Ruszyła tegoroczna edycja Jałmużny Wielkopostnej

W Środę Popielcową ruszyła tegoroczna edycja Jałmużny Wielkopostnej. Jest to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi na los osób starszych, uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby seniorów oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek i przekazywanym wpłatom.

REKLAMA


W tym dniu w wielu szkołach i parafiach została zainaugurowana zbiórka do papierowych skarbonek. Jałmużna Wielkopostna jest akcją prowadzoną w duchu solidarności międzypokoleniowej. Liczny udział młodych wolontariuszy stał się jej znakiem rozpoznawczym.

„Ta akcja ma dwa aspekty. Jednym z nich jest konkretna, wymierna pomoc, trafiająca do seniorów za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas oraz szkolnych kół Caritas. Drugi, równie ważny, to uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób starszych, często samotnych i chorych; zachęcenie najmłodszych do tego, aby dzielili się z seniorami tym, co mają, a przede wszystkim swoim czasem” – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

„Ten udział najmłodszych w zbiórce wiąże się dla nich z ofiarnością – poświęcają swój czas, nierzadko sami przekazują drobne datki, rezygnując z jakiejś codziennej przyjemności. Ma to swój wymiar religijny, duchowy – jałmużna jako znak miłosierdzia – i wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, okresu wyrzeczeń, które mają przecież głęboki, ewangeliczny sens” – dodaje ks. Iżycki.

Od 15 lat akcja ma ekumeniczny charakter. Caritas prowadzi ją wspólnie z partnerami z innych kościołów chrześcijańskich: Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. W Kościele prawosławnym jest znana jako Ofiara Wielkopostna, a w Kościołach ewangelickich jako Skarbonka Diakonijna.

Udział w akcji można wziąć poprzez ofiarowanie datków do skarbonek, które zostaną przeznaczone na wsparcie seniorów w diecezjach, ale również poprzez wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna” – środki te posłużą realizacji programów senioralnych Caritas Polska.

Tegoroczną edycję Jałmużny Wielkopostnej rozpoczęła konferencja prasowa dn. 26 lutego w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji charytatywnych poszczególnych kościołów organizujących akcję oraz dzieci z chóru szkolnego Quasi Angeli.

Caritas Polska / BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/ruszyla-tegoroczna-edycja-jalmuzny-wielkopostnej/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *