3 lipca 2024 r. w Katedrze w Pelplinie odbył się wyjątkowy koncert z okazji 750-lecie nadania Pelplina Cystersom pt. „Bonus est nos hic esse” (z łac. „Dobrze nam tu być” – słowa opata Wernera, które wypowiedział po przybyciu Cystersów do Pelplina). Koncert zainaugurował XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie.
Przed rozpoczęciem koncertu w imieniu władz samorządowych Gminy Pelplin głos zabrał Jakub Zieliński Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie. W swoim wystąpieniu przypomniał, że 2024 rok ustanowiony został w Gminie Pelplin rokiem 750-lecia nadania Pelplina Cystersom. W koncercie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z regionu, w tym: Starosta Powiatu Starogardzkiego Pani Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego Pan Krzysztof Korda, Zastępcy Prezydenta Tczewa – Pani Joanna Grabowska i Pan Andrzej Gockowski, wielu innych gości i mieszkańcy gminy Pelplin.
Przy wejściu do katedry uczestnicy koncertu otrzymali folder, w którym zamieszczono informacje dot. Pieśni o św. Bernardzie, historię dawnego hymnu Pelplina – od utworu lirycznego po dzieło muzyczne, łacińskie teksty tych utworów, informacje o pozostałych utworach koncertowych i autorach. Zamieszczono też biogramy Pawła Hulisza i Gedymina Grubby (dyrektora Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie).
W programie koncertu znalazły się – Pieśń o św. Bernardzie Aria de S.N.N. Bernardo, utwór skomponowany w XVIII w. przez Józefa Fritsche zakonnika klasztoru Cystersów w Pelplinie; dawny hymn Pelplina z XVI wieku Ad sacrum Pölplinum napisany przez Jana Scultetiego dla Cystersów w Pelplinie oraz dzieła kompozytorów tworzących w XVIII wieku, Offertorium Urbana Müllera (zakonnika cystersa) oraz Missa Pastoritia C-dur Eugeniusza Elstnera.
WYKONAWCY KONCERTU:
Kapela B.V.M, czyli Najświętszej Maryi Panny:
Agnieszka Wilczewska – sopran
Anna Krawczuk – alt
Aleksander Rewiński – tenor
Piotr Pieron – bas
Radosław Kamieniarz, I skrzypce – koncertmistrz
Aleksandra Pilarska, II skrzypce
Piotr Chrupek, altówka
Bartosz Kokosza, wiolonczela
Michał Bąk, kontrabas
Andrzej Szadejko, pozytyw
Paweł Hulisz, solo trąbka naturalna – kierownictwo artystyczne
Emil Miszk, II trąbka naturalna
Paweł Szewczyk, kotły
Małgorzata Matuszak, I flet traverso
Zofia Piasecka, II flet traverso.
Każdy z wykonawców może poszczycić się dużymi osiągnięciami artystycznymi w zakresie muzyki klasycznej, ale także rozrywkowej, estradowej czy jazzowej.
Licznie zebrana w katedrze publiczność usłyszała Pieśń o św. Bernardzie, która po około 300 latach ponownie zabrzmiała w pelplińskiej katedrze (była odtwarzana przez kapelę w kościele klasztornym w czasach działalności zakonu).
Po raz pierwszy (prapremiera) zabrzmiał dawny Hymn Pelplina z XVI wieku. Był to bowiem utwór liryczny (tekst wyryty został na drewnianej tablicy znajdującej się w dawnej bibliotece klasztoru Cystersów; tekst z tablicy został przepisany przez ojca kronikarza do kroniki klasztornej, przetłumaczony i opracowany naukowo przez ks. dr Piotra Tislera w 2006 r.). W 2022 roku Paweł Hulisz z Gdańska skomponował muzykę do istniejącego tekstu: Kantata Ad sacrum Pölplinum na sopran solo, tenor, trąbkę solo i orkiestrę.
Na zakończenie koncertu głos zabrał Ks. Biskup Arkadiusz Okroj, który pogratulował wokalistom i muzykom za piękne wykonanie dawnych utworów, władzom Gminy Pelplin i organizatorom za przygotowanie i organizację koncertu.
Działaniem towarzyszącym koncertowi jest płyta zawierająca Pieśń o św. Bernardzie, dawny Hymn Pelplina, trzy utwory na organy z Tabulatury Pelplińskiej oraz Marsz triumfalny Sigfrida Karga-Elerta dla podkreślenia dziękczynienia za jubileuszowy rok 750-lecia nadania Pelplina Cystersom. Płyta zawiera folder z informacjami o utworach i wykonawcach. Płyta została przygotowana przez Ars Sonora Studio pod kierunkiem Jakuba Garbacza. Płytę można nabyć w Ośrodku Kultury w cenie 20 zł/szt.
Jubileuszowe wydarzenie przygotowywane było już od dwóch lat. Inicjatorem wypromowania dawnych utworów muzycznych związanych z zakonem Cystersów z Pelplina jest pasjonat historii Pan Bogdan Badziong, który zebrał i opracował materiały do folderów (współpraca: dr Paweł Hulisz, ks. Piotr Tisler, Piotr Łaga). Nagrania do płyty na zlecenie Gminy Pelplin wykonane zostały w katedrze w Pelplinie w kwietniu 2023 r. i na początku maja 2024 r. Partytury i głosy do koncertu przygotował Paweł Hulisz – trębacz, aranżer, kompozytor, doktor sztuk muzycznych, który zajmuje się m.in. opracowywaniem i rekonstrukcją starodruków muzycznych z XVII i XVIII wieku.
Organizacją koncertu, wydaniem płyty i folderów zajął się Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie.
Koncert sfinansowany został ze środków Gminy Pelplin.
Sponsorem koncertu był Bank Spółdzielczy w Skórczu.
Patronat honorowy:
Biskup Ryszard Kasyna – Biskup Diecezji Pelplińskiej, Mirosław Chyła – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorski, Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski.
„Pielgrzym” był patronem medialnym koncertu.
Piotr Łaga
Źródło: Materiały nadesłane