Ogólnopolski konkurs poetycki dla dzieci i młodzieży

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Wiersze należy przesyłać do 25.10.2020r., a ich tematyka powinna w dowolny sposób nawiązywać do wartości krzewionych przez oblata.

REKLAMA


Radzionków to urocze miasto położone w województwie śląskim, prężnie rozwijające się w ostatnich latach zwłaszcza pod względem architektonicznym. Dwie kreatywne kobiety, którym leży na sercu również rozwój kulturalno-literacki miasta, postanowiły stworzyć wyjątkowy projekt o randze ogólnopolskiej. Mgr filologii polskiej Dagmara Nawratek oraz nauczycielka dyplomowana religii katolickiej mgr Maria Kielar-Czapla ogłosiły I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta Radzionkowa dr Gabriel Tobor oraz Prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce o. prof. UAM dr hab. Paweł Zając OMI. Patronat duchowy objęła Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie i w Rosji na czele z Superiorem o. dr. Pawłem Wyszkowskim OMI. Tytuł Honorowego Członka Jury pełniącego funkcję przewodniczącego przyjął o. Andrzej Madej OMI – oblat, poeta oraz przełożony misji „sui iuris” w Turkmenistanie. Patronat medialny nad konkursem objął portal oblaci.pl, a także  czasopismo Parafii pw. św. Wojciecha w Radzionkowie „Adalbertus”. Redaktorką naczelną czasopisma jest mgr Maria Kielar-Czapla, a funkcję proboszcza tej parafii sprawuje ks. Damian Wojtyczka – piekarski dziekan i kanonik honorowy Kapituły Katedry Chrystusa Króla. Konkurs został zainaugurowany z okazji stulecia obecności Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce. Pełnomocnikiem Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce ds. związanych z konkursem został o. mgr Jan Wlazły – dyrektor Sekretariatu Powołań Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Natomiast funkcję pełnomocnika Urzędu Miasta Radzionkowa ds. związanych z konkursem objął mgr Jarosław Wroński – kierownik Referatu Promocji Miasta i Aktywności Społecznej. Oficjalny organizator wydarzenia to Szkoła Podstawowa nr1 im. Adama Mickiewicza w Radzionkowie, której dyrektorem jest mgr Marek Napieraj.

– Ideą konkursu jest rozwijanie wrażliwości artystycznej u dzieci i młodzieży oraz pielęgnowanie pamięci o Słudze Bożym o. Ludwiku Wrodarczyku OMI poprzez czerpanie inspiracji z jego szlachetnej postawy, miłości do bliźniego, a także głębokiego zawierzenia Bogu i Maryi Niepokalanej – mówi pomysłodawczyni konkursu Dagmara Nawratek prowadząca konkursowy blog oraz fanpage na Facebooku.

Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk OMI to polski oblat i męczennik, który urodził się 25 sierpnia 1907r. w Radzionkowie. Był on również patronem tamtejszego gimnazjum. Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował go medalem oraz dyplomem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za ratowanie życia Żydom w czasie wojny.

– Życie oblata zainspirowało mnie do stworzenia osiemnastu scenariuszy teatralnych, a także do napisania wielu artykułów oraz książki pt. „Ojciec Ludwik Wrodarczyk OMI. Portret duchowy”. Byłam członkinią obsady aktorskiej w filmie dokumentalnym „Z Radzionkowa na ołtarze” oraz kuratorką wystawy pod tym samym tytułem. Uważam, że był to człowiek wyjątkowy, a jego niezwykła postawa zasługuje na rozgłos – zauważa sekretarz i koordynator konkursu mgr Maria Kielar-Czapla.

Cieszy nas fakt, że Radzionków dołączył wreszcie do grona miast, w których organizacja ogólnopolskich konkursów poetyckich stała się już tradycją. Warto zauważyć, że rozwój kulturalno-literacki połączono tutaj z krzewieniem wartości chrześcijańskich. Z pewnością cel konkursu jest chwalebny, a o. Ludwik Wrodarczyk OMI stanowi wspaniały autorytet dla młodych Polaków.

Wiersze należy przesyłać do 25.10.2020r. na adres: ogolnopolskikonkurspoetycki@gmail.com, a ich tematyka powinna w dowolny sposób nawiązywać do wartości krzewionych przez oblata. Regulamin konkursu jest dostępny na blogu: https://ogolnopolskikonkurspoetycki.blogspot.com/Źródło: www.ogolnopolskikonkurspoetycki.blogspot.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *