Pelplin: Obchody uroczystości Głównej Patronki Diecezji Pelplińskiej

27 czerwca 2024 r. w Pelplinie odbyły się Uroczystości  ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która od ubiegłego roku jest ponownie Główną Patronką Diecezji Pelplińskiej.

REKLAMA

 Po ubiegłorocznej decyzji Stolicy Apostolskiej, 27 czerwca w diecezji pelplińskiej uroczyście obchodzono święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy jako głównej patronki diecezji. Podczas Mszy św. w pelplińskiej katedrze biskup Ryszard Kasyna apelował: „ufajmy w Jej pomoc, wierzmy w Jej miłość względem nas”.

Uroczystości odbywały się w kilku miejscowościach diecezji, gdzie patronką kościołów jest Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Do Pelplina przyszli późnym popołudniem w pieszych pielgrzymkach wierni z dekanatów: gniewskiego, starogardzkiego i pelplińskiej. Zgromadzili się oni najpierw na Górze św. Jana Pawła II na nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie ruszyli do bazyliki katedralnej, gdzie o godz. 20 Mszę św. koncelebrowaną sprawował biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

W homilii bp Kasyna nawiązał do słynnego Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. „Obraz ten przypomina nasze domy rodzinne, przypomina dla wielu z nas nasze dzieciństwo, przypomina nasze matki”, powiedział hierarcha. Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość „przypomina tajemnicę macierzyństwa Maryi, a więc tę rodzinną miłość pomiędzy Matką a Synem Bożym”. To sprawia, że „odczuwamy dobroć, łagodność, cierpliwe i wzajemne oddanie”, mówił dalej kaznodzieja.

Nawiązując do treści biblijnych o Matce Chrystusa, bp Kasyna zauważył, że „od początku Maryja została wpisana jako znak nadziei w życiu ludzkiej rodziny”.

Biskup pelpliński zachęcał: „dzielmy się tą nadzieją i brońmy się przed beznadzieją, przed znieczulicą i zobojętnieniem”. Duchowny apelował: „wszystkie nasze niepokoje, wszystkie nasze dziękczynienia, wszystkie nasze oczekiwania zawierzmy Maryi, Matce Bożej Nieustającej Pomocy, Królowej Polski i naszych serc” i dodał: „ufajmy w Jej pomoc, wierzmy w Jej miłość względem nas, Ona jest przecież naszą Matką i Pośredniczką między nami a Bogiem Stwórcą”.

W ostatnią niedzielę biskup pelpliński skierował do wiernych zachętę, aby szczególnie uroczyście obchodzono święto głównej Patronki Diecezji poprzez pielgrzymki do kościołów Jej poświęconych: oprócz katedry także w Brzeźnie Lęborskim, Kamienicy Królewskiej, Skorzewie, Żalnie, Kaliskach, Lalkowach oraz w Kębłowie, Karwnie i Małoszycach.

Tam też odbyły się dzisiaj uroczyste obchody z udziałem pielgrzymów z sąsiednich parafii i dekanatów.

Matka Boża Nieustającej Pomocy była przez wieki główną patronką diecezji chełmińskiej z siedzibą w Pelplinie. Po reorganizacji diecezji w Polsce w 1992 roku zmieniono nazwę diecezji na pelplińską i ustanowiono głównego patrona św. Wawrzyńca. Ze względu na wielki kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wszystkich parafiach diecezji pelplińskiej, Stolica Apostolska przywróciła w ubiegłym roku dawny patronat diecezji. Liturgiczne święto przypada 27 czerwca, dlatego w tym roku nadano mu szczególnie doniosły charakter.

Bp Kasyna zapowiedział dzisiaj, że pragnie, aby zwyczaj pielgrzymowania w tym dniu do kościołów pod  patronatem Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się nową tradycją.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11990-uroczystosci-w-pelplinie-ku-czci-mb-nieustajacej-pomocy

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *