Papież: autorytet zdobywa się poprzez spójność w życiu

„Autorytet nie wyraża się poprzez rozkazywanie, ale poprzez spójność oraz świadectwo życia” – powiedział Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty. Refleksję oparł na fragmencie Ewangelii św. Marka, która przedstawia scenę nauczania Jezusa w synagodze oraz reakcję, jaką wzbudza jego sposób działania.

REKLAMA


Ojciec Święty podkreślił, że istnieje wielka różnica pomiędzy różnymi sposobami budowania autorytetu. Jezus posiadał autorytet wewnętrzny, natomiast uczeni w piśmie uważali się za autorytety, chociaż nimi nie byli. Będąc specjalistami od nauczania prawa, w codziennym życiu pozostawali niewiarygodni.

Papież – spójność wewnętrzna Jezusa

„Jaki jest autorytet, który posiadał Jezus? To Jego styl, to w jaki sposób się poruszał, nauczał, uzdrawiał i słuchał. Ten szczególny styl, który pochodzi z wewnątrz i co można zobaczyć. Tym, co można zobaczyć, jest spójność. Jezus cieszył się autorytetem ponieważ zachował spójność pomiędzy tym, czego nauczał, a tym, co czynił i jak żył – podkreślił Papież. Ta spójność jest tym, czemu daje wyraz osoba, która posiada autorytet: «Ma autorytet ponieważ jest spójna, tzn. daje świadectwo. Autorytet widać właśnie w spójności i świadectwie.”

Czytaj więcej – TUTAJ.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-01/papiez-franciszek-msza-dom-sw-marty-14-stycznia.html
Fot. Vatican Media

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *