Obrazki prymicyjne ks. K. Wojtyły i ks. S. Wyszyńskiego

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach włączyły się w zainicjowaną przez diecezję bielsko-żywiecką akcję internetową #narodzinyksiędza. Polega ona na umieszczeniu w mediach społecznościowych zdjęcia obrazka prymicyjnego znajomego księdza i zmówieniu modlitwy za niego. Dziś, w Wielki Czwartek, będącym pamiątką ustanowienia kapłaństwa, zakończenie przedsięwzięcia.

REKLAMA


Wadowickie muzeum dołączyło do akcji, wysyłając zdjęcia dwóch prymicyjnych obrazków ks. Karola Wojtyły z 1946 roku. Na jednym z nich widnieje odręczne pismo neoprezbitera – przyszłego papieża. Obrazek ten na co dzień znajduje się w wadowickim muzeum, w części pod nazwą „Krakowie dziękuję Ci” z instalacją przedstawiająca Kaplicę św. Leonarda.

1 listopada 1946 roku Książę Adam Stefan Kardynał Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę w prywatnej kaplicy, który swoją Mszę prymicyjną odprawił w Dzień Zaduszny. „Przyjmowałem święcenia sam, w prywatnej kaplicy Biskupów Krakowskich. Moi koledzy mieli otrzymać święcenia dopiero następnego roku w Niedzielę Palmową” – wspominał papież w swej książce „Dar i Tajemnica”, zaznaczając, że cały październik tamtego roku był dla niego miesiącem święceń subdiakonatu i diakonatu oraz trzech serii rekolekcji, jakie je poprzedzały.

Z kolei Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, znajdujące się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności w Warszawie, zamieściło w mediach społecznościowych zdjęcie obrazka – pamiątki Mszy św., którą ks. Stefan Wyszyński miał odprawić 6 lipca 1924 roku we Wrociszewie, gdzie mieszkał jego ojciec. Jak wyjaśniło muzeum, ze względu na chorobę i przesunięcie terminu święceń kapłańskich na 3 sierpnia młody ksiądz odprawił Mszę św. prymicyjną 5 sierpnia na Jasnej Górze.

Akcja diecezji bielsko-żywieckiej polega na umieszczeniu na Twitterze, Facebooku czy Instagramie zdjęcia obrazka prymicyjnego znajomego księdza – tej strony, gdzie widnieje błogosławieństwo i motto życia wybrane przez kapłana – używając w poście specjalnego hasztagu #narodzinyksiędza.

Bp Roman Pindel, którego obrazek prymicyjny z 1983 r. już znalazł się w udostępnianym na bieżąco zbiorze, zachęcił, by pomodlić się zarazem za kapłanów, “których pamiętamy, którym coś zawdzięczamy”.Fot. facebook.com/domjp2

Fot. Twitter/@MT5_14


Źródło: https://ekai.pl/jak-wygladaja-obrazki-prymicyjne-ks-k-wojtyly-i-ks-s-wyszynskiego-narodzinyksiedza/
Fot. pixabay.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *