Msza w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki

Msza w intencji kanonizacji Patrona NSZZ “Solidarność”, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się wczoraj w Gdańsku-Jasieniu w Kościele bł. Doroty, z udziałem m. in. Mariana Krzaklewskiego, byłego przewodniczącego ZSZZ „Solidarność”, a przewodniczył jej ks. Zygmunt Słomski. Tradycyjnie od czasu beatyfikacji w dniu imienin ks. Jerzego, “Solidarność” modli się o kanonizację swojego patrona.

REKLAMA


Drugą intencją sprawowanej Mszy św. była modlitwa za “Solidarność z Życiem”, ponieważ upływa równo 30 lat od uchwalenia przez II Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” stanowiska w którym Związek „opowiada się za prawną ochroną życia ludzkiego od momentu poczęcia”. 23 kwietnia 1990 r. w gdańskiej hali Olivia, delegaci na zjazd, lekarze Barbara Frączek z Rzeszowa i Jerzy Umiastowski z Gdańska wnioskując w dramatycznym wystąpieniu prosili delegatów Związku z całej Polski o przyjęcie tej uchwały jako wyjątkowego daru imieninowego dla Księdza Jerzego. Kapłana, który jako duszpasterz środowisk służby zdrowia w podziemiu wspierał ideę prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

W dwa lata później, oryginalny tekst tej uchwały Zjazdu został przekazany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez przewodniczącego NSZZ “Solidarność ” Mariana Krzaklewskiego – w trakcie oficjalnej audiencji w Watykanie. Przewodniczący Związku przekazał go jako „dar Solidarności dla Papieża Polaka”. A był to czas, kiedy Jan Paweł II przygotowywał swoją ponadczasową encyklikę o “Ewangelii życia” (Evangelium Vitae).

We wczorajszej Eucharystii celebrowanej przez proboszcza parafii bł. Doroty w Gdańsku ks. Zygmunta Słomskiego wzięli udział: Marian Krzaklewski – były przewodniczący NSZZ “Solidarność” z małżonką Marią oraz Jerzy i Elżbieta Pałubiccy – działacze podziemnej “S” z Gdańska, którzy od 1984 roku, po dzień dzisiejszy są członkami “Straży Solidarności” przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w Warszawie.

W kościele Bł. Doroty na Jasieniu w Gdańsku od kilku lat towarzyszą wiernym relikwie krwi bł. Księdza Jerzego, ofiarowane parafii przez Marię i Mariana Krzaklewskich w dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada 2018 r. Wystawiony jest także “Krzyż Pielgrzymi” ks. Jerzego przywieziony z sanktuarium św. Stanisława na Żoliborzu z napisem po polsku i po francusku “Zło Dobrem Zwyciężaj” (“Triomphe du Mal par le Bien”).

Napis po francusku przypomina o tym, że krzyż ten na drodze swego pielgrzymowania odwiedził Parlament Unii Europejskiej w Brukseli. Na głównym krzyżu umieszczone są dwa mniejsze krzyże , które od 1984 r. pielgrzymowały po Polsce i Europie. Ten umieszczony bezpośrednio na dużym krzyżu wykonany został z drewna jodłowego, z którego wykonano katafalk, na którym spoczywała trumna bł. męczennika w dniach uroczystości pogrzebowych w listopadzie 1984 r. Rok temu pielgrzymi krzyż został przewieziony z warszawskiego sanktuarium na Żoliborzu do kościoła bł. Doroty przez byłego szefa “S” i grupę parafian. Został umieszczony w bocznej nawie świątyni obok relikwii błogosławionego Patrona Solidarności.

W parafii bł. Doroty od wielu lat działa w ramach Żywego Różańca, “Roża pw. Błogosławionego Księdza Popiełuszki” jako jedna z pierwszych w Polsce i Europie. Obok relikwii ks. Jerzego umieszczona jest też “Księga Łask doznanych za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego”, gdzie anonimowi wierni zapisują swoje świadectwa łask otrzymanych za pośrednictwem bł. Kapłana Męczennika.


Źródło: https://ekai.pl/msza-w-intencji-kanonizacji-ks-jerzego-popieluszki/
Fot. Wikimedia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *