Gotyckie dzieła sztuki wracają do Gdańska

Kościół ewangelicki z Niemiec zwraca dwa cenne dzieła sztuki średniowiecznej do bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jest to nastawa ołtarzowa oraz predella jednego z najcenniejszych gotyckich ołtarzy, Pietas Domini, wykonane około 1435 roku przez nieznanego artystę, poinformowała 27 lutego niemiecka agencja katolicka KNA, powołując się na Unię Kościołów Ewangelickich tego kraju w Berlinie.

REKLAMA


Według tej informacji, „ze względu na spodziewane ataki lotnicze w maju 1942 na Gdańsk dzieła sztuki z tzw. ołtarza Trójcy Świętej w głównym wówczas kościele ewangelickim w centrum miasta zostały przeniesione w bezpieczne miejsce, później dostały się do Berlina”.

Unii Kościołów Ewangelickich jako następcy prawnemu nieistniejących już wspólnot kościelnych z Prus Zachodnich przypadły wszystkie majątki tych wspólnot, w tym także oba zwracane teraz dzieła sztuki.

Predella znajdowała się przez ponad 60 lat na wyposażeniu ołtarza kościoła św. Jana w Berlinie-Moabit, a przedstawiająca Trójcę Świętą nastawa ołtarzowa – w berlińskiej galerii obrazów Gemäldegalerie. Przekazanie ich do Gdańska odbywa się na zasadzie darowizny, poinformowała KNA.

Nabożeństwo, podczas którego zostanie pożegnana predella, odbędzie się w niedzielę 1 marca we wspólnocie ewangelickiej Alt-Moabit. Wśród zaproszonych gości będzie delegacja z Gdańska oraz ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski, a także dyrektor generalny Muzeów Państwowych Berlina Michael Eissenhauer.

Liturgiczne powitanie ołtarza Pietas Domini odbędzie się bazylice Mariackiej w Gdańsku 4 marca.


Źródło: https://ekai.pl/gotyckie-dziela-sztuki-wracaja-do-gdanska/
Fot. Wikipedia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *