1% podatku dla Caritas Polska pomaga ulżyć cierpiącym

Cierpienie nie wybiera – może dotknąć każdego, bez względu na wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania. Celem kampanii 1% Caritas Polska jest ulga w codziennych dolegliwościach: chorobach i niepełnosprawności oraz profesjonalna pomoc skierowana do potrzebujących dzieci i osób starszych.

REKLAMA


Do końca kwietnia, składając lub zatwierdzając przygotowane przez administrację skarbową zeznanie podatkowe, każdy podatnik może wskazać organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% swojego podatku dochodowego. Zachęcamy do wsparcia Caritas Polska, która pozyskane z 1% środki wykorzystuje m.in. na zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce.

– W latach 2011–2018, dzięki wpływom z 1% podatku, udało się kupić m.in. blisko 6,5 tys. łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych, ponad 1,2 tys. koncentratorów tlenu i szereg innych urządzeń, udostępnianych potrzebującym za pośrednictwem ośrodków rehabilitacyjnych oraz wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego Caritas. Każdy, kto ma w rodzinie osobę przewlekle chorą wie, jak ważny i potrzebny jest sprzęt przynoszący ulgę w codziennym cierpieniu. Jego zakup jest możliwy właśnie dzięki ofiarności Polaków, przekazujących nam 1% swojego podatku – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Inne cele, na jakie przeznaczane są środki z 1%, to m.in. finansowanie wyjazdów wakacyjnych i dożywiania dzieci z niezamożnych rodzin, funkcjonowania świetlic socjoterapeutycznych, noclegowni, punktów żywieniowych, ośrodków rehabilitacyjnych czy domów opieki.

Aby przekazać Caritas Polska 1% podatku, należy w rocznym rozliczeniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wpisać w odpowiednich rubrykach numer KRS Caritas Polska: 0000198645 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku. Osoby korzystające z oprogramowania do rozliczania rocznych zeznań podatkowych, lub zatwierdzające on line rozliczenie przygotowane przez administrację skarbową, muszą pamiętać o wpisaniu w odpowiedniej rubryce numeru KRS.

Przekazać 1% podatku mogą również emeryci – na podstawie otrzymanego z ZUS dokumentu: PIT-40 lub PIT-40A. Można to zrobić w trzech krokach. Należy najpierw pobrać z urzędu skarbowego lub ze strony https://jedenprocent.caritas.pl/emeryci/ druk PIT-OP i uzupełnić wskazane puste pola, tj. PESEL lub NIP, dane osobowe, datę urodzenia, nazwę i adres urzędu skarbowego oraz nazwę organizacji i nr KRS  – w tym przypadku 0000198645 (jest to numer KRS Caritas Polska); następnie podpisać druk w wyznaczonym miejscu na dole formularza, a wypełniony i podpisany druk PIT-OP dostarczyć osobiście lub drogą pocztową do swojego urzędu skarbowego.

– Duża część środków z 1% jest przeznaczana na pomoc osobom chorym, często w podeszłym wieku. Tymczasem wielu seniorów nie wie, że w prosty sposób może w tej pomocy wziąć udział. Dlatego chcemy w tym roku dotrzeć także do tej grupy podatników, aby zmobilizować ich do przekazania 1% swojego podatku – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki.

Więcej o tegorocznej kampanii Caritas Polska związanej z 1% na stronie jedenprocent.caritas.pl


Źródło: https://caritas.pl/blog/2020/03/10/1-podatku-dla-caritas-polska-pomaga-ulzyc-cierpiacym/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *