Kard. Dziwisz w 6. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

Jan Paweł II uczy nas, że w trudnym czasie możemy i powinniśmy przede wszystkim powracać do Boga – mówił kard. Stanisław Dziwisz w krakowskich Łagiewnikach. Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II odprawił tam Mszę św. w 6. rocznicę jego kanonizacji.

REKLAMA


Jan Paweł II został kanonizowany przez papieża Franciszka 27 kwietnia 2014 roku. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 9 lat wcześniej, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Beatyfikacji papieża Polaka dokonał 1 maja 2011 roku Benedykt XVI.

Do tych wydarzeń wrócił wspomnieniami kard. Stanisław Dziwisz. Mówił, że papież Franciszek „spełnił ostatecznie gorące pragnienie ludu Bożego, by ogłosić świętym Papieża, który przez ponad ćwierć wieku przewodził Kościołowi na jego drodze do wieczności, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej”.

Jego zdaniem, rocznice i wydarzenia związane z życiem i nauczaniem Jana Pawła II zachęcają do twórczego podejmowania duchowego dziedzictwa papieża Polaka. – Naszym przywilejem i obowiązkiem jest i będzie przekazywanie tej historii nowemu, dorastającemu pokoleniu Polek i Polaków – dodał kaznodzieja. Dodał, że Ojciec Święty „nadal i głęboko jest obecny w życiu dzisiejszego Kościoła, inspirując swoim nauczaniem i swoją świętością miliony uczniów Chrystusa na całym świecie”.

Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II podkreślał, że długi i niezwykły pontyfikat Jana Pawła II naznaczył życie współczesnego Kościoła i wpłynął na los wielu narodów, „zwłaszcza w tej części świata, która przez całe dziesięciolecia uginała się pod brzemieniem totalitarnej ideologii i systemu komunistycznego”. – Zdajemy sobie sprawę, że w znacznej mierze właśnie świętemu Papieżowi zawdzięczamy dar odzyskanej wolności i suwerenności, możliwości kształtowania naszego dzisiaj i jutra – mówił.

Kard. Dziwisz mówił także o tym, że Jan Paweł II „towarzyszy nam w trudnym czasie pandemii”. – Jan Paweł II uczy nas, że w trudnym czasie możemy i powinniśmy przede wszystkim powracać do Boga – wyjaśniał. Przypomniał, że papież na progu trzeciego tysiąclecia zachęcał do wypłynięcia na głębie wiary, nadziei i miłości. – Teraz przyszedł czas, by podjąć to wyzwanie i trudny czas przeżywać po Bożemu, patrząc głębiej i szerzej, poszerzając również przestrzenie naszych serc, by nikt z oczekujących na nasze wsparcie nie został niezauważony, ale doświadczył solidarnej pomocy – wskazywał.

Krakowski metropolita senior mówił, że epidemia koronawirusa „zrujnowała już szczęście wielu rodzin, spowodowała śmierć, chorobę i cierpienie wielu naszych braci i sióstr, pozbawiła wielu pracy i poczucia bezpieczeństwa”. – I wiemy, że to jeszcze nie koniec. A jednak nie tracimy nadziei – stwierdził, podkreślając, że źródłem nadziei i umocnienia jest dziś „trud i poświęcenie niezliczonych osób, także w Polsce, stojących na pierwszej linii walki z epidemią, starających się zabezpieczyć byt naszych rodzin i całego społeczeństwa”.


Źródło: https://ekai.pl/kard-dziwisz-w-rocznice-kanonizacji-jpii-trudny-czas-przezywajmy-po-bozemu/
Fot. © Mazur / episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *