#EDK – Ekstremalna Droga Krzyżowa rusza po raz 11.

Nocna droga krzyżowa, samotny czas w ciszy i zmaganiu. Co najmniej 30, a najczęściej ponad 40 km. Ekstremalna Droga Krzyżowa to zaproszenie dla tych, którzy nie boją się zmierzyć z ekstremum. Na chwilę obecną zgłoszonych jest już 986 tras z 441 miejscowości w 25. państwach.

REKLAMA


Spodziewamy się ponad 100 tyś. uczestników w tegorocznej edycji. Trwają poszukiwania kolejnych Liderów, którzy zainicjują #EDK w swojej okolicy. 

Tegoroczna edycja #EDK dla większości rejonów, odbywa się w piątek na tydzień przed Wielkim Piątkiem. W tym roku dzień ten przypada na 3 kwietnia 2020 r. Niektóre rejony ruszą na #EDK  także tydzień lub dwa tygodnie przed Wielkim Piątkiem.  Właśnie trwa rekrutacja Liderów, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy. Dowiedz się jak nim zostać i dlaczego warto >>  https://www.edk.org.pl/zostan-liderem.html 

#EDK czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa zaistniała w 2009 roku w Polsce, w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Jak czytamy w liście skierowanym do Ojca Świętego Franciszka: „Od początku wydarzenie było poszukiwaniem dróg pobożności na miarę XXI wieku. Dla ludzi, którzy z jednej strony są tacy, jak zwykle, jak od wieków, ale równocześnie żyją zupełnie inaczej. Miało być połączeniem Ewangelii i nowoczesności”.

Ks. Jacek Stryczek, inicjator #EDK podkreśla istotę i sens wydarzenia: „Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała jako odpowiedź na kryzys męskości. Wielu mężczyzn uległo pokusie dogadzania. Każdego dnia pytają się: gdzie będzie mi lepiej. EDK wyprowadza mężczyzn ze strefy komfortu”.  W materiałach formacyjnych często przypominane są ewangeliczne słowa Jezusa  „Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa” (Łk 9, 24). Ten ewangeliczny paradoks przypomina, że trzeba życie stracić, by je znaleźć. Trzeba porzucić znany sobie świat, by znaleźć ten lepszy. EDK to wręcz dosłowne wdrożenie tej ewangelicznej zasady. Ważną istotą EDK jest męska duchowość. Ale na trasie jest również miejsce dla kobiet. Organizatorzy przypominają: „Na trasę wyruszamy samotnie, lub w grupie. W czasie drogi nie prowadzimy rozmów. Nie robimy pikników. Można jeść i pić, ale nie celebrujemy postoju. Marsz łączymy z rozważaniami. W drodze staramy się rozmyślać nad własnym życiem. Szukać nowych pomysłów, rozważać zmiany. Celem EDK nie jest wysiłek fizyczny i rekord, ale przemiana własnego życia”. 

Tegoroczna edycja  #EDK będzie poprzedzona ważnym przygotowaniem formacyjnym. Od środy popielcowej 26 lutego 2020 r., w mediach społecznościowych #EDK będą publikowane filmy, które w duchowy sposób mają pomóc uczestnikom przeżyć Wielki Post i pomóc w  decyzji przeżycia  Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. 

Formacja w #EDK, jest ważna. Ks. Jacek Stryczek, który przygotowuje co roku rozważania drogi krzyżowej, w tym roku zaproponował temat: „Droga przebaczenia. Od zranienia do uzdrowienia”. Autor rozważań we wstępie podkreśla: „Droga krzyżowa to droga zranień. Jezus wiedział o tym i dlatego modlił się: Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! (Łk 22, 42). Nikt z nas nie chce być raniony. Nie chciał i Jezus. W czasie modlitwy wewnętrzna mobilizacja pomogła Mu otworzyć się na świat, którego się bał: Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie! (Łk 22, 42). Zranienie oznacza ból, a w każdym z nas jest marzenie o idealnym świecie, w którym nie ma bólu ani zła. Marzenie o idealnej miłości, w której relacje przesycone są jedynie dobrocią i wrażliwością. Taki świat jednak nie istnieje” 

W zaproszeniu skierowanym do tegorocznych uczestników #EDK, ks. Stryczek pisze: „Droga przebaczenia to praca nad własnym sercem. Nie unikniemy cierpienia, ale wciąż możemy kochać. Rozważania, które będą Ci towarzyszyły w drodze, mają na celu pomoc w odkryciu sposobu na przepracowanie zranień. Jedna noc nie wystarczy, by wszystko zmienić. Ale ta noc może pomóc w wejściu na drogę przebaczenia. Może się stać inicjacją procesu uzdrowienia. Może być nowym początkiem naszego życia. Zapraszam do wejścia na drogę wewnętrznej przemiany”.

Więcej informacji o projekcie oraz szczegółowe informacje są dostępne na https://www.edk.org.pl

ks. Zbigniew Gełdon
rzecznik #EDK


PLAKAT INFORMACYJNY:

Kliknij, aby powiększyć


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7207-edk2020-droga-przebaczenia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *