Poczta Watykańska – znaczki papieża ze zwierzętami

Franciszek trzymający na ramionach baranka, z gołębicą, psem i czarną panterą – to część nowej serii znaczków Poczty Watykańskiej, które wejdą do obiegu w Watykanie i we Włoszech 14 lutego. Według Urzędu Filatelistyki i Numizmatyki jest to nawiązanie do papieskiej encykliki “Laudato si’” wzywającej do bardziej uważnej i pełnej szacunku postawy wobec naszej planety. Okazją jest również zbliżająca się 8. rocznica wyboru kard. Jorge Bergoglio na Biskupa Rzymu i rozpoczęcia jego pontyfikatu.

REKLAMA


We wspomnianym dokumencie Ojciec Święty przywołał przekaz biblijny, mówiący o trzech podstawowych związkach człowieka – z Bogiem, bliźnim i z ziemią. Każdy byt ma do spełnienia swoje zadanie, nic nie jest zbyteczne a wszystko jest “czułością Boga” – zaznaczył papież, dodając, iż każde złe traktowanie jakiegokolwiek stworzenia jest sprzeczne z godnością ludzką”.

Najnowsze znaczki mają wartość od 1,1 euro w Watykanie i we Włoszech, przez 1,15 w Europie i w rejonie Morza Śródziemnego, 2,4 w Afryce, Ameryce i Azji do 3 euro w Oceanii.

Oprócz serii “zwierzęcej” wydano też znaczki, przypominające niektóre wydarzenie sprzed kilku lat, związane z tematyką ekologiczną: odwiedziny przez papieża 6 grudnia 2014 żywej szopki przy rzymskiej parafii św. Alfonsa Mari de Liguoriego, audiencje ogólne z 15 maja i 18 września 2013, jego spotkanie z 16 czerwca 2016 z uczestnikami Jubileuszu Widowiska Wędrownego. Łączny nakład tego zestawu wynosi 120 tys. egzemplarzy w seriach po 10 sztuk.

Ponadto również 14 lutego ukażą się znaczki upamiętniające 1750. rocznicę urodzin św. Mikołaja (wartości 1,15 euro), ulotka na Światowy Dzień Ziemi z połowy XX wieku (0,3 i 1,1 euro) i koperta pocztowa (3 euro).

W 1. dniu emisji w urzędzie pocztowym w Watykanie znaczki i listy będą stemplowane okolicznościową pieczęcią z wizerunkiem papieża z barankiem na ramionach i z napisem w języku łacińskim: “FRANCISCUS PP. MMXX – DIE EMISSIONIS 14 FEB. 2020 – POSTE VATICANE (Franciszek Papież 2020 – W dniu wydania 14 lut. 2020 – Poczta Watykańska).


Źródło: https://ekai.pl/poczta-watykanska-wydala-serie-znaczkow-przedstawiajacych-papieza-ze-zwierzetami/
Fot. ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *