Miejsce Pamięci w Oświęcimiu ponownie otwarte

Tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz od 1 lipca będzie można znowu zwiedzać – poinformowało biuro prasowe Państwowego Muzeum w Oświęcimiu. Jednocześnie zaznaczyło, że zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych tak, by zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci.

REKLAMA


Rzecznik prasowy placówki Bartosz Bartyzel podkreślił, że wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywać się będzie wyłącznie na podstawie kart wstępu. „Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie. Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w Muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren Miejsca Pamięci” – dodał, przypominając, że rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można już teraz dokonywać w serwisie online.

Dostępne są tam terminy od 1 lipca do 30 września. Tam także znajduje się nowy regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

Dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński przyznał, że brak odwiedzających Muzeum odczuło bardzo mocno, także ze strony finansowej. „Wiele programów i inwestycji musiało zostać odwołanych lub odłożonych na przyszłe lata. W przeszłości otrzymywaliśmy pytania, czy nie można by wprowadzić odpłatnych biletów wstępu, skoro zgromadzone w ten sposób fundusze pomagałyby w realizacji misji Muzeum. Mimo aktualnej bardzo trudnej sytuacji, chcemy, by wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało darmowe” – zapewnił i zachęcił jednocześnie do korzystania ze specjalnego systemu (tzw. “pay what you want”), w którym każdy będzie mógł wspomóc placówkę jakąś sumą. „W ten sposób troska o naszą misję może stać się naszą wspólną sprawą” – zaapelował.

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywać się będzie w mniejszych nich dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona będzie też liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny – zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk wyjaśnił, że dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum będą nosić podczas oprowadzania przyłbice ochronne. „Odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Oczywiście odwiedzający mogą korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack” – dodał Kacorzyk.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I stanęły tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

Miejsce Pamięci zwiedzać będzie można teraz od godz. 9.00. Od lipca do września do godz. 16.00 zwiedzanie odbywać się będzie wyłącznie z przewodnikiem.


Źródło: https://ekai.pl/miejsce-pamieci-w-oswiecimiu-ponownie-otwarte/
Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *