Pelplin: Za nami „Przystań – warsztaty dla duszy”

17 czerwca 2024 r. odbyła się w Pelplinie dwunasta edycja “Przystani – warsztatów dla duszy” z udziałem półtora tysiąca młodych ludzi.

REKLAMA

Pod hasłem: „Słuchaj i żyj” w poniedziałek 17 czerwca zakończyła się w Pelplinie czterodniowa „Przystań – warsztaty dla duszy”.

Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział: „Gromadzimy się wokół ołtarza Chrystusa, albowiem On ma moc i pragnie, by Jego miłość dotykała naszych serc i byśmy byli jej świadkami”.

Na finał „Przystani” przybyło około półtora tysiąca młodzieży w 60 grupach. Po porannym zawiązaniu wspólnoty, uczestnicy mieli okazję do spowiedzi św., z której wielu skorzystało. Przez cały czas równolegle odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Mszę św. w katedrze koncelebrowało ponad pięćdziesięciu kapłanów. We wstępie do liturgii biskup Ryszard Kasyna powiedział, że „pragniemy spojrzeć w głąb naszych serc, naszego życia, pragniemy zobaczyć gdzie jesteśmy, pragniemy z nadzieją spoglądać w naszą przyszłość”. Uzasadniając tradycję „Przystani” stwierdził, że „spotykamy się by budować i poszerzać wspólnotę. Gromadzimy się wokół ołtarza Chrystusa, albowiem On ma moc i pragnie, by Jego miłość dotykała naszych serc i byśmy byli jej świadkami”.

W homilii biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj zauważył, że „jesteśmy na Przystani, bo chcemy być normalni, czyli chcemy być święci”. Kaznodzieja nawiązał między innymi do życia patrona dnia, św. Brata Alberta Chmielowskiego, który „był dobrym człowiekiem, dobrym jak chleb”, stwierdził. Bp Okroj przypomniał wielki patriotyzm Brata Alberta oraz to, „że dla biednych zostawił swoje talenty by być z nimi”.

Duchowny podkreślił, że „jesteśmy tu, bo chcemy być normalnymi ludźmi, świętymi, pokornymi, którzy wiedzą, że są grzesznikami, ale ta pokora sprawia, że jesteśmy sobą”. Dodał, że „przychodzimy do źródła świętości i chcemy być dowodem na istnienie Boga, chcemy być ludźmi, dzięki którym niewidzialny Bóg jest widzialny”.

Po liturgii i posiłku, na placu przy Collegium Marianum była kontynuowana integracja uczestników poprzez taniec i śpiew. O godz. 15 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a całość zakończył koncert uwielbienia przygotowany przez uczestników warsztatów muzycznych, które trwały od piątku.

Oprócz warsztatów muzycznych równolegle odbywały się warsztaty biblijne, medialne, tańca uwielbienia oraz liturgiczne, w których uczestniczyło sto młodych osób z całej diecezji.

Jedną z nowości tegorocznej „Przystani” była niedzielna „Przystań dla rodzin”, która miała w programie  między innymi Mszę św. dla rodzin, konferencje dla matek i ojców oraz koncert zespołu „Siewcy Lednicy”.

Na zakończenie spotkania, w poniedziałkowe popołudnie, wszystkim zgromadzonym i organizatorom dziękował biskup diecezjalny Ryszard Kasyna,  który również życzył udanych wakacji i urlopów.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11964-w-pelplinie-odbyla-sie-przystan-warsztaty-dla-duszy

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *