Premiera filmu pt. „Zieja” o losach ks. Jana Ziei

W jednym z najstarszych włoskich kin Cinema Farnese, odbyła się premiera filmu fabularnego w reżyserii Roberta Glińskiego, opowiadającego o losach ks. Jana Ziei – kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.

REKLAMA


W premierowym pokazie wzięli udział m.in. twórcy filmu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz rzymskiej Polonii.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tej premiery. To niezwykła biografia, bardzo trudna do opowiedzenia językiem filmowym. Bohaterem tego filmu jest „rówieśnik” dwudziestego stulecia, który był w samym środku najważniejszych wydarzeń tego strasznego dla Polski i Europy stulecia. I ten znakomity portret ukazuje paradoks: oto człowiek, który powtarza: „nie zabijaj nigdy, nikogo” jest ciągle w centrum bardzo krwawych wydarzeń – mówiła po premierze filmu min. Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Sprzeczność między wartościami, którym służy bohater, a tymi, o których decyduje bieg dziejów w tym okresie tworzy duchowe napięcie w tym filmie i mam nadzieje, że będzie to przedmiotem refleksji wszystkich widzów w kraju i zagranicą. Bo niewątpliwie prowadzi nas to do kluczowych dylematów XX i XXI wieku. Końcowe sceny przypominają nam o tym, że z tymi dylematami dalej musimy się konfrontować w XXI w.

O tym, jak ważna jest refleksja nad losami ks. Jana Ziei, mówił także w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański. – Ks. Zieja, będąc „nietypowym” kapłanem, zawsze angażował się w najtrudniejsze dla Polski i Kościoła sprawy. Kochał nade wszystko Boga, kochał swoją ojczyznę i kochał ubóstwo. To wszystko jest w tym filmie ukazane w niezwykle ciekawy sposób. Choć jako historyk mógłbym coś dopowiedzieć do pewnych wątków, to jednak nie chcę tego czynić, ponieważ przedstawiona opowieść jest moralitetem: mówi nam o pewnych wartościach, do których musimy się odnieść. Pyta nas o to, na ile poważnie traktujemy przykazania Boże, jak dalece są one obowiązujące w sytuacjach skrajnych i trudnych i jakie wyciągamy wnioski?

Z kolei dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, zwracał uwagę na wyzwania związane z próbami opowiedzenia w filmie o tak złożonej postaci. – Wyszedłem dziś z kina bez wzruszeń. To film dobrze zrobiony warsztatowy. Wydaje mi się, że będą z niego zadowoleni przede wszystkim ci, którzy podzielają mentalność i rozumienie świata z perspektywy tzw. Kościoła otwartego. Rozmawiałem po premierze z jednym z uczestników pokazu na temat tego, jak ten film może zostać odebrany przez młodych widzów i zgodziliśmy się co do tego, że mogą oni odnieść wrażenie, że biskupi są osobami nie rozumiejącymi świata i cała nadzieja w kapłanach otwartych takich, jak ks. Jan. Wydaje mi się, że jest to uproszczenie, ten kapłan nie zasługuje na to, by go klasyfikować i wsadzać w pewne ramy. To postać, która jednoczyła ludzi wierzących, a nie umacniała stereotypy – uważa jezuita.

Gośćmi premierowego pokazu filmu pt. „Zieja” byli jego twórcy, m.in. reżyser Robert Gliński, odtwórca roli oficera SB Grosickiego Zbigniew Zamachowski, producent Włodzimierz Niderhaus oraz kompozytor muzyki do filmu Cezary Skubiszewski. W światowej premierze wzięli także udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, podsekretarz stanu w MKiDN min. Wanda Zwinogrodzka, kard. Zenon Grocholewski, abp Edward Nowak, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny a także liczni przedstawiciele włoskiej Polonii.

Film, w którego tytułowego bohatera wcielił się Andrzej Seweryn, został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską. Patronatem objęła go m.in. Ambasada Polska przy Stolicy Apostolskiej oraz Instytut Polski w Rzymie.


Kliknij, aby powiększyć.


Źródło: https://ekai.pl/premiera-filmu-pt-zieja-poswieconego-legendarnemu-kapelanowi-szarych-szeregow/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *