Konkurs Poetycko-Plastyczny o bł. Karolinie Kózkównie

„Chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich staje się chlebem życia” – to hasło Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Można już pisać wiersze, malować i rysować. Konkurs jest dla wszystkich – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

REKLAMA


„Celem konkursu jest m.in. przybliżenie postaci bł. Karoliny Kózkówny jako wzoru do naśladowania, poznanie ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu i podczas walki o swoją wolność i godność. To również rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci, młodzieży, dorosłych oraz uczczenie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II” – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.

Prace należy dostarczyć do 20 kwietnia na adres Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej 67, 33 -133 Wał -Ruda.

„Dzieci od przedszkola do klasy czwartej mają do wykonania tylko prace plastyczne. Uczniowie od klasy piątej do ósmej mogą przygotować wiersz lub pracę plastyczną. Zapraszamy też do udziału uczniów szkół średnich. Cieszymy się, że wzrasta liczba osób dorosłych. Mam nadzieję, że w tym roku nie zabraknie ich w naszym konkursie” – dodaje Jadwiga Bieś.

Organizatorzy zachęcają, aby prace nawiązywały do Eucharystii jako chleba życia. Mogą też pokazywać rodzinny stół, szacunek do chleba i jak dzielić się wiarą jak chlebem. Uczestnicy w swoich pracach mogą też nawiązać do etosu pracy i wiary w Boga oraz odpowiedzialności za ziemię, która rodzi chleb.

Prace poetyckie należy przesłać w formie pisemnej oraz jeśli to możliwe w elektronicznej na adres poczty szkolnej zspwr@interia.pl

Organizatorzy konkursu zachęcają dzieci, młodzież i osoby dorosłe do zapoznania się z Ewangelią, Katechizmem Kościoła Katolickiego, nauczaniem Jana Pawła na temat Eucharystii, szczególności z kazaniem Jana Pawła w czasie beatyfikacji bł. Karoliny w dniu 10.06.1987 w Tarnowie. Szczegóły można znaleźć na zspwolaradlowska.pl i www.katecheza.diecezja.tarnow.pl.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 2 czerwca.

Organizatorami konkursu są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej, powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.

Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.


Źródło: https://ekai.pl/ogolnopolski-konkurs-poetycko-plastyczny-o-bl-karolinie-kozkownie/
Fot. Wikipedia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *