Modlitwa pokutna kapłanów diecezji pelplińskiej

29 lutego w bazylice katedralnej w Pelplinie zgromadzili się na nabożeństwie pokutnym kapłani diecezji pelplińskiej. Modlitwie przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Konferencję wygłosił asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce ks. dr Andrzej Lubowidzki.

REKLAMA


Posłuchaj TUTAJ:
– Rozmowa z ks. dr. Andrzejem Lubowidzkim 29.02.2020.


Nabożeństwo pokutne kapłanów diecezji pelplińskiej

W sobotnie przedpołudnie 29 lutego w bazylice katedralnej w Pelplinie zgromadzili się księża diecezji pelplińskiej na dorocznym nabożeństwie pokutnym. W tym roku główną jego intencją była modlitwa wynagradzająca za grzechy popełnione przez duchownych wobec dzieci.

Nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny odbywało się przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

W słowie wprowadzającym bp Kasyna nawiązał do potrzeby duchowego nawrócenia kapłanów. W modlitwie do Chrystusa hierarcha prosił o wybaczenie grzechów molestowania seksualnego, których dopełnili się duchowni. Biskup modlił się za ofiary tych przestępstw, za poranione z tego powodu parafie a także o miłosierdzie Boga dla sprawców tych przestępstw.

Konferencję ascetyczną wygłosił asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce ks. dr Andrzej Lubowidzki. Główny akcent wystąpienia położony był na rolę Eucharystii w życiu kapłana. Ks. Lubowidzki podkreślił, że „ważną sprawą przy Eucharystii jest budowanie relacji”. Dodał, że poprzez grzech zatracają się relacje z Bogiem. Podkreślił, że grzech również skutkuje w relacjach międzyludzkich a w przypadku posługi kapłańskiej odbija się w relacjach duszpasterskich. „Kapłan, którego dotyka grzech nie jest w stanie ludziom dać tego, czego oni potrzebują, bo jest skoncentrowany na sobie”, powiedział.

W rozmowie z Radiem Głos dyrektor Wydziału Duszpasterskiego diecezji pelplińskiej ks. Krzysztof Piątkiewicz podkreślił, że modlitwa w miejscu święceń, jakim jest katedra pozwala kapłanom „nie tylko adorować Chrystusa, ale także podejmować trud nawrócenia”. W wypowiedzi dla radia uczestniczący w skupieniu ks. Jan Ciołek zauważył, że to skupienie jest okazją do budowania wspólnoty, jest również okazją powrotu do źródeł. „To okazja do spotkania  z Bogiem, aby nasze spotkanie z drugim człowiekiem nabrało właściwego wyrazu”,  stwierdził duszpasterz.


Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2020-02-29


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7256-modlitwa-pokutna-kaplanow-diecezji-pelplinskiej-2

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *