Papież – autor własnego tekstu, a nie współautor książki

Ze względu na polemiki, które wzbudziło pojawienie się książki „Z głębi naszych serc”, postanowiono, że jej autor będzie oznaczony w następujący sposób: Kard. Sarah przy wkładzie Benedykta XVI. Natomiast sam tekst książki zostanie niezmieniony – oświadczył dziś kard. Robert Sarah.

REKLAMA


W tej sprawie wypowiedział się również sekretarz osobisty Benedykta XVI. Jego zdaniem doszło do nieporozumienia bez złej woli kard. Saraha. Jak oświadczył abp Georg Ganswein, Papież Senior nie zaaprobował faktu, że książka będzie miała dwóch autorów, nie widział też i nie zatwierdził okładki. Dlatego abp Ganswein za wskazaniem Papieża Seniora poprosił kard. Saraha, by wydawcy książki nie przedstawiali Benedykta XVI jako współautora i by jego imię nie pojawiało się pod wprowadzeniem i zakończeniem. Niemiecki arcybiskup potwierdził natomiast, że Benedykt XVI udostępnił kard. Sarahowi swój tekst o kapłaństwie, wiedząc, że ten przygotowuje na ten temat książkę, i pozwolił mu na korzystanie z niego według własnego uznania.

Odpowiadając na ostrą medialną nagonkę kard. Sarah już dziś rano dokładnie przedstawił genezę mającej się ukazać jutro książki. O napisanie tekstu o kapłaństwie afrykański purpurat poprosił Benedykta XVI już 5 września. Ostrzegł go, że może to wywołać ostre polemiki w mediach, ale podkreślił, że cały Kościół potrzebuje takiego daru i że można by go opublikować na Boże Narodzenie lub na początku roku. 20 września Benedykt XVI przyznał, że sam z własnej inicjatywy zaczął pracę na tekstem o kapłaństwie, ale ją zaniechał, bo brakowało mu sił. Prośba kard. Saraha stała się dla niego zachętą do kontynuowania tej pracy. 12 października przesłał mu gotowy tekst. Kard. Sarah zaproponował, by opublikować go we wspólnej książce. 19 listopada przesłał Benedyktowi XVI pełną treść książki, włącznie z okładką, wspólnym wprowadzeniem i zakończeniem, oraz z tekstami jego i Benedykta XVI. 25 listopada Papież Senior wyraził zadowolenie ze zredagowanych wspólnie tekstów i zgodził się na publikację własnego tekstu w formie przewidzianej przez kard. Saraha.

Na zakończenie wydanego dziś rano oświadczenia kard. Robert Sarah ponownie zapewnił o swym przywiązaniu do Benedykta XVI i absolutnym synowskim posłuszeństwie względem Papieża Franciszka. Szczerze przebaczył też wszystkim, którzy go oczerniają i próbują go stawiać w opozycji względem Papieża Franciszka.


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2020-01/benedykt-xvi-autorem-wlasnego-tekstu-a-nie-wspolautorem-ksiazki.html
Fot. ANSA

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *