Papież: trwanie w bliskości z Panem jest źródłem nadziei

„Prośmy o nowe spojrzenie, które potrafi ujrzeć łaskę, które umie szukać bliźniego, które potrafi żywić nadzieję. Wówczas również nasze oczy ujrzą zbawienie” – te słowa Papież Franciszek skierował podczas Nieszporów i Mszy z okazji uroczystości Ofiarowania Pańskiego.

REKLAMA


Zwracając się do osób konsekrowanych z okazji ich święta, Franciszek nazwał ich ludźmi zakochanymi w Jezusie, którzy zobaczyli w Nim wszystko i porwani jego spojrzeniem pozostawili resztę. Życie konsekrowane jest właśnie tą wizją. To widzenie tego, co ostatecznie liczy się w życiu. To przyjęcie daru z otwartymi ramionami.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że dla osoby konsekrowanej wszystko jest darem, wszystko jest łaską. Bardzo ważne pozostaje jej dostrzeżenie. Patrząc wstecz, trzeba odczytywać na nową swoją historię i dojrzeć w niej wierny dar Boga, nie tylko w radosnych chwilach, ale także w kruchościach, słabościach i niedoli. Życiu zakonnemu grozi dzisiaj pokusa postrzegania światowego. Wtedy człowiek zaczyna szukać namiastek: małych sukcesów, drobnych pocieszeń uczuciowych oraz stawiania na to, co się chce. Gdy życie konsekrowane nie obraca się wokół łaski Bożej, zamyka się w swoim ciasnym „ja”. Rodzi się wtedy postawa roszczeniowa, pojawia się plotkowanie i narzekanie. Człowiek wpada w rutynę i przyzwyczajenie, rośnie w nim smutek i nieufność, prowadzące do rezygnacji. Aby mieć właściwe spojrzenie na życie, jak Symeon trzeba dostrzegać łaskę Bożą. Ten stary człowiek znał Ducha Świętego poprzez miłość Boga.

Papież – życie konsekrowane widzi piękno

„Życie konsekrowane, jeśli mocno trwa w miłości Pana, widzi piękno. Widzi, że ubóstwo nie jest tytanicznym wysiłkiem, ale doskonalszą wolnością, która daje nam w darze Boga oraz innych ludzi jako prawdziwe bogactwo – zaznaczył Papież. Widzi, że czystość nie jest surową bezpłodnością, ale drogą ku miłości bez posiadania. Widzi, że posłuszeństwo nie jest dyscypliną, lecz zwycięstwem w stylu Jezusa nad naszą samowolą.”

Czytaj więcej – TUTAJ

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-02/papiez-nieszpory-msza-konsekrowani.html
Fot. Vatican Media

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *