Dziś święto paulinów znanych z posługi na Jasnej Górze

Święty Paweł Pierwszy Pustelnik to szczególny patron, patriarcha Zakonu Paulinów. Choć jego wspomnienie przypada 15 stycznia to paulini świętują wraz z wiernymi zawsze w niedzielę po tym dniu. W św. Paweł Pierwszy Pustelnik XIII w. został obrany duchowym ojcem pustelników zgromadzonych przez bł. Euzebiusza na Węgrzech w pierwszej wspólnocie zakonnej.

REKLAMA


Od tego świętego Zakon przyjął swą nazwę – Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika potocznie nazywany Paulinami. Na świecie posługuje ponad pół tysiąca mnichów. Największym ich klasztorem jest Jasna Góra.

Ten rok jest dla mnichów wyjątkowy, bo mija 750 lat od śmierci Euzebiusza, uważanego za założyciela i organizatora paulińskiego życia wspólnotowego. – Nasz Zakon ma ten przywilej, że odwołuje się do dwóch wielkich postaci, do Pawła Pustelnika i bł. Euzebiusza. Pierwszy uczy nas bycia sam na sam z Bogiem a drugi, że nie żyjemy tylko dla siebie, ale we wspólnocie – powiedział przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski. Wyjaśnił, że „doskonałym tego przykładem jest Jasna Góra – za klauzurą Pawłowy świat ciszy i skupienia, a poza nią, świat działania przede wszystkim przez służbę pielgrzymom, przekazywanie tego napełnienia się Bogiem i głoszenia Go innym”.

– Paulini powinni być żywymi świadkami z jednej strony duchowości pustyni, którą przekazał św. Paweł, a z drugiej tę duchowość pustyni uaktualniać we wspólnocie, czego uczył bł. Euzebiusz – dodał pauliński generał. Podkreślił, że „wizja Euzebiusza rozproszonych ogników, które zgromadził w jedno i czas jubileuszu to także wezwanie do tego, byśmy pomimo naszego bycia i działania w różnych częściach świata, gromadzili się zawsze w jedno w imię Jezusa Chrystusa, który stoi w centrum naszej paulińskiej wspólnoty – zaznaczył o. Chrapkowski. – Modlimy się o to, aby ten rok był czasem odnowy przede wszystkim naszego ducha i naszego zaangażowania w życie i posługiwanie Kościołowi – dodał.

Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza rozpocznie się 20 stycznia. Wtedy dokładnie minie 750.rocznica jego śmierci. Zakonnicy przez najbliższe 12 miesięcy wracać będą do swych początków i upowszechniać dziedzictwo i styl życia, który jest też propozycją dla ludzi świeckich.

Paulini przygotowali szereg różnych inicjatyw. Na Jasnej Górze otwarta zostanie np. specjalna wystawa o początkach Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. – To będzie dobra lekcja dla pielgrzymów, którzy kojarzą paulinów tylko z Jasną Górą, żeby zobaczyli, że nasz Zakon ma bardzo bogatą historię, że paulini przybyli tu z Węgier, że tam są nasze korzenie – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Do częstochowskiego klasztoru dotrze 25 stycznia mobilna wystawa tzw. “Palos-Bus. Przygotowali ją węgierscy paulini. To niezwykła ekspozycja ukazująca historię bł. Euzebiusza i utworzoną przez niego wspólnotę.
Otwarcia paulino-busa dokona w Budapeszcie 20 stycznia kard. Péter Erdő. Po kilku dniach mobilne muzeum wyruszy w trasę do Polski i dotrze do Częstochowy. „Palos-Bus” będzie podróżował do 2 lutego do kilku paulińskich klasztorów w Polsce.

Na szczególny rok wspomnienia bł. Euzebiusza paulini przygotowali także cykl filmów pt. „Promyki w Zakon zebrane”, które publikowane będą 11 dnia każdego miesiąca 2020 r. – Rodzi się z pewnością pytanie, na ile postać świętego sprzed 750 lat jest aktualna dla nas i właśnie na to pytanie będziemy próbowali odpowiadać w 12 filmach – tłumaczył o. Michał Legan przygotowujący materiał filmowy. – Będziemy rozważać kolejne filary życia i duchowości bł. Euzebiusza z ciekawymi osobami z życia Kościoła, które reprezentują różne formy duchowości. Będziemy rozmawiać o różnych aspektach życia naszego założyciela, żeby zobaczyć, jak bardzo są aktualne dla nas – powiedział paulin.

Główne uroczystości inauguracyjne Rok Jubileuszowy odbędą się w kolebce Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika a więc na Węgrzech. 20 stycznia w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Péter Erdő, prymas Węgier, pauliński konfrater, czyli duchowy członek wspólnoty. Na Jasnej Górze obchody jubileuszowe rozpocznie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 7.00 pod przewodnictwem o. Michała Lukoszka, wikariusza generalnego Zakonu Paulinów.

Na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie trwają teraz tzw. „Pawełki” czyli nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Choć jego wspomnienie przypada 15 stycznia to paulini świętują wraz z wiernymi zawsze w niedzielę po 15 stycznia. Na Jasnej Górze „Pawełki” mają najbardziej uroczysty charakter, bo tu jest największa paulińska wspólnota i dom macierzysty całego Zakonu. Tu Paweł Pustelnik ma swoją kaplicę, tu znajduje się jego specjalny relikwiarz a działające przy sanktuarium chóry i orkiestra nadają nabożeństwu wyjątkową oprawę.

Paweł z Teb na pustyni modlił się przede wszystkim w intencjach rodzin przypominając, że w rodzinach najważniejsze jest dziecko. Dlatego uważany jest za patrona najmłodszych. Stąd ostatnie „Pawełki” celebrowane w niedzielę połączone są z uroczystym błogosławieństwem dzieci, obdarowywanych specjalnie przygotowanymi podarunkami. Na Jasnej Górze temu nabożeństwu przewodniczy od wielu już lat bp Antoni Długosz nazywany biskupem od dzieci a zakonnicy rozdają kilka tysięcy drobnych prezentów. Na rok jubileuszowy przygotowali też książeczki o swym założycielu bł. Euzebiuszu.

Niedzielne świętowanie jest też modlitewnym spotkaniem z konfratrami Zakonu. Na Jasnej Górze 19 stycznia Mszy św. o 11.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Paulini, poza Azją, posługują na wszystkich kontynentach. Mają ponad 70 klasztorów w 17 krajach świata, najwięcej w Europie. Prowadzą też placówki misyjne: dwie w Kamerunie i jedną w RPA.

Przełożony generalny Zakonu o. Arnold Chrapkowski podkreśla, że choć wśród ponad 500 paulinów dominują Polacy to jednak w ostatnich latach widać znaczne umiędzynarodowienie wspólnoty. – Dziękujemy Bogu za powołania w różnych częściach świata, to jest ogromne nasze ubogacenie i pod względem kulturowym, i językowym, ubogacenie też pod względem eklezjalnym, bo uczymy się innych Kościołów partykularnych, z których nasi ojcowie i bracia pochodzą – powiedział o. Generał. Dodał, że „stanowi to także wielkie wyzwanie, by pomimo różnic zachować wierność paulińskiemu dziedzictwu i charyzmatowi”.

Biali mnisi znani są głównie z posługi na Jasnej Górze, której charyzmat wyznacza służbę całej paulińskiej wspólnoty: głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów.

Poprzez wieki zmieniał się duchowy profil Zakonu Paulinów i jego posłannictwo. Z zasadniczo pustelniczego charakteru pierwotnej wspólnoty, z biegiem czasu wobec zmieniających się okoliczności oraz otwierając się na znaki czasu, nabrał zakon cech wspólnoty kontemplacyjno – czynnej. Specyfika paulinów zawiera się w dość szerokiej grupie cech, które stanowią o charyzmacie Zakonu. Są to: kontemplacja Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, kult maryjny, działalność duszpasterska jako służba pielgrzymującemu ludowi Bożemu.


Źródło: https://ekai.pl/patronalne-swieto-paulinow-znanych-z-poslugi-na-jasnej-gorze/
Fot. paulini.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *