VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin odbędzie się w Głogowie

W piątek Związek Dużych Rodzin “Trzy Plus” podpisze porozumienie z prezydentem Głogowa – Rafaelem Rokaszewiczem, zatwierdzające m.in. organizację VIII Ogólnopolski Zjazdu Dużych Rodzin właśnie w Głogowie. Wydarzenie to odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2020 r. jako wspólne święto dla mieszkańców miasta i okolic oraz rodzin przyjezdnych z całej Polski.

REKLAMA


Podpisanie porozumienia zaplanowano na 7 lutego o godzinie 11.00 w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa. Weźmie w nim także udział Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, głogowskie duże rodziny oraz przedstawiciele KGHM-u, który jest partnerem strategicznym wydarzenia. – To moment pokazujący zaangażowanie samorządu i miasta w politykę prorodzinną oraz życzliwość i otwartość dla dużych rodzin– powiedziała w rozmowie z KAI Judyta Kruk, rzecznik prasowy Związku.

Jak podkreśliła, na Zjeździe chętnie pojawiają się politycy, jednak jest to wydarzenie typowo społeczne. – Z naszej perspektywy bardzo ważny jest dialog między społeczeństwem a polityką. Współpracujemy z kancelarią prezydencką, Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i wieloma różnymi instytucjami. Traktujemy naszą organizację jako przestrzeń komunikacji, pozwalającą na dyskusję nt. warunków życia rodzin wielodzietnych – powiedziała Judyta Kruk.

W ramach Zjazdu co roku odbywają się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli ZDR 3+. Rozmowy dotyczą m.in. tematów wychowawczych, społecznych, edukacyjnych, ekonomicznych. W tym roku, tak jak w ubiegłym, tematem głównym będzie mieszkalnictwo, ponieważ, jak podkreślają rzecznik prasowy organizacji, jest to temat, z którym nie poradziła sobie dotychczas żadna ekipa rządząca.

– W ostatnim roku zbieraliśmy badania nt. dużych rodzin i ich sytuacji mieszkaniowej, jest to problem naglący, gdyż jak się okazuje, wiele rodzin mieszka w trudnych warunkach. Brakuje rozwiązań dla rodzin. Z badań Ipsos z 2016 roku wynika, że ponad 40% dużych rodzin mieszka w lokalach 60 m oraz mniejszych. Widać, warunki mieszkaniowe oraz dostęp do mieszkań to szczególnie pilny problem dużych rodzin- wyjaśniła Judyta Kruk. Dodała, że na Zjeździe pojawią się propozycje konkretnych rozwiązań, dotyczące sytuacji mieszkaniowej dużych rodzin, również z perspektywy międzynarodowej, by ukazać jakie rozwiązania sprawdzają się u w innych krajach.

Ogólnopolskie Zjazdy Dużych Rodzin odbywają się rokrocznie od 2013 r. Zjazdy gościły już w Grodzisku Mazowieckim, Lublinie, Łowiczu, Gnieźnie, Nysie, Szczecinie i Lubartowie. Gromadzą zwykle ok. 1000 uczestników, w większości dzieci. To trzydniowe święta radości, koncertów i spotkań z czasem na zabawę, relaks, celebrację wspólnych posiłków. To również świetna okazja na spotkanie ze znajomymi i nawiązanie nowych relacji.

Organizatorem Zjazdu jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz miasto, które zaprasza rodziny. Wydarzenie jest okazją do spotkania z mieszkańcami miasta, którzy goszczą dużą część rodzin w swoich domach. – Wszędzie jesteśmy przyjmowani z dużą otwartością i życzliwością. Często nawiązują się więzi przyjaźni między rodzinami goszczącymi i goszczonymi, zarówno między dorosłymi jak i dziećmi. Bywa, że rodziny pozostają w kontakcie i potem odwiedzają się nawzajem – podkreślają uczestnicy.


Źródło: https://ekai.pl/viii-ogolnopolski-zjazd-duzych-rodzin-odbedzie-sie-w-glogowie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *