100-lecie Powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy

Rok 2020 w gminie Gniew ogłoszony został Rokiem Powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy. Aby upamiętnić tę szczęśliwą datę w historii, 27 stycznia w mieście odbędą się uroczyste obchody związane z okrągłą, setną rocznicą przyłączenia gniewskich terenów do Niepodległej Polski. Zapowiedź.

REKLAMA


Przyłączenie Ziemi Gniewskiej do wolnej Polski oficjalnie miało miejsce 27 stycznia 1920 roku. 10 lutego 1920 r. generał Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Samorząd Gminy Gniew upamiętnia tę datę, organizując obchody wydarzeń tamtych dni. Właśnie w poniedziałek, 27 stycznia o godz. 10.00 na placu Grunwaldzkim w Gniewie zainaugurowana zostanie uroczystość 100-lecia powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy.

W programie wydarzenia zaplanowano patriotyczny przemarsz ulicami miasta, wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników święta oraz uroczystą akademię z okazji odzyskania niepodległości przez Ziemię Gniewską, która odbędzie się na dziedzińcu gniewskiego zamku. Reżyserem przedstawienia jest nauczyciel historii Jacek Ordowski, który przy współpracy z pedagogami ze szkół gminnych, oferuje mieszkańcom żywą lekcję historii.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!


PLAKAT INFORMACYJNY:

Kliknij, aby powiększyć.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/7082-100-lecie-powrotu-ziemi-gniewskiej-do-macierzy

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *