Największe wakacyjne wydarzenia chrześcijańskie

Exodus Młodych, Przystanek Jezus czy Festiwal Życia to tylko niektóre z chrześcijańskich imprez zaplanowanych na okres wakacyjny. Lipiec, sierpień, a nawet wrzesień są bogate w wydarzenia o charakterze ewangelizacyjnym, religijnym i wspólnotowym. – Naszym pragnieniem jest, aby poprzez Ewangelię młodzi ludzie, wracając do swoich parafii, zachęcali swoich duszpasterzy do tworzenia wspólnot, tak aby parafia mogła duchowo wzrastać. Chcemy rozgrzać serca – mówi KAI dyrektor Exodusu Młodych, ks. Dariusz Babiak.

REKLAMA

Exodus Młodych

Exodus Młodych to ogólnopolskie spotkanie młodzieży w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, które jest organizowane od 2010 roku. Co roku spotkanie przyciąga tysiące młodych ludzi. Hasło tegorocznej 14 edycji brzmi – „Wstań i Żyj!”.

Te trzydniowe rekolekcje odbędą się w dniach 20-23 sierpnia w Zwierzyńcu na terenie Campingu „Echo”. Podczas spotkania młodzi mają okazję bliżej poznać Boga i ludzi, jak również odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła.

– Chcemy dotrzeć do ludzi młodych oraz zapewnić dobre spędzenie wakacyjnego czasu. Propozycję kierujemy nie tylko do wspólnot, ale także do osób niezrzeszonych w grupach i w wspólnotach. Podczas naszych spotkań można wysłuchać świadectw osób, które być może przeżywały to, czego my doświadczamy teraz, pokazują wyjście i ratunek w Panu Bogu – mówi dyrektor Exodusu, ks. Dariusz Babiak. Wśród osób, które przedstawią swoje świadectwo będzie Patrycja Hurlak, Tomasz Samołyk, czy dominikanin o. Tomasz Nowak.

Na Exodus zaproszeni są specjalni goście, zaplanowane są także koncerty – w tym roku będzie to zespół „Małe TGD” i „Wyrwani z Niewoli” – jak również nabożeństwa, spotkania w grupach oraz warsztaty.

– Naszym pragnieniem jest, aby poprzez Ewangelię młodzi ludzie, wracając do swoich parafii, zachęcali swoich duszpasterzy do tworzenia wspólnot, tak aby parafia mogła duchowo wzrastać. Chcemy rozgrzać serca, aby kontynuacja dokonywała się już we wspólnotach parafialnych – podkreślił dyrektor. Minimalny wiek udziału w Exodus to ok. 13 lat.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

To najstarsze ogólnopolskie religijne spotkanie dla młodzieży, które odbędzie się po raz 37. Franciszkańskie Spotkanie Młodych trwa tydzień. W tym roku uczestniczyć w nich można 21 – 27 lipca 2024 r. w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Słuchającej.

Tydzień wypełniają codzienne modlitwy, spotkania w grupach, dyskusje, konferencje z gośćmi, koncerty, seanse filmowe, imprezy taneczne czy warsztaty. Poprzez to wszystko młodzi pogłębiają relacje z Bogiem, a także relacje międzyludzkie. – Na pewno nie zabraknie nam czasu, aby poznać się, jak również wspólnie się modlić. Będzie także czas na relaks i na sport. To szansa, aby doświadczyć wspólnoty pod wieloma aspektami – zachęca dyrektor spotkań, br. Piotr Kantorski.

Spotkania Młodych mają przede wszystkim skupiać tych, którzy spotykają się przy franciszkańskich klasztorach w różnych częściach Polski. – Chcemy, aby Ci młodzi ludzie z różnych zakątków mieli miejsce, w którym się spotkają, w którym będą mogli tworzyć wspaniałą wspólnotę – mówi.

Organizatorzy Franciszkańskich Spotkań Młodych zachęcają młodzież, aby powracali do wspólnot. – Owoce widać w codzienności naszej młodzieży. Poprzez te spotkania zachęcamy młodych, aby tworzyli miejsce, które będzie należało do nich, aby starali się szukać razem Pana Boga, tworzyli Kościół, który będzie na tyle piękny na ile oni sami będą chcieli go ubogacić – podkreśla dyrektor spotkań.

– Jest nas kilkaset osób i jesteśmy otwarci na wszystkich. Każdego chętnie przyjmiemy – dodaje. Są to głównie osoby w wieku 15-30 lat.

Saletyńskie Spotkanie Młodych (SSM)

Także Saletyni zapraszają po raz 37. młodzież z całej Polski do siebie do Dębowca. Saletyńskie Spotkanie Młodych zaplanowane jest na pierwsze cztery dni lipca. Główną patronką spotkań jest Maryja z La Salette. Poza modlitwą i konferencjami, spotkania wypełnia taniec i muzyka.

– Co roku w SSM uczestniczy blisko 500 osób. Na spotkaniach zwracamy uwagę na potrzebę poznania się uczestników. Chcemy, aby zobaczyli drugą osobę – wyjaśnia ksiądz organizator. Zaproszenie skierowane jest do osób od 14 roku życia.

– Modlitwa, Eucharystia, Uwielbienie to stałe punkty Saletyńskiego Spotkań Młodych. Młodzież najbardziej przeżywa spowiedź, gdy mogą zrzucić z siebie wszystkie grzechy. Mają czas i przestrzeń, aby wyspowiadać się i porozmawiać z księdzem. Chcemy, aby młodzi spotkali się z żywym Bogiem – mówi organizator spotkań ks. Piotr Grudzień MS.

Tym razem przyjedzie także dwóch psychologów, którzy będą dostępni dla młodzieży.

– W tym roku również będzie ciekawie, ponieważ mamy temat ciekawy, który wyraziliśmy w ankiecie „Bóg – tak! Kościół – ?”. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Kościół jest także jego wspólnotą? – zwraca uwagę duchowny.

– Zachęcamy młodych, aby po spotkaniach dołączali do wspólnot. Uczestnicy spotkań mówią, że na Saletyńskim Spotkaniu Młodych mogą być sobą, nie muszą nikogo udawać, a Kościół poznają od takiej strony, od jakiej nie poznali go wcześniej – mówi ks. Piotr Grudzień MS.

Wśród zaproszonych gości będą: bp Grzegorz Suchodolski, ks. Jakub Bartczak, rapet „Arkadio”, ks. Paweł Baran, zespół NiemaGOtu, a także tajemniczy gość.

SMAL 2024

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się 21-25 sierpnia w Garbowie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 27, koło Lublina. To organizowany po raz dwunasty czas dla młodzieży o podobnych wartościach. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Konfrontacja”.

W planie tegorocznego spotkania znajdują się konferencje br. Szymona Jankowieskiego, koncert
zespołu niemaGOtu – twórców hymnu ŚDM 2016 „Błogosławieni Miłosierni”, a także występ rapera i beatboxer’a TAU. Zapowiedziane są także niepowtarzalne warsztaty.

Zaproszona jest młodzież szkolna w wieku od 13 lat do osób nieprzekraczających 30 lat. – Na SMAL przyjeżdża przede wszystkim młodzież z parafii, w których brakuje duszpasterstwa młodzieży. Okazuje się, że młody człowiek jest poszukujący. To, co mnie uderza, to że młody nastolatek zostawia wakacje, pięciogwiazdkowy klimatyzowany hotel, ulubione łóżko, kolejny sezon serialu, social media, i co robi? Pakuje karimaty, namiot, śpiwór i jedzie do Garbowa na pięć dni, aby modlić się i walczyć z mrówkami na polu namiotowym. To jest dla mnie intrygujące, że mając wszystko, zostawia telefon, aby szukać czegoś innego. Współczesny świat okazuje się niewystarczający – zauważa ks. Emil Mazur.

Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych. – W 2021 r. na SMAL przyjechało ok. 500 osób, w 2022 r. – 824 osoby, a w 2023 r. – 954 osoby, czyli blisko tysiąc osób – mówi dyrektor Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej, ks. Emil Mazur.

– Młodzież przyjeżdżając na SMAL doświadcza żywego, młodego, dynamicznego Kościoła. Widzi, że nie jest sam ze swoją wiarą. Doświadcza, że młodzi ludzie w kościele to nie jest okręt, który płynie na wieczną wachtę emerytury do przystani – dodaje ksiądz dyrektor.

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus jest ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną, która działa przy Pol’and’Rock Festival, dawniej Przystanku Woodstock – jednym z największych koncertów muzyki rockowej w Europie, na który przybywa kilkaset tysięcy ludzi. Organizowany jest już po raz 24. W tym roku odbywa się od 29 lipca do 3 sierpnia.

– To nasza odpowiedź na to, co dzieje się na Pol’and’Rock-u. Chcemy podzielić się swoją wiarą. Nie stawiamy się z pozycji lepszych, po prostu idziemy, aby spotkać się z tymi ludźmi w cztery oczy i podzielić się Jezusem – mówi rzecznik inicjatywy, ks. Damian Piątkowiak.

– Wielu ludzi z nami rozmawia, przyjmuje Sakramenty w naszej bazie, korzysta z pomocy psychoterapeutów, którzy są z nami. Część naszych ewangelizatorów to byli „woodstockowicze”, którzy doświadczyli spotkania z Jezusem i teraz dzielą się wiarą w tym miejscu – zauważa duchowny.

Rekolekcje, których hasłem są słowa „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14) poprowadzi biskup Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. Baza uczestników znajduje się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka.

Do udziału w Przystanku Jezus zaproszone są osoby pełnoletnie, które w ciągu roku formowały się w grupach, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych o charakterze ewangelizacyjnym.

Festiwal Życia

Festiwal Życia to największy chrześcijański festiwal dla młodzieży w Polsce, który odbędzie się w dniach 8-14 lipca 2024 r. w Kokotku. Tym razem rekolekcje odbywają się pod hasłem „Wracaj do domu”, a uczestnikom patronować będzie starotestamentowa Estera. Konferencje poprowadzą m.in. Tomasz Nowak OP, ks. Tomasz Trzaska, czy Edyta i Łukasz Golcowie.

– Chcemy pokazać Kościół jako bezpieczną przystań, do której można wracać i przynosić do niej swoje smutki, radości, porażki i zwycięstwa. Aby w Kościele tak jak w domu, budować szczere i prawdziwe relacje – mówi rzecznik Festiwalu Życia, Szymon Zmarlicki.

Młodzi przyjeżdżają, aby wspólnie modlić się, bawić i integrować. Na program Festiwalu składają się nie tylko Msze Święte, ale także koncerty największych gwiazd polskiej muzyki, warsztaty, czy ekstremalny bieg przełajowy. Wystąpią zespoły: NiemaGOtu, Siewcy Lednicy, Mesajah, czy C-Bool.

– Festiwal będzie bardzo ciekawy, a także liczny. Co roku powiększa się grono uczestników Festiwalu Życia. W tym roku widzimy znaczący wzrost – zauważa rzecznik festiwalu. To wydarzenie przeznaczone dla osób w wieku 15-35 lat.

Owoce spotkań usłyszeć można na Festiwalu Życia. – Wielu uczestników powtarza, że to jest ich najlepszy tydzień w życiu i czekają, aby znowu przyjechać do Kokotka. Mamy także konkretne świadectwa ludzi, którzy mówią wprost: „W tym miejscu się nawróciłem” – podkreśla. – Mamy także świadectwa z ośrodków polonijnych z różnych części świata, które pokazują, że uczestnicy podczas Festiwalu Życia doświadczają poczucia wspólnoty i młodego, żywego Kościoła, czego nie są w stanie doświadczyć w krajach, w których na co dzień mieszkają – dodaje.

Spotkanie Młodych Wołczyn

Spotkanie Młodych w Wołczynie to organizowany od 30 lat przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej młodzieżowy katolicki festiwal. Rozpocznie się 22 lipca, a zakończy 26 lipca. Młodzież gromadzi się tam, aby doświadczyć wspólnoty żywego Kościoła, a przez to Pana Boga.

– Widzimy, jak Pan Bóg działa we wspólnocie. Co roku mamy kilkaset osób. W tym roku spodziewamy się ok. 300 – mówi br. Bartosz Ekert OFMCap. – Dzięki temu, że młodzież przyjeżdża, jest otwarta na nas braci, dostrzegam, jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. My bracia jesteśmy potrzebni im, a młodzież potrzebna jest nam – podkreśla duchowny.

– Jednym ze świadectw Spotkań Młodych w Wołczynie jest łaska budowania relacji międzyludzkich u jednej z uczestniczek. Ta dziewczyna mieszkała w domu dziecka. Miała duże trudności, aby kontaktować się z ludźmi. Kiedy przyjechała do nas po raz pierwszy, nie spodziewała się, że będzie mogła się do kogoś odezwać, jednak gdy wyjeżdżała, okazało się zupełnie coś innego. Miała wiele koleżanek i nowych znajomości. Od tamtej pory od wielu już lat przyjeżdża na Wołczyn, a my widzimy, ile ma znajomości i relacji. Dostrzegamy w tym Boże działanie – wyznaje br. Bartosz. Zaproszenie skierowane jest do osób pomiędzy 15 a 30 rokiem życia.

Paradiso

To spotkanie dla młodych z całej Polski na Świętej Górze w Gostyniu, które trwa pięć dni. Odbędzie się 2-6 lipca br. pod hasłem „Radujmy się!”.

Młodzi wspólnie modlą się, bawią, spędzają razem czas. Każdego roku przyjeżdża między 200 a 300 osób. – W tym roku będzie chyba jeszcze ciekawiej, niż w pozostałych latach. Będziemy mieć koncert Arkadio, kino plenerowe, Uwielbienie, a także okazje, aby potańczyć. Będzie przepięknie! – zapewnia Eryk Pazoła z Paradiso Team.

– Widzimy owoce tych spotkań. Wielu młodych poznało się na Paradiso, a teraz są już małżeństwem. Mamy także przypadki nawrócenia. Jestem w gronie osób, które nawróciły się, będąc na Paradiso – wyznaje Eryk Pazoła. – Po Paradiso tworzą się „paczki” znajomych. Staramy się podtrzymywać czynnik wspólnoto-twórczy – dodaje.

Zaproszenie kierowane jest do młodzieży w wieku 15-25 lat.

Strefa Chwały Festiwal 

To sześciodniowe rekolekcje uwielbieniowe, które odbędą się w dniach od 4 do 9 lipca w Starym Sączu na placu przy Ołtarzu Papieskim. Są przestrzenią dla całych rodzin. Podczas nich posłuchać można pieśni uwielbienia na najwyższym poziomie, a także pięknej, czterogłosowej, oprawy muzycznej codziennej liturgii.

Co roku w wydarzeniu tym bierze udział blisko 700 uczestników.

– Każdego roku Strefa Chwały coraz bardziej nas zaskakuje. Codziennie mamy Eucharystię, Wieczór Uwielbienia, konferencje, spotkania w grupach i zajęcia oddzielne dla różnych grup wiekowych – mówi organizator Strefy Chwały, Andrzej Dubiel z Fundacji Muza Dei-Centrum Nowej Kultury. Dla dzieci w ramach Strefy Chwały Kids zaplanowane są zabawy, dla młodzieży natomiast w ramach Strefy Chwały Young warsztaty.

W programie jest także dzień otwarty, czyli tzw. Rodzinne Świętowanie Niedzieli. Przyjeżdża na nie blisko 2000 osób. – Dostrzegamy owoce tych spotkań. Widzimy nowe inicjatywy wyrastające z Strefy Chwały, a ludzie przybywający do nas z całej Polski dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie wspierają się w swoich działaniach. Siłą jest jedność w działaniu – zauważa organizator.

Na Festiwal przybędzie, m.in.: bp Andrzej Jeż, bp Artur Ważny, bp Grzegorz Suchodolski, ks. Robert Pisula, o. Tomasz Nowak OP, o. Tomasz Maniura OMI, Mate.O, Hubert Kowalski i wielu innych. Rekolekcje poprowadzi zaś o. Archanioł Borek OFM.

Rowerowe ŚDM bis

28 lipca 2024 roku z kościoła Apostołów Piotra i Pawła w Bodzanowie wyjedzie Rowerowe ŚDM bis. To dziękczynna pielgrzymka rowerowa do Rzymu w rocznicę Światowych Dni Młodzieży, a także kontynuacja rowerowej eskapady do Lizbony na ŚDM w w 2023 roku.

Udział w niej może wziąć osoba w wieku od 18 do 25 lat, pochodząca z Archidiecezji Krakowskiej, posiadająca odpowiednią kondycję fizyczną. Przewidywana długość trasy to 1490 km.

Ewangelizacja w Beskidach

W tym roku po raz 12. rusza także kolejna edycja Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem „Spotkany w modlitwie”. Franciszkanie z Rychwałdu na Żywiecczyźnie zapraszają rodziny i wspólnoty w każdą sobotę lipca i sierpnia na wspólne wyprawy. W programie jest osiem górskich szczytów: Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Na szczytach odprawiane będą Msze Święte.

6 lipca uczestnicy wejdą na Magurkę Wilkowicką (903 m n.p.m.) – „Modlitwa stóp”, 13 lipca będzie to Hala Boracza (854 m n.p.m.) – „Góra uwielbienia”, 20 lipca – Soszów Wielki (885 m n.p.m.) – „Góra dziękczynienia”, 27 lipca – Kozia Górka (680 m n.p.m.) – „Przeprośna Górka”, 3 sierpnia – Kotarz (985 m n.p.m.) – „Góra wstawiennicza”, 10 sierpnia – Góra Żar (761 m n.p.m.) – „Góra medytacji”, 17 sierpnia – Potrójna (884 m n.p.m.) – „Góra kontemplacji”, a 24 sierpnia Ewangelizacja w Beskidach zakończy się na szczycie o nazwie: Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.) – „Góra Eucharystii”.

To największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej.

Wrzesień

We wrześniu natomiast, kiedy wakacje mają jeszcze studenci, odbędzie się Skrzatusz Młodych pod nazwą „Spójrz na mnie”. Dokładnie 14 września w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Skrzatuskiej.

W Rostkowie z kolei będzie miało miejsce po raz 42. Rostkowo Młodych. Tym razem odbędzie się pod hasłem: „Nie bój się pragnąć”. Rostkowo Młodych to pielgrzymka młodzieży i dzieci do Przasnysza i Rostkowa – miejsc kultu św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. 14 września odbędzie się pielgrzymka dzieci, a 21 września – młodzieży. – Chcemy cały czas dawać młodym ludziom doświadczenie żywego Boga i żywego kościoła – zauważa ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Do Rostkowa pielgrzymuje około trzech tysięcy dzieci i około 700 młodych ludzi. W tym roku w Rostkowie odbędzie się koncert zespołu TGD.

– Ci młodzi ludzie dzisiaj zdystansowani do wiary i do kościoła, otrzymują pozytywny obraz Pana Boga i kościoła. Widzą swoich rówieśników, którzy się modlą, pielgrzymują, śpiewają – zauważa ks. Krzysztof Ruciński.

Źródło: https://www.ekai.pl/najwieksze-wakacyjne-wydarzenia-chrzescijanskie/
Fot. CMJPII

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *