Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w diecezji

4 marca  promulgowano w Pelplinie „Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w diecezji pelplińskiej”. W dekrecie zatwierdzającym dokument biskup pelpliński Ryszard Kasyna napisał, że „Kościół powinien być bezpiecznym miejscem spotkania Boga i drugiego człowieka”. 

REKLAMA


Biskup diecezjalny zatwierdzając wytyczne stwierdza: „Starając się zapewnić bezpieczeństwo osobom małoletnim i uczynić wszystko co w naszej mocy, aby nie doznały one krzywdy, Zespół ds. Prewencji Diecezji Pelplińskiej przygotował kodeks zachowań, który ma być elementem systemu prewencji w naszej wspólnocie”.

Wytyczne ukazały się w Kurendzie Diecezji Pelplińskiej a wchodzą w życie 1 czerwca br.

W dokumencie znalazły się między innymi normy ogólne  obejmujące precyzyjne wskazania dotyczące relacji bezpośrednich (indywidualnych i grupowych) oraz w „środowisku cyfrowym”.

Normy szczegółowe między innymi podkreślają potrzebę „transparentności” w kontaktach z dziećmi i młodzieżą. W dokumencie wymieniono również „sygnały ostrzegawcze”, które mogą wskazywać na potencjalnego sprawcę a także sygnalizować prawdopodobieństwo, że małoletni został wykorzystany seksualnie.

Kolejne punkty wytycznych opisują zasady postępowania w przypadku podejrzenia przestępstwa. W końcowej części dokument poświęcony jest wsparciu osoby pokrzywdzonej i jej rodziny a także wspólnoty, w której doszło do skrzywdzenia. Prezentowane jest postępowanie wobec osoby podejrzanej a także w przypadku fałszywego doniesienia. Wytyczne zamykają normy związane z prewencją i formowaniem ku „wrażliwości i kompetencji”.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7280-promulgowano-wytyczne-dotyczace-ochrony-dzieci-i-mlodziezy-w-diecezji-pelplinskiej

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *