Ekstremalna Droga Krzyżowa w intencji ustania pandemii

Proponujemy aby przynajmniej w części, intencję przyjścia EDK ofiarować za ustanie pandemii – zachęcają twórcy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której tegoroczna edycja, na większości tras, ruszy 3 kwietnia 2020 r. W tym roku w inicjatywę zaangażowani są uczestnicy z 25. państw i 443. miast na 1025. trasach. Na dziś zarejestrowanych jest 95 tys. oficjalnych uczestników.

REKLAMA


Wszyscy z zaniepokojeniem śledzimy doniesienia medialne dotyczące koronawirusa. Rozumiemy powagę sytuacji. Przyjmujemy, że jeśli lokalne władze podejmują decyzję odnośnie bezpieczeństwa, należy się im podporządkować – powiedział KAI Tomasz Goraj, jeden z organizatorów EDK.

Podkreślił jednocześnie, że jest to „indywidualna praktyka religijna”, którą można przejść samotnie, albo w małej grupie, a także odbyć w dowolnym momencie Wielkiego Postu, bądź o dowolnej porze roku, z wybranego przez siebie miejsca.

– Rozumiemy, że opublikowane ostatnio rozporządzenia dotyczą większych zgromadzeń publicznych. W przypadku EDK, może to dotyczyć Mszy św. na rozpoczęcie – zaznaczył Tomasz Goraj. – Nawet jeśli będzie wspólna Msza, będzie na niej zdecydowanie mniej osób. Tutaj w pełni należy podporządkować się decyzji lokalnych władz – stwierdził.

Dodał również, że twórcy od lat pracują nad tym, by w ramach inicjatywy nie rozbudowywać dużych ośrodków, ale tworzyć nowe rejony – W oparciu o obecną wiedzę uważamy, że EDK powinno się odbyć z większym akcentem na indywidualny charakter modlitwy i samotną wędrówkę na szlaku. Proponujemy aby przynajmniej w części, intencję przyjścia EDK ofiarować za ustanie pandemii – podkreślił Tomasz Goraj.

„Od zranienia do uzdrowienia” – to hasło tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Chęć uczestnictwa w wydarzeniu można zgłaszać poprzez stronę edk.org.pl. W tym roku w inicjatywę zaangażowani są uczestnicy z 25. państw i 443. miast na 1025. trasach. Na dziś zarejestrowanych jest 95 tys. oficjalnych uczestników.

Ta wyjątkowa forma rekolekcji składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK – jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki ma być spotkanie z Bogiem. Wyznaczane drogi są zróżnicowane pod względem długości i trudności. Często prowadzą przez bagna i dzikie lasy – sprawia to, że nie wszystkim uczestnikom udaje się ją ukończyć.

Po raz pierwszy tę modlitewną wędrówkę zorganizowano w 2009 r. na 44-kilometrowej trasie z krakowskiego Podgórza do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziś jest to trasa już historyczna, nosząca imię św. Benedykta. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ks. Jacek Stryczek, założyciel i były prezes Stowarzyszenia Wiosna.


Źródło: https://ekai.pl/ekstremalna-droga-krzyzowa-w-intencji-ustania-pandemii-koronawirusa/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *