Odbył się premierowy pokaz nowego filmu o Janie Pawle II

Wiele miesięcy przed realizacją filmu George Weigel, biograf Papieża Jana Pawła II powiedział Paulinie Guzik: „W stulecie urodzin papieża wy Polacy musicie przestać mówić o nim tylko emocjonalnie. Zróbcie wszystko, by nie zmarnować okazji do opowiedzenia Wojtyły na poważnie w 100-lecie jego urodzin”.

REKLAMA


W środę, 4 marca przy wypełnionej widowni krakowskiego Kina Kijów odbyła się premiera filmu, który na to wezwanie jest odpowiedzią – „Lubię patrzeć jak wschodzi słońce”, wyprodukowanego przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Telewizję Polską. Pokaz poprowadził Krzysztof Ziemiec.

 „Apeluję do wszystkich młodych: Wojtyła wcale nie jest za trudny! Trzeba siąść i czytać! On jest doskonały w każdym aspekcie życia i mam nadzieję, że ten film, zrealizowany w 100-lecie jego urodzin, będzie iskrą, aby poznawać go dalej” – mówiła Paulina Guzik.

Obecny na premierze kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że w nauczaniu papieża Polaka jest jeszcze dużo do odkrycia – “Jego nauczanie jest absolutnie ponadczasowe! To dzisiejsze spotkanie pomoże nam na nowo powrócić do osoby Jana Pawła II, a także do jakże aktualnego dziś depozytu, który nam zostawił” – mówił.

Film w reżyserii Pauliny Guzik to 52 minutowa produkcja ukazująca naukowe dziedzictwo Jana Pawła II – począwszy od jego myśli filozoficznej, przez teologię ciała, komunikację, po refleksję – jak jego myśl dziś oddziałuje.

Rektor UPJPII, ks. prof. Wojciech Zyzak mówił przed premierą: „Świat akademicki ma obowiązek na co dzień dbać o przekazywanie bogactwa myśli, jakie zostawił nam Jan Paweł II, co też czynimy. Setne urodziny naszego świętego patrona postanowiliśmy uczcić ukazując jego naukowe i myślowe dziedzictwo szerszej publiczności. Ten film to mariaż nauki i profesjonalnej produkcji filmowej. To produkcja ambitna a zarazem zrozumiała dla wszystkich” . Życząc wszystkim duchowego i intelektualnego przeżycia zaprosił do obejrzenia filmu.

Na antenie Telewizji Polskiej film będzie można zobaczyć w specjalnej ramówce na stulecie urodzin Papieża już 17 maja.

Film oprócz myśli humanistycznej Wojtyły pokazuje niezwykłą więź z Chrystusem jaką miał Papież Polak. Ale przede wszystkim przedstawia więź z ludźmi.

John Allen, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych watykanistów na świecie, obecny na przedpremierowym pokazie filmu, który 24 października 2019 roku odbył się Rzymie, powiedział: „To był tytan świata, genialny filozof, genialny humanista. Ale przede wszystkim to był człowiek, który najbardziej cenił sobie międzyludzkie kontakty, kochał człowieka. Ten film pokazuje to w najbardziej unikatowy sposób, jaki kiedykolwiek widziałem w jakimkolwiek filmie” – zaznaczył Allen.

Prof. Stanisław Grygiel, który wraz z żoną Ludmiłą obecny był na rzymskim pokazie na Uniwersytecie Angelicum, na którym doktorat robił młody ksiądz Karol Wojtyła, ze wzruszeniem mówił:
„Ten kto oglądał film, nawet jeżeli nie spotkał w życiu papieża, może nawet nie zna jego myśli, ale musiał zdać sobie sprawę, że chodzi o rzeczy fundamentalne, bez których nie warto żyć, nie warto myśleć i nie warto kochać.”

W filmie oprócz prof. Grygla występują: George Weigel, biograf Papieża Jana Pawła II, Danuta Rybicka, autorka pseudonimu Wujek i jedna z najbliższych papieżowi osób w Środowisku, prof. Teresa Malecka (Środowisko), kard. Stanisław Dziwisz, o. prof. Jarosław Kupczak OP czy prof. Rocco Buttiglione.
„Ten film trzeba zobaczyć, aby na nowo zakochać się w Janie Pawle II i zobaczyć, na nowo, jak wschodzi słońce nad znajomością jego dzieł” – powiedział ks. prof. Józef Stala, prorektor UPJPII, który koordynował produkcję z ramienia władz Uniwersytetu.

Dzięki koprodukcji Uniwersytetu Papieskiego i Telewizji Polskiej możliwa była współpraca z młodymi twórcami – operatorzy to młodzi filmowcy Jakub Stoszek i Piotr Ćwik, absolwenci UPJPII. Przy filmie pracowali także doskonali profesjonaliści: muzykę skomponował i wykonał Adam Prucnal, animacje Paweł Weremiuk, film zmontował Jacek Galica: „To połączenie młodości z doświadczeniem było niezwykłe, bo wszyscy mogli chłonąć w ten sposób naukę papieża. Ale było też trudne, wymagające. Nie ma chyba w Polsce prorektora który tyle dowiedział się o produkcji telewizyjnej co ks. prof. Józef Stala i bardzo mu za to zrozumienie i ogromne wsparcie dziękuję – mówi Paulina Guzik – podobnie jak ks. Maciejowi Makule z Redakcji Katolickiej TVP – bez jego odwagi i otwartości na współpracę z Uniwersytetem tego filmu by nie było. Ale przede wszystkim nie byłoby bez Papieża, który wyraźnie nas prowadził, to jest wsparcie nie do przecenienia i widoczne każdego dnia i nocy jakie poświęciliśmy tej produkcji”.

Patronem honorowym premierowego pokazu 4 marca w krakowskim Kinie Kijów była Archidiecezja Krakowska i Wielki Kanclerz UPJPII, abp Marek Jędraszewski. Patronem wydarzenia został Instytut Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II. Partnerem filmu jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.


Źródło: https://ekai.pl/odbyl-sie-premierowy-pokaz-nowego-filmu-o-janie-pawle-ii/
Fot. BP Archidiecezji Krakowskiej

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *