Społeczna akcja wzajemnej pomocy w kwarantannie

Polacy błyskawicznie się organizują. Powstają inicjatywy, które są formą niesienia pomocy w trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wiele osób na skutek kwarantanny. Jedną z nich jest internetowa akcja Widzialna ręka.

REKLAMA


“Widzialna ręka” propagowana jest za pośrednictwem Facebooka i skierowana do mieszkańców konkretnej miejscowości. Działa w wielu miastach na terenie całego kraju. Miasta posiadają osobne konta, ponieważ obszar, na którym ludzie mogą świadczyć tego rodzaju sąsiedzką pomoc, jest ograniczony.

Akcja jest nawiązaniem do dawnej “Niewidzialnej ręki”, w ramach której działanie dla drugiego było anonimowe. Organizatorzy zachęcają, aby dobro – którego w tych dniach nie brakuje pomiędzy ludźmi – pokazywać i cieszyć się nim.

Chętni do udzielania pomocy nieznajomym proponują m.in. zrobienie zakupów, szycie maseczek, podwiezienie samochodem, wyprowadzenie psa, ugotowanie obiadu czy zorganizowanie spotkania z innymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Lista możliwości jest nieograniczona.

“Widzialna ręka” zachęca, by przesyłać na jej adres wykaz potrzeb własnych lub osób ze swojego środowiska. A także oferty pomocy. Proponuje także, by przeprowadzone akcje dokumentować.

– Zachęcamy osoby, co najmniej dwie, które zrobią coś pozytywnego razem, by to udokumentowały w formie zdjęcia lub opisu i przysyłały to do nas. My to opublikujemy – zachęcają organizatorzy za pośrednictwem fanpage’a na Facebooku. – Jeśli nie masz pomysłu jak, a chcesz pomagać, również napisz do nas.

“Niewidzialna ręka” – program telewizyjny emitowany w TVP w latach 60. i 70. XX w. Jego formuła, skierowana głównie do harcerzy, zakładała wyrobienie w młodych ludziach postaw prospołecznych i bezinteresownych skierowanych zwłaszcza do osób starszych i chorych. Hasłem zachęcającym do włączania się w projekt było: „Niewidzialna ręka to także ty”. Niewidzialni dobroczyńcy podpisywali się jedynie znakiem odbitej dłoni. Z przebiegu zadań pisali raporty, które prezentowano podczas programu.


Źródło: https://ekai.pl/widzialna-reka-spoleczna-akcja-wzajemnej-pomocy-w-kwarantannie/
Fot. Mat Reding

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *