czasie epidemii. Podziękował za ich codzienną modlitwę i cierpienie, które ofiarowują za innych chorych i za służby medyczne.

Tuż przed końcowym błogosławieństwem, abp Wiktor Skworc zwrócił się do pielgrzymów słowami: „I tego wam z całego serca życzę, żeby Boże błogosławieństwo było dla was strefą bezpieczeństwa, która jest bardzo potrzebna człowiekowi choremu. Trzeba też z tego miejsca podziękować tym, którzy opiekują się chorymi. Ile dobra, ile troskliwości, ile zabiegania o chorych w rodzinach, wśród najbliższych, niech wszystkim opiekunom Pan Bóg obficie błogosławi”.

Tegoroczna Pielgrzymka odbyła się w czasie trwania piątego roku nowenny przed stuleciem Apostolstwa Chorych w świecie.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ pm, es, dr
2020-07-06, poniedziałek, godz. 14.00


Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13997

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *