Kaszubi u Matki Bożej Bramy Niebios w Polanowie

13 czerwca na Górze Polanowskiej, do Matki Bożej Bramy Niebios przybyli Kaszubi na odpust. Kaszubskie świętowanie zainicjował w 2014 r. o. Janusz Jędryszek, franciszkanin, pustelnik i gospodarz kaplicy.

REKLAMA


Kaszubów z Pomorza reprezentowały sztandary Zarządu Głównego ZKP oraz kartuskiego oddziału ZKP. Ale przybyli też Kaszubi z Chmielna, Borzestowa, Kartuz, Koszalina, Lęborka, Gowidlina, Załakowa, Kosowa, Hopowa, Tczewa, Darłówka, Kiełpina, Słupska, Miastka, Helu, Żukowa, Brodnicy, pielgrzymi z Głodowa, Pniewa, Starogardu Gdańskiego, wierni z parafii w Polanowie oraz na rowerach – z parafii św. Ignacego w Siemirowicach.

Głównym celebransem był ks. Leszek Jażdżewski duszpasterz Kaszubów, a towarzyszyli mu ks. Jacek, proboszcz z Polanowa ks. Jerzy Bąk z Miastka, o.Tomasz Jank z kościoła św. Trójcy w Gdańsku, auori ikon w pustelni, o. Sebastian Fierka z Darłówka, ojciec Stanisław, brat Zbyszek z Koszalina. Swój udział w Liturgii Słowa miała też siostra Kazimiera Ewa oraz Ida Czaja, poetka kaszubska. Muzyczną oprawę stanowili Tomasz Fopke z Ryszardem Borysionkiem na akordeonie.

W dowód wdzięczności za promocję Pustelni na polanowskiej Górze wręczono statuetki Barbarze i Kazimierzowi Formelom z Kartuz oraz państwu Korda.

Posłuchaj TUTAJ:
– VI Odpust Kaszubski na Polanowskiej Górze – homilia ks. Leszka Jażdżewskiego po kaszubsku

Galeria zdjęć TUTAJ. (zdjęcia Elżbieta Kowalewska)


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7654-kaszubi-u-matki-bozej-bramy-niebios-w-polanowie

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *