Papież: świętość polega na zachowaniu daru Boga

„Bycie chrześcijanami, kapłanami lub biskupami jest darmowym darem Pana. Nie kupuje się go. Natomiast świętość polega właśnie na «zachowaniu» tego daru otrzymanego całkowicie za darmo i bez naszych zasług”. To słowa Papieża wygłoszone podczas Mszy w Domu św. Marty.

REKLAMA


Nawiązując do pierwszego czytania (1Sm 16, 1-13), Ojciec Święty wskazał na postać proroka Samuela, który został posłany, aby namaścić jednego z synów Jessego. Jest przy tym wezwany, aby nie zatrzymywać się na aspektach zewnętrznych, ale spojrzeć na przyszłego wybrańca oczami Boga. W ten sposób został namaszczony najmłodszy z braci – Dawid. Trzymał się nieco z boku, pasł trzody, był wręcz prawie wykluczony, ale to na niego zstąpił Duch Pański. Wybrany został najmniejszy, ten, który nie miał tytułów, nie miał niczego oraz nie walczył na wojnie. To pozwala nam dostrzec darmowość wybrania przez Boga.

Papież – Bóg wybiera za darmo

„Kiedy Bóg wybiera, daje nam możliwość zobaczenia swojej wolności i bezinteresowności. Pomyślmy o nas wszystkich, którzy tu jesteśmy: ale dlaczego nas wybrał Pan? «Nie dlatego, że pochodzimy z chrześcijańskiej rodziny, albo z chrześcijańskiej kultury…». Nie. Tylu wywodzących się z chrześcijańskich rodzin lub kultury odrzuca Pana, nie chcą Go – podkreślił Papież. – Dlaczego my jesteśmy tutaj, wybrani przez Pana? Bezinteresownie, bez żadnej zasługi, za darmo. Pan wybrał nas za darmo. Nie zapłaciliśmy nic, aby zostać chrześcijanami.”

Czytaj więcej TUTAJ

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-01/papiez-franciszek-msza-dom-sw-marty-21-stycznia.html
Fot. @VaticanMedia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *