Wakacje katolickich ruchów, wspólnot i stowarzyszeń

Jak co roku katolickie ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia przygotowały dla swoich podopiecznych ciekawe oferty, będące połączeniem wakacyjnego odpoczynku, radości ze spotkania z drugim człowiekiem oraz rekolekcji. Wyjazdy dla młodzieży, obozy integracyjno-modlitewne, rekolekcje dla całej rodziny – to tylko niektóre z propozycji na jakie mogą liczyć w tym roku wierni, pragnący w wakacyjnym czasie zadbać o swoją relację z Bogiem i drugim człowiekiem. Prezentujemy najciekawsze z nich.

REKLAMA

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Stałym punktem działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” są wakacyjne spotkania formacyjne dla wspieranych stypendystów organizowane w duchu nauczania św. Jana Pawła II.
Obóz dla stypendystów-studentów potrwa od 8 do 15 lipca w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. W programie m.in. dzień skupienia w Licheniu, który poprowadzi o. Krzysztof Dzieńkowski SJ, znany w mediach społecznościowych jako Krzychu Jezuita; spotkanie z o. Tomaszem Nowakiem OP na polach Lednickich; koncert ewangelizacyjny Chóru i Orkiestry FDNT; forum stypendystów-studentów; poznanie Gniezna i regionu (wycieczki do Powidza, Biskupina, Kruszwicy). W spotkaniu weźmie udział około 700 osób.
Stypendyści-uczniowie spotkają się na ogólnopolskim obozie organizowanym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od 19 do 27 lipca, któremu będzie towarzyszyło hasło „Duchowy GPS”. W tym czasie dla stypendystów zaplanowano m.in. poznawanie zabytków i historii Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna; piesze wędrówki po Beskidzie Żywieckim; dzień skupienia w Żywcu, który poprowadzą ks. Marek Studencki i Michał PAX Bukowski; dzień sportu w Bielsku-Białej. W obozie weźmie udział około 850 osób.
Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji, spędzą osiem wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. W planie spotkania zatytułowanego „Życie niedokończony projekt” przewidziano wycieczki krajoznawcze, warsztaty i zajęcia z zakresu poznania siebie, umiejętności podejmowania decyzji, rozeznawania i realizacji powołania, przygotowania do obchodów XXIV Dnia Papieskiego oraz integrację we wspólnotach akademickich. W wyjeździe weźmie udział około 300 osób.

Obóz Integracyjno-Naukowy Instytutu Tertio Millennio i Teologii Politycznej

Dla maturzystów i studentów, Instytut Tertio Millennio oraz Teologia Polityczna, proponują obóz integracyjno-naukowy w Majerczykówce na terenie gminy Poronin. Odbędzie się on w dniach 16-25 września, pod patronatem Pomocy Kościołowi w Potrzebie, Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, pisma „Christianitas” i Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Wyjazd stanowi okazję do wzięcia udziału w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych z ponad 24 prelegentami ze świata katolickiego oraz poznania Instytutu i Teologii Politycznej od środka. Jak podkreślają organizatorzy, podczas wydarzenia obecni będą najważniejsi intelektualiści Kościoła Katolickiego w Polsce. Bloki tematyczne uwzględniają wiele dziedzin naukowych, m.in. teologię, antropologię, filozofię, historię, kulturę, ekonomię i politykę, które nawiązują do książki „Pamięć i Tożsamość” św. Jana Pawła II.
„Dla nowo przyjętych studentów będzie to możliwość do do spróbowania swoich sił w powyższych spotkaniach, które przybliżą im świat uniwersytecki i pozwolą poznać studentów z ich miast, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego” – można przeczytać na stronie internetowej wydarzenia.
Oprócz paneli dyskusyjnych, wykładów i warsztatów, zaplanowano m.in. codzienne wędrówki po górach na różnych poziomach zaawansowania, integracje, konkursy i inne imprezy.
Więcej informacji oraz zapisy można znaleźć pod adresem:
https://tertio.pl/oboz-integracyjno-naukowy-itm/

Ruch Światło-Życie

Rekolekcje wakacyjne Oazy, czyli Ruchu Światło-Życie, to jeden z głównych filarów członkostwa we wspólnocie. Dla uczestników wyjazdu to intensywny czas duchowej formacji i wspólnotowego przeżywania wiary. Są organizowane przez poszczególne diecezje w całej Polsce dla dzieci, młodzieży i rodzin – wspólnot Domowego Kościoła.
Przykładowo z archidiecezji warszawskiej, członkowie DK mogli zapisać się na rekolekcje m.in. w Kiczorach, Spale, Pratulinie, czy Żdżarach. Niektóre rekolekcje są także dostępne dla małżeństw spoza wspólnoty.
Niemal tradycją Oazy są Rekolekcje w Centrum Ruchu w Krościenku nad Dunajcem, który jest głównym miejscem organizacji rekolekcji, dni skupienia, szkoleń i spotkań formacyjnych dla członków Ruchu Światło-Życie, w tym dla Domowego Kościoła. Odbywają się tam różnego rodzaju kursy i warsztaty, które pomagają w duchowym wzrastaniu członków wspólnoty.
Rekolekcje trwają zazwyczaj 15 dni. Program jest podzielony na stopnie formacji, odpowiednie dla różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania duchowego uczestników. Każdy dzień ma stałą strukturę, obejmującą modlitwę, Eucharystię, konferencje, spotkania w małych grupach, pracę i zabawę. Każde rekolekcje mają określony temat przewodni, który jest rozwijany w ciągu całego okresu rekolekcyjnego. Tematy te są związane z duchowością, życiem chrześcijańskim, wartościami oraz misją Ruchu Światło-Życie.
Poza formacją podstawową istnieją także rekolekcje specjalistyczne, m.in. Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE), Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin (ORAR), KAMUZO (kurs dla animatorów muzycznych) oraz Kurs Oazowy Dla Animatorów (KODA).
Ruch Światło-Życie oferuje serię rekolekcji dla młodzieży i dzieci, dzięki którym można rozpocząć formację w oazie. Dla młodszych, którzy nigdy nie byli na oazie wakacyjnej przewidziane są turnusy pierwszego stopnia: OND – po 6 klasie, ONŻ – po 1.
W tym roku Oaza zaprasza również m.in. na rekolekcje tematyczne w Dursztynie – „Namiot spotkania”, w terminie 12-18 lipca. Poprowadzi je znany rekolekcjonista o. Tomasz Nowak OP („Strefa Wodza” oraz Instytut Niepokalanej Matki Kościoła). Mają one na celu odnowić więź z Jezusem Chrystusem w Namiocie Spotkania i w sakramentach świętych, nauczyć rozmawiać z Nim „jak przyjaciel z przyjacielem” oraz doświadczyć przemieniającej mocy słowa Bożego.
Wspólnota proponuje także rekolekcje tematyczne dla kobiet „Przy studni” 23-29 sierpnia 2024. Oparte o słowa z Pisma Świętego: „Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie niech przyjdzie do Mnie i pije!” Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza”.
„Jeżeli chcesz przyjrzeć się swoim pragnieniom, doświadczyć ożywczej mocy słowa Bożego i porozmawiać o tym, to zapraszamy Cię do Pustelni ks. Blachnickiego na rekolekcje’ Przy studni’” – zachęcają organizatorzy. Poprowadzi je również o. Tomasz Nowak.

Ruch Focolari

Jak co roku, chętni członkowie ruchu Focolari spędzą czas wakacyjnego wypoczynku na letnich rekolekcjach Mariapoli w Trzciance, gdzie znajduje się Mariapoli Fiore. Jest to jeden z 23 rozsianych po świecie ośrodków Ruchu Focolari – Dzieła Maryi zwanych miasteczkami, powołany do istnienia przez założycielkę inicjatywy Chiarę Lubich. Mieszkańcy Mariapoli Fiore, tak jak innych miasteczek, starają się pokazać światu, że można budować społeczeństwo w oparciu o Nowe Przykazanie Jezusa, wzajemną i trwałą miłość, która przynosi obecność Jezusa we wspólnocie. „Tej obecności doświadczają sami mieszkańcy jak i przyjeżdżające tu osoby. Mariapoli to znaczy Miasto Maryi. To od Niej, Bożej Rodzicielki, uczymy się, jak podarować światu Jezusa. Pragniemy być jak Ona, przedłużać Jej obecność na ziemi. Wszyscy przyjeżdżają po to właśnie, by przeżyć doświadczenie budowania wspólnoty z Jezusem obecnym pośród nich” – czytamy na stronie internetowej ruchu.
Jak podkreślają organizatorzy, będzie to czas na wspólne rozważanie, Mszę Świętą, adorację Najświętszego Sakramentu, rozmowy, budowanie relacji. Znajdzie się też chwila na spacery, wycieczki, gry sportowe i towarzyskie, a nawet wspólny taniec.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Bogatą ofertę wakacyjną przygotowało także wiele diecezjalnych oddziałów KSM. Jednym z nich jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, które organizuje formację wakacyjną w czterech grupach wiekowych w Ośrodku Nadzieja. Jak podkreślają organizatorzy wypoczynek z KSM to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, a modlitwa, taniec, śpiew i rozrywka sprawiają, że jest to niezapomniany czas dla wielu uczestników. „Napięty plan zajęć sprawia, że słowo ‘nuda’ jest usuwane ze słowników uczestniczących w tym czasie. Nowe znajomości są kontynuowane przez długie, długie lata, a wywiezione z Ośrodka Nadzieja zdobyte doświadczenia, procentują w dalszym życiu…” – zapewniają.
Bogaty wybór turnusów wakacyjnych przygotowało również KSM z diecezji rzeszowskiej. Młodzi mogą wybierać spośród dziewięciu propozycji, które różnią się temtyką, terminem, destynacją oraz przedziałem wiekowym uczestników. Wśród nich znajduje się m.in. „Chill w górach” w Krościenku, „Na fali” – turnus nad morzem w Jantarze, „Pod lupą detektywów” oraz „Klikajmy razem” w Lipinkach, a także spływ kajawowy na Mazurach.
Młodzi związani z KSM diecezji krakowskiej mogą z kolei wybierać spośród dwóch wakacyjnych obozów – w Korbielowie lub Łebie.

Sercańskie Rekolekcje Młodzieżowe

W tym roku Duszpasterstwo Młodzieży Księży Sercanów organizuje m.in. dwa turnusy „Rekolekcji pod żaglami – szlakiem mazurskich jezior”. Pierwszy turnus przeznaczony jest dla młodzieży od 14 do 18 roku życia, odbędzie się w bazie harcerskiej „Orle Gniazdo” w Opartowie nad Jeziorem Rajgrodzkim (12-22.08). W ramach programu turystyczno-wypoczynkowego uczestnicy będą mieli zapewnione teoretyczne i praktyczne poznawanie oraz doskonalenie tajników żeglarstwa, a także relaks na strzeżonym kąpielisku. Młodzież w trakcie turnusów jest pod opieką księdza i animatorów. Wyjazd obejmuje także formację duchową przez codzienną jutrznię, Mszę św., spotkania dyskusyjne na łonie przyrody i ciekawe animacje.

Drugi turnus, na jachcie, przenaczony jest dla uczestników pełnoletnich, którzy byli już na wcześniejszych rekolekcjach pod żaglami, znają ich charakter i specyfikę. Trasa prowadzić będzie szlakiem mazurskich jezior, a rozpocznie się w miejscowości Rydzewo, z uwzględnieniem warunków pogodowych biegnie na północ do Jeziora Niegocin i Kisajno oraz na południe poprzez jeziora: Jagodne, Tałty, Mikołajskie, Śniardwy i Bełdany.

„Gdy poczujesz we włosach wiatr wpłyniesz w inny świat … Świat, w którym żyje się chwilą, podziwia zachody słońca, a potem siedząc przy ognisku godzinami wpatruje w rozgwieżdżone niebo. Wczesnym rankiem, gdy rosa na trawie najwięksi miłośnicy żagli z pokładu jachtu przemierzają osnute mgłą jezioro i nasłuchują odgłosów budzącej się przyrody. Bóg jest tutaj tak blisko… Zapraszamy Cię w ten świat” – zachęcają pomysłodawcy inicjatywy.

Kolejna propozycja to „Rekolekcje wędrowne” (27.07-3.08) do Gliczarowa Górnego k. Bukowiny Tatrzańskiej, przeznaczone dla młodzieży powyżej 14 lat. W ramach programu turystyczno-wypoczynkowego: wędrówki najpiękniejszymi szlakami Tatr. Oprócz tego – codzienna Msza św. z kazaniem, spotkania dyskusyjne na łonie przyrody, ciekawe animacje.

Dla pełnoletnich, Duszpasterstwo Młodzieży Księży Sercanów, przygotowało także wyjazd na wybrzeże Adriatyku do Czarnogóry, do Albanii – Sercańska parafia w Boric nad jeziorem Szkodra. Młodzieży od szesnastego roku życia, może udać się na wyjazd na wyspę Murter – do Chorwacji.

„Na Sercańskich Rekolekcjach Młodzieżowych aktywnie odpoczywamy, pogłębiamy wiarę, tworzymy zaprzyjaźnioną ze sobą i z Bogiem wspólnotę” – zachęcają organizatorzy.

Chemin Neuf

Obóz letni „W góry i do nieba” to propozycja wakacyjna od wspólnoty Chemin Neuf, dla młodzieży w wieku 14-18 lat. „Masz ochotę wyjechać na wakacje, spotkać świetnych ludzi i poznać (lepiej) Jezusa? A może lubisz chodzić po górach, rozwijać swoje talenty i po prostu dobrze się bawić? To wszystko możesz przeżyć na naszym obozie letnim! W programie warsztaty, wycieczki, konferencje, uwielbienie i po prostu wspaniały czas spędzony z innymi” – zachęcają inicjatorzy, zapraszając na wypoczynek w terminie 10-16 lipca do Ośrodka Wczasowego w Wiśle.
Wspólnota zachęca także do udziału w rekolekcjach ignacjańskich, zaplanowanych w terminie 14-21 lipca w Wesołej pod Warszawą. Sześciodniowe rekolekcje odbywają się w ciszy, aby rekolektant mógł wejść w głębszą relację ze Stwórcą i uczyć się jak słuchać jego głosu w ciszy swojego serca. W trakcie rekolekcji, każdemu uczestnikowi proponowane jest towarzyszenie duchowe, zaplanowano czas na nauczanie oraz modlitwę osobistą, a także Eucharystię, liturgię godzin i możliwość adoracji.

Ruch Apostolstwa Młodzieży

W tym roku, młodzież związana z RAMem może wybrać miejsce wakacyjnego wypoczynku spośród trzech propozycji, a wśród nich: w Majdanie Sopockim (obóz namiotowy), w Kotani oraz Bieszczadach. Podczas siedmiodniowego pobytu uczestnicy wydarzenia będą przeżywali rekolekcje oparte na słowie Bożym. Będzie też czas na zwiedzanie oraz spędzanie czasu z rówieśnikami na łonie przyrody, dobrą zabawę i poznanie nowych osób. Jak tłumaczą organizatorzy, każdy turnus jest więc idealną okazją do naładowania baterii – zarówno fizycznych, przez odpoczynek, jak i duchowych. Dotychczas hasłem wakacji było: „Ludzie, Natura, Słowo – wszystko blisko!”. W roku dodano dwa słowa: „Jeszcze bliżej!”.
„Chcemy być jeszcze bliżej Słowa poprzez momenty ciszy, refleksji i adoracji. Jeszcze bliżej natury poprzez codzienny kontakt z otaczającą nas przyrodą. Jeszcze bliżej ludzi poprzez dobrą zabawę, i dzielenie się doświadczeniami. Już tego roku możesz do nas dołączyć. Jest tylko jeden warunek. Musisz od życia chcieć czegoś więcej!” – można przeczytać na stronie internetowej wydarzenia.

Liturgiczna Służba Ołtarza

Turnusy ministranckie organizowane przez Liturgiczną Służbę Ołtarza to rekolekcje łączące w sobie aktywny wypoczynek oraz warsztaty liturgiczne. W tym roku duszpasterze zapraszają do udziału w wakacyjnym wypoczynku w domu rekolekcyjnym w Kotani, gdzie odbędzie się aż osiem turnusów wypoczynkowo-modlitewnych. Jak tłumaczą inicjatorzy akcji, praca z ministrantami i lektorami podczas wyjazdów wakacyjnych opiera się na formacji liturgicznej i biblijnej, która ma przygotować do dobrego przeżywania Eucharystii. Młodzi chłopcy uczą się także przepisów liturgicznych, poznają życiorysy świętych. Wszystko to służy pogłębianiu życia duchowego i modlitewnego. Wyjazdy wakacyjne dla ministrantów to nie tylko czas formacji, ale również czas wypoczynku, zabawy i wspólnych wycieczek, które są gwarancją dobrze spędzonych wakacji.

Innych propozycji spędzenia wakacji, których w tym roku nie brakuje, warto szukać na stronach diecezjalnych lub poszczególnych katolickich ruchów i stowarzyszeń.

Źródło: https://www.ekai.pl/wakacje-katolickich-ruchow-wspolnot-i-stowarzyszen-2/
Fot. Helena Lopes / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *