Oświęcim – 84. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz i Narodowy Dzień Pamięci

Pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, na terenie Muzeum Auschwitz odbyły się dziś obchody 84. rocznicy deportacji pierwszych Polaków do tego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. 14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania obozu. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków.  Decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

REKLAMA

Wśród pierwszych deportowanych do Auschwitz byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

W wydarzeniach upamiętniających rocznicę na terenie Miejsca Pamięci wzięło udział 13 Ocalałych z Auschwitz, a także przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, kościołów i wspólnot religijnych, społeczności romskiej, instytucji państwowych, stowarzyszeń, oraz fundacji, delegacje organizatorów obchodów, wielu instytucji i organizacji społecznych oraz wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów.

Dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński odczytał list przesłany do uczestników obchodów przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannę Wróblewską. „Honorem, zadaniem i celem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest upamiętnienie i dokumentowanie zagłady i męczeństwa ofiar obozu” – napisała minister.

„Dziękuję kustoszowi Miejsca Pamięci, Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, jego dyrekcji oraz wszystkim pracownikom za nieprzerwaną pracę nad zachowaniem pamięci o tym miejscu. W tym dniu pragnę złożyć wyrazy najwyższej czci wszystkim więźniom Auschwitz oraz innych obozów koncentracyjnych i zagłady, członkom ich rodzin, którzy doświadczyli wraz z nimi cierpienia i poobozowej traumy. Wszystkim, którzy nie pozwolili i nie pozwalają zapomnieć o tej tragicznej karcie w dziejach historii, serdecznie dziękuję” – czytamy w liście.

Przed blokiem 11 zabrzmiał hymn narodowy, a pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 uczestnicy obchodów złożyli wieńce i znicze, upamiętniając wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło: https://www.ekai.pl/oswiecim-84-rocznica-deportacji-pierwszych-polakow-do-kl-auschwitz-i-narodowy-dzien-pamieci/
Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *