Kiełpin – Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

Ponad 100 zawodników stanęło na starcie słonecznego, IV Kartuskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. ppor. Zdzisława Badochy ps. Żelazny, Tropem Wilczym.

REKLAMA


Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego zawodnicy ruszyli na przełajową trasę o długości 1963 m. Liczba ta nawiązuje do roku śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych, Józefa Franczaka, który zginął w walce z grupą operacyjną ZOMO/SB w październiku 1963, po 24 latach w zbrojnej konspiracji.

Zawodników pobłogosławił na zmagania ks. kapelan ZHR Paweł Ostrowski. Obecna była posłanka Magdalena Sroka, która odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych do wszystkich uczestników uroczystości. Organizatorem biegu był Związek Piłsudczyków, Okręg Kaszubsko-Pomorski, zaś organizatorem VI Kartuskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz.

Biegom towarzyszyła wystawa o żołnierzach wyklętych, atrakcją spotkania byli szwoleżerzy rokitniańscy oraz zabytkowe wojskowe samochody z grupą rekonstrukcyjną.

1. Julia Gruchała
2. Amelia Pobłocka
3. Ewa Pasierbska

1. Rafał Pionk
2. Paweł Leszczyński
3. Piotr Reclaw

Nagrodzono też najstarszego uczestnika – Henryka Funka (nagrodę odebrał sołtys Kiełpina Mirosław Paczoska), najmłodszą uczestniczkę Oliwię Wenta. Ostatnim małym uczestnikiem biegu był Piotr Cyplik, który z rąk Piotra Karczewskiego, doradcy prezydenta, odebrał i puchar, i kolorową grę.

Posłuchaj TUTAJ:
– IV Kartuski Bieg im. ppor. Badochy ps. Żelazny w Kiełpinie. 


Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2020.03.01Kielpino_bieg_zelaznego


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/7260-w-kielpinie-sportowa-atmosfera-uczczono-pamiec-zolnierzy-wykletych

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *