Nauczyciele i wychowawcy dziękują za trudny rok szkolny

Kaplica Matki Bożej. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców Dobiegła końca dwudniowa 83. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki były słowa: ‘Świadkowie Prawdy’, nawiązujące do stulecia urodzin św. Jana Pawła II i oczekiwania na beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

REKLAMA


Pielgrzymowanie w tym roku miało charakter głównie duchowego uczestnictwa. Na Jasną Górę przyjechały jedynie delegacje nauczycieli z poszczególnych diecezji, z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, oraz duszpasterzami, w sumie ok. 200 osób. Na pielgrzymce obecny był Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

„Chciałbym podziękować nauczycielom za tę ogromną pracę, którą włożyli w przygotowanie się do kształcenia na odległość – mówi w rozmowie minister Dariusz Piontkowski – Podziękować za to, że mimo trudnych warunków, tylko możliwości technicznych, utrzymali kontakt z uczniami, że przekazali im wiedzę, umiejętności, że nie zostawili ich samych, że stanęli na wysokości zadania. I chociaż musieli przejść ten tryb szkolenia w trybie błyskawicznym, uczyli się tak naprawdę niejako na żywym organizmie, to jednak sobie poradzili i można powiedzieć, że dzięki temu uczniowie tych trzech miesięcy nie stracili, tylko mogli, dzięki pomocy nauczycieli, dowiedzieć się dużo nowych rzeczy, sporo się nauczyć”.

„Myślę, że wszyscy i nauczyciele, uczniowie i rodzicie chcieliby, aby była możliwość powrotu do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć w szkołach. Będziemy chcieli do tego doprowadzić. Jeżeli epidemia nie będzie wzrastała, będzie na podobnym poziomie, bądź mniejszym niż w tej chwili, to wrócimy do stacjonarnych zajęć od września przyszłego roku szkolnego” – zapewnia minister edukacji.

„Rzeczywiście ten semestr ostatni był bardzo trudny – przyznaje w rozmowie bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli – Ale nowe wyzwania sprawiły, jak rozmawiam tutaj z nauczycielami i kuratorami, że nauczyciele też zdobyli nowe kompetencje. Potrafią posługiwać się super różnymi, nowoczesnymi technologiami komputerowymi. To nauczanie zdalne przez komputer, internet zdało egzamin i jest jakimś dobrem. Oczywiście, że szkoła to jest kontakt osobisty i miejmy nadzieję, że od września on będzie. Stanęliśmy na wysokości zadania, to jest przede wszystkim zasługa nauczycieli, ich kreatywności i chęci do tego, by służyć. Bardzo pięknie były głosy też kilku nauczycieli, którzy mówili, że przeżyli różne rzeczy w szkole, ale szkoła bez uczniów to jest dramat. Czyli proszę zobaczyć, że nauczyciele tęsknią za uczniami, to jest piękna rzecz, że szkoła jest dla uczniów i bez nich jest pusto”.

„Jak każdego roku, ta pielgrzymka ma charakter dziękczynno-błagalny – z jednej strony staramy się podziękować Panu Bogu za całe to dobro, którego doświadczyliśmy w tym roku. Pomimo tego trudnego doświadczenia, jakim jest doświadczenie pandemii, pracy zdalnej w szkole, tych nowych wyzwań z którymi musieli się zmierzyć i nauczyciele, i rodzice, jest na pewno za co Panu Bogu dziękować, za to, że podjęliśmy to wyzwanie, że ten rok zakończył się sukcesem. I chcemy prosić przez wstawiennictwo Matki Bożej Pana Boga, by ten rok był rokiem, kiedy wróci normalność, kiedy wrócimy normalnie do szkół, chcemy prosić o szczęśliwy przebieg wakacji – podkreśla ks. Wojciech Wojtyła, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli – Na wakacje chcielibyśmy życzyć odpoczynku, aby nauczyciele nabrali sił, nowego zapału i byśmy spotkali się we wrześniu w murach szkół, w normalnych warunkach”.

W związku z obecną sytuacją i zagrożeniem wynikającym z pandemii, program pielgrzymki został ograniczony do minimum.

Centralnej Mszy św. dla uczestników 83. Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców, w Kaplicy Matki Bożej, w czwartek 2 lipca o godz. 13.30, przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński. Eucharystia transmitowana była przez Telewizję Trwam.

W imieniu ojców i braci paulinów, pielgrzymów powitał o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry.

„Pielgrzymka inna niż zwykle, bo w takim czasie, który przeżywamy już od kilku miesięcy. Myślę, że mało kto, tak bardzo jak nauczyciele i wychowawcy, włożył trud w czynienie dobra, do którego powołał nas Pan Bóg, w to, by inni czerpali z waszego powołania. Chcemy tutaj dzisiaj podziękować razem z wami za wasze powołanie, które w ostatnich dniach było szczególnie realizowane” – mówił o. Dec.

Jednymi z nauczycieli, którzy byli na dzisiejszej pielgrzymce były Joanna i Zofia, nauczycielki z Tczewa, w diecezji pelplińskiej, które tak opowiadają: „Jesteśmy tu jak co roku, niezależnie od sytuacji jaka zaistniała, nie ma ograniczenia w dostępie do sanktuariów, do miejsc kultu, w związku z tym przyjechałyśmy. Przyjechałyśmy prosić o zdrowie, o błogosławieństwo, o to, by w naszej Ojczyźnie cały czas działo się coraz lepiej, byśmy nie popadali w rutynę, w grzechy. Naszą główną troską jest też młodzież i dzieci, które szczególnie trudno przeżywają ten czas odosobnienia, z prośbą do Matki Bożej, by ich duch pozostał taki jak był, żeby nie utraciły wiary” .

Pielgrzymowanie nauczycieli zainaugurował Apel Jasnogórski w środę, 1 lipca, pod przewodnictwem bpa Piotra Turzyńskiego, delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. W modlitwie uczestniczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

„Jesteśmy jak zawsze o tej porze, na zakończenie roku szkolnego i u początku wakacji – mówił w rozważaniu bp Piotr Turzyński – Chcemy podziękować za trud tego roku, za wspólnotę szkolną, która jest wspólnotą pokoleń, wspólnotą dzieci, młodzieży i dorosłych, wspólnotą wychowawców i wychowanków”.

„Jesteśmy z całym bagażem nowych doświadczeń, przyniosło je zatrzymanie świata przez pandemię koronawirusa. Te nowe doświadczenia to lęk i niepewność, cierpienie i śmierć tysięcy ludzi, oraz szkoła przez Internet. Pomóż Maryjo, byśmy odkryli ludzką kruchość, która naturalnie zwraca serce ku Bogu, byśmy potrafili docenić to, za czym dziś tęsknimy, normalne życie, spotkania szkolne, ludzką wspólnotę” – prosił bp Turzyński.

„Panienko Święta, czuwam! W imieniu wszystkich nauczycieli chcemy Ci dziś powiedzieć, że czuwamy najpierw nad swoim sercem, aby się nie zniechęcić, nie popaść w rutynę i obojętność, nie dać się zwyciężyć złu. Czuwamy, by nie pracować tylko w zawodzie nauczyciela dla wynagrodzenia, ale by pełnić misję podejmując odpowiedzialność za młode pokolenie, a przez to za przyszłość rodzin, Polski. Pomóż, Maryjo. Czuwamy nad powierzonymi nam dziećmi i młodzieżą, aby nie straciły ochoty do życia, aby zdobyły przekonanie o pięknie Ewangelii, wielkości Boga i godności każdego człowieka, aby uczyły się ofiarnie kochać, a nie rosły na zapatrzonych w siebie egoistów” – zapewniał bp Piotr Turzyński.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / sm, mś
2020-07-02, czwartek, godz. 17.00


Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13991

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *