Bp Lechowicz apeluje o przywrócenie wizerunków rtm. Pileckiego, o. Kolbego i bł. rodziny Ulmów w Muzeum II Wojny Światowej

„Apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego”, napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu przekazanym KAI. Ordynariusz wojskowy zwraca uwagę, że „w czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania”.

REKLAMA

Publikujemy treść oświadczenia biskupa polowego:

Z niedowierzaniem i niezrozumieniem przyjąłem informacje o usunięciu wizerunków św. Maksymiliana Kolbego, bł. rodziny Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Bez względu na światopogląd są oni powszechnie uznani jako bohaterowie, którzy zachowali godność ludzką w czasach pogardy dla człowieka. W imię tej godności, ale też w imię miłości bliźniego i wolności Ojczyzny ponieśli największą ofiarę z własnego życia.

Decyzja władz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wywołuje też niepokój i rodzi uzasadnione pytania o prawdziwą intencję takiego działania. W czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania. Decyzje podjęte ostatnio w Muzeum II Wojny Światowej wydają się nie służyć temu celowi.  Godzą w ducha patriotycznego i wspólnotowego. Dlatego apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego.

Bp Wiesław Lechowicz,
Warszawa, 27 czerwca 2024 r.

Oświadczenie zostało zamieszczone na stronie internetowej Ordynariatu Polowego.

Źródło: https://www.ekai.pl/bp-lechowicz-apeluje-o-przywrocenie-wizerunkow-rtm-pileckiego-o-kolbego-i-bl-rodziny-ulmow-w-muzeum-ii-wojny-swiatowej/
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *