Abp Jędraszewski apeluje o udział w Narodowej Pielgrzymce

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwrócił się z apelem do wszystkich wspólnot parafialnych, stowarzyszeń, środowisk związanych z Kościołem oraz do wiernych archidiecezji krakowskiej o liczny udział w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła.

REKLAMA


Hierarcha prosi o liczny udział zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii na Placu św. Piotra, którą odprawi 17 maja papież Franciszek.

Abp Jędraszewski przypomina, że rok 2020 jako czas obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego jest dla całego narodu polskiego szczególną okazją do uczczenia pamięci “o Największym z rodu Polaków”.

„On sam w książce “Pamięć i tożsamość” przypominał, że pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich; że to właśnie przez pamięć w świadomości człowieka tworzy się i krystalizuje poczucie tożsamości. Wymownym przykładem takiej postawy była wierność świętego Papieża-Polaka wobec dziedzictwa, któremu na imię Polska. To między innymi dzięki niej stał się on człowiekiem niosącym nadzieję, a także perspektywę wolności zakorzenionej w Bożym Miłosierdziu” – napisał hierarcha w liście do wiernych archidiecezji krakowskiej.

W związku z przeżywanym jubileuszem w maju tego roku organizowana jest Narodowa Pielgrzymka do Rzymu. W Wiecznym Mieście polscy pielgrzymi spotkają się już w sobotę 16 maja o godz. 11.00 na Eucharystii w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II.

Sobotni wieczór z kolei przeznaczony będzie na wspólne świętowanie w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie (Via Cassia 1200). Wreszcie kulminacyjnym wydarzeniem Pielgrzymki będzie uczestnictwo we Mszy św. dziękczynnej za życie i cały pontyfikat św. Jana Pawła II, którą następnego dnia, w niedzielę 17 maja o godz. 10.30, na Placu św. Piotra odprawi Ojciec Święty Franciszek.

Metropolita krakowski zwrócił się z apelem wszystkich wspólnot parafialnych, stowarzyszeń, środowisk związanych z Kościołem o liczny udział w Narodowej Pielgrzymce, a zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii na Placu św. Piotra.

„W tym wyjątkowym czasie spotkajmy się właśnie w tym niezwykłym miejscu, gdzie cieszyliśmy się z wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża; gdzie wielu z nas pielgrzymowało po to, aby spotkać św. Jana Pawła II i słuchać jego słów; gdzie po prawie 27 latach uczestniczyliśmy w jego pogrzebie; gdzie nie zabrakło nas także na uroczystościach jego beatyfikacji i kanonizacji” – napisał abp Jędraszewski.


Źródło: https://ekai.pl/abp-jedraszewski-apeluje-o-udzial-w-narodowej-pielgrzymce/
Fot. Archidiecezja Krakowska

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *