Projekt nieopublikowanej encykliki Piusa XII

Papież Pius XII (1939-1958) przygotowywał swoją kolejną encyklikę, o czym dotychczas nie było wiadomo. W swoim dokumencie zamierzał odnieść się do „błędów ówczesnych czasów”, powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie niemiecki historyk z Münster Matthias Dauftatshofer. Ujawnił też, że podczas badań w archiwum Kongregacji Nauki Wiary natknął się na „już opracowane projekty” tego planowanego dokumentu o „współczesnych błędach”.

REKLAMA


 „Papieżowi chodziło o trzy kręgi tematów: kwestie moralno-teologiczne, autorytet i posłuszeństwo w Kościele oraz stosunki Kościół-państwo” – powiedział niemiecki historyk i dodał: „Na dalsze szczegóły jest jeszcze za wcześnie”. Trzeba jeszcze poczekać na ocenę i konieczne jest uporządkowanie różnych dokumentów, czemu przeszkodziło zamknięcie Archiwów na pewien czas w związku z koronawirusem. Nie nastąpi to raczej przed świętami Wielkanocnymi. Dopiero na początku marca Watykan udostępnił historykom akta z czasów pontyfikatu Piusa XII.

W archiwum dawnego Świętego Oficjum niemiecki historyk znalazł w ubiegłym tygodniu także teksty przygotowane do ogłoszenia dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Jak przyznał, interesowały go zarówno treść tych prac, jak i kwestia: w jaki sposób i dla kogo jest ogłasza się taki dogmat, jedyny od czasu dogmatu o nieomylności papieży z 1870 roku?

Ogłoszona 1 listopada 1950 r. przez Piusa XII konstytucja apostolska „Munificentissimus Deus” określiła jako dogmat wiary, że Bogarodzica Dziewica Maryja została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały, zatwierdzając w ten sposób wielowiekowe przekonanie religijne.

Ogółem Pius XII ogłosił 41 encyklik. Jego ostatni dokument „Meminisse iuvat” (Dobrze jest pamiętać) z 14 lipca 1958 r. poświęcony jest modlitwie za prześladowany Kościół. Dwa tygodnie wcześniej, 29 czerwca 1958 r., papież ogłosił encyklikę „Ad Apostolorum Principis” (U Księcia Apostołów) o komunizmie i Kościele w Chinach.


Źródło: https://ekai.pl/odkryto-projekt-nieopublikowanej-encykliki-piusa-xii/
Fot. Michael Pitcarin (Wikipedia)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *