Coraz więcej osób modli się o beatyfikację o. Mariana Żelazka

W czwartek 30 kwietnia przypada 14. rocznica śmierci Sługi Bożego, o. Mariana Żelazka, misjonarza werbisty, pochodzącego z Wielkopolski, z podpoznańskiego Palędzia. Coraz więcej osób modli się o jego beatyfikację. 30 kwietnia w Chludowie, gdzie mieści się Dom Misyjny księży werbistów odprawiona zostanie Msza św. w tej intencji, która transmitowana będzie w Internecie.

REKLAMA


Począwszy od czerwca 2019 r. każdego 30 dnia miesiąca w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Chludowie, podczas Mszy św. o godz. 18.15 (w dni powszednie, a w niedziele i święta o godz. 11) wierni modlą się o beatyfikację o. Mariana Żelazka. Msza św. 30 kwietnia będzie transmitowana online. (Szczegółowe informacje www.parafiachludowo.pl oraz www.werbiści.pl).

Msza św. w intencji beatyfikacji o Mariana Żelazka odprawiona też została 26 kwietnia w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ojca Mariana Żelazka z Palędzia. Zwykle co roku tamtejsi parafianie oraz przedstawiciele sołectwa i gminy Dopiewo składają także kwiaty i zapalają znicze przed głazem w Palędziu, upamiętniającym ich wielkiego krajana, nazywanego Ojcem Trędowatych i kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. W tym roku, z racji panującej pandemii COVID-19, trzeba było z tego elementu uroczystości wspomnieniowych zrezygnować.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ojca Mariana Żelazka wystąpili też z inicjatywą podjęcia regularnej modlitwy o beatyfikację o Żelazka. Msza św. w tej intencji odprawiana będzie w Kaplicy św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce – w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 10.

Dzień przed rocznicą śmierci o. Żelazka, 29 kwietnia, obchodzona będzie 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. W tym miejscu kaźni tysięcy kapłanów (zginęło tam m.in. 14 werbistowskich kleryków) w latach 1940-45 więziony był także o. Żelazek. W związku z rocznicą werbiści udostępnili na YouTube film dokumentalny o o. Żelazku pt. „Siewca nadziei” (2018) w reż. Andrzeja Biernackiego. Film jest dostępny tylko przez tydzień od 25 kwietnia do 3 maja do godz. 21. To rzadka okazja, by poznać najnowszy film o o. Marianie, ponieważ jest on dostępny jedynie na DVD.

W Domu Misyjnym w Chludowie, gdzie przed wybuchem II wojny światowej nowicjat przeżył o. Marian, można zamawiać książkę pt. „Człowiek dla wszystkich. O. Marian Żelazek od A do Ż” oraz związane z jego osobą magnesy.


Źródło: https://ekai.pl/coraz-wiecej-osob-modli-sie-o-beatyfikacje-o-mariana-zelazka/
Fot. Feliks Kubicz SVD

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *