Pelplin: Koncert z okazji 750-lecia nadania Pelplina Cystersom – zaproszenie

3 lipca 2024 r. o godz. 19:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbędzie się koncert  pt. „Bonum est nos hic esse” z okazji 750-lecia nadania Pelplina Cystersom. Koncert zainauguruje XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie.

REKLAMA

Podczas koncertu wykonane zostaną: Pieśń o św. Bernardzie Aria de S.N.N. Bernardo, utwór skomponowany w XVIII w. przez Józefa Fritsche zakonnika klasztoru Cystersów w Pelplinie, dawny hymn Pelplina z XVI wieku Ad sacrum Pölplinum napisany przez Jana Scultetiego dla Cystersów w Pelplinie oraz dzieła kompozytorów tworzących w XVIII wieku, Offertorium Urbana Müllera (zakonnika cystersa) oraz Msza św. Eugeniusza Elstnera.

Koncert wykonany zostanie przez zespół muzyków i solistów pod kierunkiem Pawła Hulisza (trębacz, aranżer, kompozytor; współpracuje z Cappellą Gedanensis i Teatrem Muzycznym w Gdyni; zajmuje się opracowywaniem starodruków muzycznych z XVII i XVIII wieku).

W ubiegłym roku dokonano autorskiego opracowania i rekonstrukcji utworu „Pieśń o św. Bernardzie”, a do dawnego utworu lirycznego „Hymn Pelplina” dr Paweł Hulisz sporządził partyturę. Wybrane na koncert dzieła muzyczne świadczą o bogactwie dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń i warte są ich szerokiego upowszechnienia, szczególnie w roku jubileuszowym.

Uczestnicy koncertu „Bonum est nos hic esse” otrzymają przy wejściu folder koncertowy. W publikacji znajdziemy informacje dot. Pieśni o św. Bernardzie, historię dawnego hymnu Pelplina – od utworu lirycznego po dzieło muzyczne, łacińskie teksty tych utworów, informacje o pozostałych utworach koncertowych i autorach. Zamieszczono też biogramy Pawła Hulisza (kierownictwo artystyczne projektu) i Gedymina Grubby (dyrektora Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie). Z tekstu o Pelplinie dowiemy się skąd pochodzi tytuł koncertu.

Działaniem towarzyszącym koncertowi jest płyta zawierająca Pieśń o św. Bernardzie, dawny Hymn Pelplina oraz utwory na organy z Tabulatury Pelplińskiej. Nagrania do płyty wykonane zostały w katedrze w Pelplinie w kwietniu 2023 r. i na początku maja 2024 r.  Płytę będzie można nabyć po koncercie w katedrze w cenie 20 zł.

WSTĘP WOLNY!

Patronat honorowy:
– Biskup Ryszard Kasyna – Biskup Diecezji Pelplińskiej
– Mirosław Chyła – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin
– Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
– Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorski
– Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski

Patronat medialny:
– Informator Pelpliński 
– Radio Głos
– Pielgrzym
– TVP 3 Gdańsk
– Radio Gdańsk
– Radio Tczew
– Gazeta Tczewska
– Wieści z Kociewia
– JO TV

Organizatorzy:
– Gmina Pelplin
– Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
– Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré

Współpraca:
– Diecezja Pelplińska
– Kociewskie Centrum Kultury
– Parafia Katedralna pw. NMP w Pelplinie 

Źródło: https://www.mok.pelplin.pl/wydarzenie-148-koncert_z_okazji_750_lecia_nadania-szczegoly-6529.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *